Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kitsos

Ημερομηνια Υ/Δ σε διαγωνισμό δημοσιου εργου

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι ημερομηνία θα πρέπει να έχουν οι υπεύθυνες δηλώσεις που καταθέτουμε σαν δικαιολογητικά για συμμετοχή σε δημοπρασία δημοσίου έργου? Γνωρίζω ότι η ημερομηνία σύνταξης της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να συμπίπτει με την ημερομηνία υποβολής της προσφοράς ωστε να καλύπτει και την ημερομηνια αυτή.

Υπεύθυνη δήλωση με ημερομηνία προγενέστερη εκείνης της υποβολής της προσφοράς δεν καλύπτει τις απαιτήσεις της προκήρυξης, αφού βεβαιώνοντας την ανυπαρξία καταδικών, κτλ σε μελλοντική ημερομηνία είναι αυτονόητα ανακριβής.

 

Γνωρίζει να βοηθήσει κάποιος??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηχανολόγοι Μηχανικοί βιομηχανικού και κτιριακού σχεδιασμού (BIM/CAD)

Ετσι είναι. Γίνε πιο σαφής τι ακριβώς θες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μια εντελώς τυπική υπεύθυνη δήλωση θα έπρεπε να είναι μεταξύ της ημερομηνίας παραλαβής τευχών και της ημερομηνίας διαγωνισμού. Δεν γνωρίζω όμως τι λέει ο νόμος πάνω σε αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην παράγραφο 23.2.3 των πρότυπων διακηρύξεων αναφέρει: "Ειδικά οι υπεύθυνες δηλώσεις και ένορκες βεβαιώσεις, που τυχόν προσκομίζονται για αναπλήρωση δικαιολογητικών, πρέπει επίσης να φέρουν ημερομηνία εντός του τελευταίου μηνός πριν τη δημοπράτηση."

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο συνάδελφε! Διευκρινίστηκε λοιπόν!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ημερομηνία σύνταξης της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να συμπίπτει με την ημερομηνία υποβολής της προσφοράς, ώστε να καλύπτει και την ημερομηνία αυτή.

Υπεύθυνη δήλωση με ημερομηνία προγενέστερη εκείνης της υποβολής της προσφοράς δεν καλύπτει τις απαιτήσεις της προκήρυξης, αφού βεβαιώνοντας την ανυπαρξία καταδικών, κτλ σε μελλοντική ημερομηνία είναι αυτονόητα ανακριβής.

Η θεώρηση του γνησίου της υπογραφής του δηλούντος μπορεί να γίνει και πριν την ημερομηνία της υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης, αφού κρίσιμο είναι ποιος είναι ο υπογράφων και όχι πότε υπογράφει ενώπιον του βεβαιούντος το γνήσιο της υπογραφής  (ΣτΕ 1337/2008, Γνωμοδότηση ΝΣΚ 317/2007).

Share this post


Link to post
Share on other sites

αρθρο 21, παρ 4, Ν 4111/2013

4. Στην παρ. 1 του άρθρου 25 του ν. 3614/2007, όπως ισχύει, προστίθεται εδάφιο ως εξής:
«Η ως άνω Υπεύθυνη Δήλωση φέρει ημερομηνία εντός των τελευταίων τριάντα ημερολογιακών ημερών προ της καταληκτικής ημέρας υποβολής των προσφορών και δεν απαιτείται βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής από αρμόδια διοικητική αρχή ή τα ΚΕΠ, ακόμα και εάν άλλως ορίζεται στην εκάστοτε προκήρυξη.»

Edited by azisi

Share this post


Link to post
Share on other sites

δε νομιζω οτι αυτο εχει σχεση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.