Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως αντιμετωπίζουμε το πάτωμα σε ισόγεια υπερυψωμένη μονοκατοικία


Recommended Posts

Κλημέρα σας

θελω να βγαλω πεα για εξοικονομω σε ισογεια κατοικια που ειναι υπερυψωμενη απο το εδαφος κατα 3 σκαλια σχεδον μισο μετρο

στα σεμηναρια του τεε μας ειπανε οτι σε αυτη την περιπτωση αντιμετωπιζουμε το πατωμα σαν επαφη με μθχ και περιγραφουμε το μθχ

και η απορια μου ειναι αφενος πως περιγραφουμε το μθχ, και αφετερου ασχετα απο την υπερυψωση το πατωμα μπορει οντως να ειναι σε επαφη με χωμα, δεν ειναι υπογειο ενα απλο θεμελιο μπαζωμενο, ενδεχομενως με χωμα.

αν υποθεσουμε οτι τον περιγραφω τι κανω?

καθε πλευρα του στις αδιαφανεις επιφανειες μιση μιση γιατι η μιση ειναι εξω απο το χωμα και η μιση μεσα στο χωμα,

αρα περιγραφω δυο φορες τους τοιχους του θεμελιου?

Αν γνωριζει καποιος ας μου πει κατι γιατι εχω κολλησει εδω.

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

αν υποθεσουμε οτι τον περιγραφω τι κανω?

καθε πλευρα του στις αδιαφανεις επιφανειες μιση μιση γιατι η μιση ειναι εξω απο το χωμα και η μιση μεσα στο χωμα,

αρα περιγραφω δυο φορες τους τοιχους του θεμελιου?

 

Ναι το κάνεις όπως το λές

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω, επισης να ρωτησω οταν περθγραφω το δαπεδο που ειναι οριζοντιο και το ταβανι τι προσανατολισμο θα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

0 και 180....

 

Ο προσανατολισμος ειναι η γωνια που σχηματιζει η ευθεια που ειναι καθετη στο επιπεδο σου, με την κατακορυφο z...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε θερμοσιφωνα  :mrgreen:

Τα ειπες αναποδα. 0 το ταβανι και 180 το πατωμα

 

Κατα τα λοιπα, οσες φορες μου εχει τυχει η υπερυψωση σε ισογεια μονοκατοικια, περιεγραψα ως ΜΘΧ ΜΟΝΟ το τμημα που βρισκεται ανωθεν της γραμμης εδαφους, οπως φαινεται και στην τομη στην ΟΑ εξαλλου

 

Δεν καθησα να ασχοληθω με το ποσο μπαινει μεσα το τοιχειακι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ''γενημμενε offside'' συναδελφε, σ ευχαριστω για την διορθωση. Το ιδιο εννοουσα παντως...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.