Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυπωση οψεων και επιγραφων


Recommended Posts

Μου ανατέθηκε από πελατη η αποτυπωση φωτεινων επιγραφων  και στοιχεια οψεων σε διαφορα  ακινητα εντος πολεως

Η λογικη ειναι η εξης στηνουμε το total station  στο δρομο και αποτυπωνουμε με reflectroless την οψη κ την επιγραφη επειτα συντασουμε μια τεχνικη εκθεση με τις διαστασεις της επιγραφης κ καποια στοιχεια των οψεων. Ο πελατης αυτο θα το χρησιμοποιησει σε καποιο δικαστηριο.

Ειναι νομιμο αυτο που προκειται να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να εχεις την σύμφωνη γνώμη του εκάστοτε "ιδιοκτητη" της ταμπέλας.

αν κατι συμβεί μπορεί να σε καταγγείλει...αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς δικηγόρο για ολα τα πιθανα σεναρια.

Link to comment
Share on other sites

η φωτογράφιση ατόμων έχει νομικές επιπλοκές και θέλει σύμφωνη γνώμη, η φωτογράφιση ακινήτων υπαιθρίοων κλπ ΄χωρων.... αν δεν υπάρχει ειδική ανάρτηση με ταμπέλα (πχ στρατιωτικό ενδιαφέρον) τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα για αποτύπωση (εκτός αυτού που λέει ο didonis)

κανένα πρόβλημα ακόμα και σε σύνταξη τεχνικής έκθεσης για την νομιμότητα ή μη της ανάρτησης των επιγραφών (διαστάσεις, θέση, τρόπος στήριξης κλπ) εφ' όσον υπάρχει αποδεδειγμένο έννομο συμφέρον του αναθέτοντος

ο πελάτης σου πάντως, για δικαστική χρήση, θα ήταν προτιμώτερο να ζητήσει πραγματογνωμοσύνη μέσω ΤΕΕ, όχι ότι η "πραγματογνωμοσύνη-τεχνική έκθεση" είναι λιγώτερο επιστημονική απλά είναι λιγώτερο έγκυρη (μικρότερου κύρους)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Αν η Νταμπέλα-πινακίδα είναι σε κοινόχρηστο - δημοτικό χώρο, δεν βλέπω τον λόγω γιατί να μη μπορείς να τις μετρήσεις? Εγώ έχω μετρήσει κάποτε, στην περιοχή Πυλαίας, πάνω από 30 πινακίδες, φωτεινές και μη φωτεινές και κανείς δεν με ενόχλησε. Αν μου πουν να μετρήσω γύρο από τον Λευκό Πύργο θα το κάνω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα!

Στη σχολή ένα εξάμηνο είχαμε αναλάβει σε ενα δρόμο ο καθένας να κάνουμε τις πλήρεις όψεις και μας είχαν πει κάποιο νόμο που μας καλύπτει.

Στο κάτω κάτω σκέψου τους "διάσημους" και πόσες φορές οι παπαράτσι φωτογραφίζουν όχι μόνο το σπίτι εξωτερικά αλλά και σε ιδιωτικό χώρο, πχ αυλή.

Ότι μπορείς να δεις σε ένα περίπατο, έχεις δικαίωμα να το απαθανατίσεις.

Αν πχ σου έφερνε τις φωτογραφίες ο πελάτης, θα είχες το ίδιο κόλλημα;

 

Τώρα στην ουσία της εργασίας σου... Είχε ψηφιστεί κάποιος νόμος νομίζω πάλι πριν 2-3 χρόνια σχετικά με τις διαφημιστικές πινακίδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.