Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασια Τοιχου


nvb

Recommended Posts

Εφόσον δεν το ποτίζεις πως ζει?

 

...ποτιζεται μονο απο οποια ποσοτητα βροχης πεφτει το χειμωνα

 

το δεντρο παντως ονομαζεται ζαμπουκο ή κορφοξυλια....

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάνης έχει δίκιο- Εσυ το μόνο που έχει να ψάξεις είναι το βάθος της ρίζας και τις απαιτήσεις σε νερό (google helps διαφορετικά γεωπόνος). Αυτά θα τα πεις στον μηχανικό για να τον βοηθήσεις. Αυτό δεν σημαίνει κόψτε το δέντρο αντίθετα!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

 

αν το προβλημα προερχεται απο το δεντρο (και την υγρασια το χωματος) με διευκολυνετε ιδιαιτερα, διοτι σκεπτομαι να το κοψω κ να τσιμενταρω τον κηπο κ να τον μετατρεψω σε γκαραζ για το οχημα μου.

 

σε σχεση με την ανοδικη υγρασια, σκεπτομουν εξωτερικα να καθαιρεσω τον σοβα σε υψος -30εκ, κ αφου στεγνωσει για 3-4 ημερες να εμποτίσω το σκυρόδεμα με "Άχρωμη, υδροαπωθητική ρητίνη εμποτισμού, 1 συστατικού, με βάση την τεχνολογία σιλανίων / σιλοξάνης, με διαλύτες", γνωστης εταιρειας στο Κορωπι (δεν μπορω να αναφερω την εμπορικη φιρμα) κ επειτα με επισκευαστικό κονίαμα με αναστολέα διάβρωσης της ιδδιας εταιρειας.

 

συμφωνειτε;;;;;

 

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τον χρονο που μου εχετε διαθεσει εως τωρα κ τις γνωσεις που μου/μας προσφερετε απλοχερα

 

nvb

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να στεγνώσει ένας τοίχος οποιαδήποτε υγρασία δεν δε φτάνουν 3 -4 μέρες. Να δε ρωτήσω κάτι, υπάρχουν υγρασίες και στο εσωτερικό δάπεδο; Η δεν δείχνει σωστά η φωτογραφία.  

Link to comment
Share on other sites

Για να στεγνώσει ένας τοίχος οποιαδήποτε υγρασία δεν δε φτάνουν 3 -4 μέρες. Να δε ρωτήσω κάτι, υπάρχουν υγρασίες και στο εσωτερικό δάπεδο; Η δεν δείχνει σωστά η φωτογραφία.  

 

το εσωτερικο δαπεδο εχει στρωθει με πλακακι. αυτο που βλεπεις ειναι το χαρτονι που εχει στρωθει σε ολο το δωματιο για να προστατεψει το πλακακι.

 

για την υγρασια ποσες μερες χρειαζονται;;;;;υπαρχει μηως καποια τεχνικη για τα επιταχυνουμε το στεγνωμα;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

συμφωνειτε;;;;;

 

 

Σου επίστησα την προσοχή σε προηγούμενο μήνυμά μου όχι γιατί οι συμβουλές και οι οδηγίες πρέπει να πληρώνονται (που κι αυτό έτσι είναι) αλλά γιατί είναι 99% (για να μην πω 100%) σίγουρο ότι θα γίνει κακή/λάθος διάγνωση με τον τρόπο που ακολουθείς και ΔΕΝ θα λύσεις το πρόβλημά σου...

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!! 

Link to comment
Share on other sites

Σου επίστησα την προσοχή σε προηγούμενο μήνυμά μου όχι γιατί οι συμβουλές και οι οδηγίες πρέπει να πληρώνονται (που κι αυτό έτσι είναι) αλλά γιατί είναι 99% (για να μην πω 100%) σίγουρο ότι θα γίνει κακή/λάθος διάγνωση με τον τρόπο που ακολουθείς και ΔΕΝ θα λύσεις το πρόβλημά σου...

