Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΟΚΚ/Α' - Έγγραφο αρ. πρωτ. 6883/28-5-2014 "Σύνδεση αυθαιρέτων του ν. 4178/13 με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.


nisorvani

Recommended Posts

Σε έγγραφο του το ΥΠΕΚΑ προς απάντηση στην ΔΕΔΔΗΕ σχετικά με τη σύνδεση αυθαιρέτων του ν. 4178/13 µε τα δίκτυα κοινής ωφέλειας αναφέρει:

 

Σε απάντηση του ανωτέρω (α) σχετικού, σας γνωρίζουµε ότι στις διατάξεις

αναστολής επιβολής κυρώσεων του ν.4178/13 υπάγονται εκτός των άλλων και

περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών όπως για παράδειγµα των:

  • παρ. Α του άρθρου 9 αυτού, «…οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975»,
  • παρ. Γ του άρθρου 9 αυτού και ειδικότερα των εδαφίων (ιε) και (ιγ) που αφορούν αντίστοιχα σε «Αλλαγή θέσης του προβλεποµένου µε οικοδοµική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδοµικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεποµένου µε οικοδοµική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής µε εσφαλµένη αναστροφή της κάτοψης σε νόµιµη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν µεταβάλλεται η τελική στάθµη του εδάφους» και «Αποθήκη µέγιστης επιφάνειας 15 τετραγωνικά µέτρα και ύψους έως 2,50 µέτρα.»,
  • παρ. 10 του άρθρου 23 αυτού, «Η διαφορετική διαµερισµάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριµένα σχέδια της οικοδοµικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των µηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόµου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάµενης κατάστασης του ορόφου…».
οι οποίες, παρ’ ότι αντιστοιχούν σε χώρους καθορισµένης και µετρήσιµης

επιφάνειας, οι οποίες πρέπει να περιγράφονται στην τεχνική έκθεση της παρ. 4 του 11

του ν. 4178/13 που εισάγεται στο πληροφοριακό σύστηµα, εξαιρούνται της

καταβολής ενιαίου ειδικού προστίµου και υποχρεούνται σε καταβολή µόνον

παραβόλου ύψους 500 ευρώ. Εποµένως η µη αναγραφή στα έντυπα της δήλωσης

υπαγωγής του ν. 4178/13 της επιφάνειας του αυθαιρέτου, δεν συνεπάγεται αυτόµατα

την άνευ αντικειµένου ηλεκτροδότηση, όπως αναφέρετε στο (α) σχετικό σας έγγραφο.

 

Πηγή: http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

σταυρε,

 

δξ αν επρεπε για ολα αυτα να υπαρχει διευκρινιστική,

αλλά....

 

για αυτην την αποθηκη 15 τμ

 

χτες ή προχτες   ειχαμε σχετικη συζητηση,   για το θεμα αυτο...

 

του απαγορευαν, λεει,  την συνδεση...

 

αρα...καλως εκδοθηκε

 

[και...καλυτερα να περισσευουν οι εγκυκλιοι...παρα να μην υπαρχουν καθολου...] :smile: :-) :smile:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μήτσο,

εγώ το λέω με την εξής έννοια:

Η ΔΟΚΚ έχει να διευκρινίσει για τον 4178 δεκάδες πράγματα.

Η ΔΕΔΔΗΕ έχει στην αγκάλη της δεκάδες Πολιτικούς Μηχανικούς και Αρχιτέκτονες. Δεκάδες όμως...

 

Μπορούσαν το συγκεκριμένο ζήτημα να το αντιληφθούν την ώρα του πρωινού καφέ (που μπορεί να διαρκεί όλη την ημέρα)...

Δλδ ρωτούν τα αυτονόητα... Αυτό είναι που με πειράζει...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω εμπλακεί σε συζητήσεις επι τεχικών ή διαδιαστικών θεμάτων στη ΔΕΔΔΗΕ η απάντηση ήταν πάντα η ίδια ¨δεν είμαστε μηχανικοί, θα ρωτήσουμε στην ΥΔΟΜ και κάποια στιγμή θα σου απαντήσουμε¨.

Είχε πολύ πλάκα η κουβέντα με το νέο διευθυντή της¨εδώ¨ ΔΕΔΔΗΕ με θέμα την επ´ αόριστο παράταση οικοδομικής άδειας που εκδόθηκε με τον ΓΟΚ του 85 ολοκληρώθηκε ο Φ.Ο. και έλαβε αιώνια παράταση. Δεν υπέγραφε την παράταση εργοταξιακου με το επιχείρημα : δε ξέρω, δεν έχω γνώση, αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι έτσι. Μου ζητούσε βεβαίωση απο την ΥΔΟΜ που το λεκτικό θα ήταν το ίδιο με το φύλλο άδειας. Φυσικά η υπηρεσία δεν έδινε τέτοιου τύπου βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν σε σημείο να αλληλογραφούν επισήμως τα ...αυτονόητα!!!! Τρομάρα τους.....

Link to comment
Share on other sites

Έλεος και Επιτέλους... Έλεος με τους γραφειάδες και τους καρεκλοκένταυρους της δημόσιας διοίκησης και Επιτέλους γιατί είχα ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση και αναγκάστηκα να κάνω ένα σωρό αλχημείες για να κάνω τη δουλειά μου. Μας αναγκάζουν να παρατυπούμε για τα αυτονόητα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.