Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση στάθμευσης σε κεκλιμένο επίπεδο


erling

Recommended Posts

ναι, το διάβασα και για την κλίση σου erling (5%)

+ τι επιτρέπει η νομοθεσία

 

απλά δε θεωρώ παράλογο στη διόρθωση να σε βάλει να το ψάξεις

 

τώρα αν θα πρέπει να το βρει ο υπάλληλος ή ο μελετητής

και αν ο υπάλληλος όταν δεν ξέρει κάτι τον βολέυει να πει δεν επιτρεπεται για να ξεμπερδέψει άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη myri, αλλά κάνεις το λάθος που έκανε και ο συγκεκριμένος υπάλληλος.

Αν δεν γνωρίζει ότι κάτι απαγορεύεται τότε οφείλει να το δεχθεί (και να πάρει το ρίσκο της άγνοιάς του) ή στην χειρότερη περίπτωση να ψάξει να βρει αν απαγορεύεται και όχι να μου πει ξερά και με θράσσος (σιγουριά δηλαδή, "αυτό δεν περνάει") ότι απαγορεύεται ξέροντας πως αν βιάζομαι θα σκύψω το κεφάλι και θα κάνω την διόρθωση, δηλαδή θα χάσω κόπο, χρόνο και χρήμα για να μην ψάξει αυτός, που θα χάσει μόνο κόπο, να βρει τι ισχύει.

Διότι την επόμενη φορά που θα αμφιβάλλει, θα του είναι πολύ δύσκολο να μου πει πάλι "αυτό δεν περνάει¨, και τότε μπορεί και να έχει δίκιο. Αλλά είναι τυχερός αφού θα αργήσει να με ξαναδεί μιας και δεν πάω συχνά στην πόλη του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζει ότι κάτι απαγορεύεται τότε οφείλει να το δεχθεί (και να πάρει το ρίσκο της άγνοιάς του)

αυτό που λες προφανώς είναι μια υπερβολή

 

αν κάτι δεν το γνωρίζει να κάνει αυτό που λες:

να ψάξει να βρει αν απαγορεύεται

όμως όταν περιμένει μια ουρά από τον 2ο όροφο μέχρι το ισόγειο (υπερβολή :D ) δεν μπορεί για κάθε παρατηρηση να ανοίγει τη νομοθεσία

 

και όχι να μου πει ξερά και με θράσσος (σιγουριά δηλαδή, "αυτό δεν περνάει") ότι απαγορεύεται ξέροντας πως αν βιάζομαι θα σκύψω το κεφάλι και θα κάνω την διόρθωση ........ μιας και δεν πάω συχνά στην πόλη του.

για αυτό είναι απαράδεκτος

και επειδή είσαι σε άλλη πόλη και το ξέρει είναι 2 φορές απαράδεκτος

 

.... για να μην ψάξει αυτός, που θα χάσει μόνο κόπο, να βρει τι ισχύει.

εδώ διαφωνώ

οι πολεοδομίες κάθε εβδομάδα είναι στα δικαστήρια

και όποιος δημόσιος υπάληλος έχει εγκρίνει οτιδήποτε (και την πιο ασήμαντη λεπτομέρεια) λογοδοτεί

 

ρίξτε μια ματιά στις ερωτήσεις που κάνουν ιδιώτες που ψήνονται για αγωγές

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όταν ο Δ.Υ. μουλαρώσει και σου λέει ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΣΕ ΚΕΚΛΙΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, τότε έχεις 3 λύσεις.

1. Κάνεις έγγραφο ερώτημα και περιμένεις απάντηση..........

2. Του πας την νομοθεσία που το επιτρέπει και το ΒΟΥΛΩΝΕΙ (όπως τώρα καλή ώρα έκανε μόλις του έδειξα την νομοθεσία)

3. Αν δεν μπορέσεις να βρεις την νομοθεσία και επείγεσαι τότε κάνεις αυτό που λέει.

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του erling . Αν και εγώ αντί του πρώτου προτιμώ να πηγαίνω στον διευθυντή του μπας και βρω μια άκρη .

Τώρα για τους άλλους 3τρόπους που είπε ο Χάρης χωρίς να τους κατανομάσει , συμφωνώ πως καλό είναι να τους αποφεύγουμε .

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, έχω περάσει θέσεις σε κεκλιμένο επίπεδο με κλίση μεγαλύτερη από 5% δύο φορές. Παραδέχομαι ότι δεν γνώριζα την διάταξη. Από ότι φαίνεται ούτε και ο ελεγκτής μηχανικός και ευχαριστώ γιά το μάθημα. Ξέρετε όμως, όταν είσαι πάνω στο σιδέρωμα και κάτι δεν μπορεί να υλοποιηθεί όπως το έχεις μελέτήσει και σε ρωτάνε τι να κάνουν, τότε δεν απαντάς: "περίμενε να πάω στο γραφείο να τα ξαναυπολογίσω", αλλά πέρνεις την ευθύνη και δίνεις την λύση που θεωρείς ορθή. Ανάλογα έχει δικαίωμα να πράξει και ο μηχανικός της πολεοδομίας. Το πρόβλημα με τους ελεγκτές τις φορές που το έχω αντιμετωπίσει, εντοπίζεται περισσότερο στον χαρακτήρα του ανθρώπου. Αν ο άλλος είναι "προβληματικός" θα σου δημιουργήσει προβλήματα και στο τέλος θα βγάλει και τα κόμπλεξ του. Αν έχει όμως επίγνωση του έργου του και καταλαβαίνει ότι απέναντι έχει συνάδελφο και όχι ανταγωνιστή, ακόμα και στην πίεση πάνω, θα συμπεριφερθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μη σε προσβάλει, προτείνοντας μία λύση, καλύπτοντας όμως και τα νότα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.