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!! 

κε Γιαννη

 

1. ζητησα την βοηθεια του φορουμ (το οποιο διαβαζω πολυ τακτικα κ εχω μαθει αρκετα πραγματα) για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.

2. ανεφερα μια μεθοδολογια που θεωρω οτι μπορει να εφαρμοστει (για το συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζω κ ζητησα την γνωμη εμπειροτερων-καλυτερων-σοφοτερων απο εμενα.

3. στην περιπτωση που κατι παει στραβα κ δεν δουλεψει δικο μου το λαθος κ οχι καποιου αλλου

 

nvb

Link to comment
Share on other sites

Αφού απόψε το χ@σαμε με το internet τρείς ερωτήσεις ακόμη και θα σου απαντήσω αύριο αργά το απόγευμα. .

1)Το μπαλκονάκι σου έρχεται σε επαφή με το χώμα του κήπου ή είναι λίγο ψηλότερα;

2) Στον τοίχο σου βλέπω καλά ότι υπάρχουν κάθετα τούβλα στην επιφάνειά του; Μπατικός τοίχος;

3) Η υγρασία πόσο επεκτείνεται στον κάθετο τοίχο; Και ο κάθετος τοίχος που βλέπω στη 2η φωτό είναι εσωτερικός ή εξωτερικός;  

Link to comment
Share on other sites

Αφού απόψε το χ@σαμε με το internet τρείς ερωτήσεις ακόμη και θα σου απαντήσω αύριο αργά το απόγευμα. .

1)Το μπαλκονάκι σου έρχεται σε επαφή με το χώμα του κήπου ή είναι λίγο ψηλότερα;

2) Στον τοίχο σου βλέπω καλά ότι υπάρχουν κάθετα τούβλα στην επιφάνειά του; Μπατικός τοίχος;

3) Η υγρασία πόσο επεκτείνεται στον κάθετο τοίχο; Και ο κάθετος τοίχος που βλέπω στη 2η φωτό είναι εσωτερικός ή εξωτερικός;  

1) ειναι λιγο ψηλοτερα ~70εκ

2) τι ειναι ο μπατικος τοιχος;;;; (διευκρινυζω αν βοηθαει αυτο οτι η οικοδομη ειναι κατασκευης του 1967)

3) η υγρασια εκτεινεται περιπου στα 50εκ., ενω στην 2η φωτογραφια (ειναι ο εξωτερικος τοιχος) η υγρασια κατα μηκος του αρχιζει απο τα ~50εκ, στο μεσον του τοιχου μειωνεται στα ~5εκ και αυξανεται παλι εως τα 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι εξωτερικός μόνο ο τοίχος του παραθύρου (τοίχος α), αλλά και ο κάθετος σ' εκείνον που διακρίνεται δεξιά στη β΄φωτό (τοίχος β). Σε συνδυασμό λοιπόν με την υπερύψωση (70cm) φεύγουμε από την εκτίμηση να αποτελεί πιθανή αιτία το εικονιζόμενο δένδρο. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: Ο τοίχος β έχει μπαλκονάκι απ' έξω όπως έχει ο α; 

Για τις τεχνικές και τους χρόνους στεγνώματος θα τα πούμε μετά.

Για τους μπατικούς δες εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/10263-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82/page-2

 

και εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/21636-%CE%A0%CE%AC%CF%87%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AF%CE%B1%CF%82/

 

Εικόνα προσπάθησα και δεν μπορώ να ανεβάσω.

 

Σ.Σ. Μην περιμένεις να σου δώσω επιστημονική απάντηση! Αυτό έλειπε. Έχουν δίκιο οι υπόλοιποι που μιλούν για αυτοψία. Απλώς θέλω να σε συμβουλέψω κάποια πράγματα τα οποία σε πρώτη φάση θα σε βοηθήσουν αρκετά.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.