Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μουντιάλ Βραζιλία 2014


savas76

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αρκετές μέρες μετά το 7 -1 και λίγο πριν τον μικρό τελικό και την πλάκα ή καζούρα που και εγώ έκανα με την ομάδα της Βραζιλίας,  να γράψω τώρα και την γνώμη μου για τέτοια αποτελέσματα στο ποδόσφαιρο Σίγουρα για μένα δεν είναι ντροπή ποτέ και για τίποτα ένα τέτοιο αποτέλεσμα , αν έχεις προσπαθήσει μέσα στον  αγώνα δηλαδή η φανέλα να είναι ιδρωμένη

 

Για μένα πχ η ήττα της Γερμανίας με 8 -2 από του Ούγγρους του Φ Προύσκας ήταν πιο ξεφτίλα από αυτήν της Βραζιλίας , γιατί οι Γερμανοί εμφανίστηκαν αδιάφοροι για ένα παιχνίδι χωρίς σημασία για αυτούς και δεν προσπάθησαν καθόλου , παρά για το σκορ 

 

 Μην ξεχνάμε ότι πολύ λίγες ομάδες (ίσως καμία)  δεν έχουν υποστεί στην ιστορία τους μια τέτοια ήττα Δεν υπάρχει ντροπή στον αθλητισμό γιατί ο αθλητισμός είναι προσπάθεια και το ποδόσφαιρο ένα παιχνίδι και τίποτα παραπάνω

 

Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής  στο κόσμο που δεν έχει βιώσει κάποια στιγμή μια τέτοια ήττα το ίδιο και εγώ Το άσχημο για τους Βραζιλιάνους ήταν ότι το έπαθε σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι αλλά αυτό δεν λέει και τίποτα Για μένα η Βραζιλία με βάση το τι ομάδες εμφανίστηκαν σε αυτό το μουντιάλ μάλλον πετυχημένη θα την έλεγα παρότι όπως έγραψα ήταν η χειρότερη Βραζιλία που εμφανίστηκε σε μουντιάλ

 

Το ειρωνικό  είναι ότι η καλύτερη για μένα Βραζιλία με τα δικά μου κριτήρια για το ποδόσφαιρο που εκφράζει αυτή η χώρα , ήταν αυτή του μουντιάλ της Ισπανίας το 1982 , που δεν έφτασε ούτε στο μικρό τελικό  και ουσιαστικά το 3-2 με την Ιταλία ήταν ο τελικός του Μουντιάλ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αυτό το μουντιάλ ένα από τα καλύτερα ,αλλά το χειρότερο θα είναι αυτό του Κατάρ (ελέω Μπλάτερ-για αυτό και σήμερα είμαι με τον ΜΑΡΑΝΤΌΝΑ ,ο μόνος που του τα χώνει του δεινόσαυρου-).Καλά να είμαστε να το δούμε!!!

post-28847-0-56672200-1405167341_thumb.jpg

Θερμοκρασίες στα ύψη και φίλαθλοι με κελεμπίες -συνδυασμός που σκοτώνει-

 

Ενα μεγάλο μπράβο και στον Νειμάρ που είναι με τους γείτονες ,κόντρα στους ομοεθνείς του.

 

 Από την άλλη γιατί το θεωρούν ως το καλύτερο μουντιάλ;

Το μόνο που θα μείνει είναι το 7-1 και ο τελικός νικητής.Για μικρό τελικό δεν το συζητάμε καν (θα έπρεπε να έχει καταργηθεί,ανούσιος).Τελικά  είναι παγκόσμιο κύπελλο (που έχουμε ΜΟΝΟ τελικό) ή παγκόσμιο πρωτάθλημα;;Για να έχουμε κούπα σημαίνει παγκόσμιο κύπελλο,άρα προς τι ο μικρός τελικός;;

 

Καμμία ομάδα δεν ξεπέρασε τον εαυτό της, παίχτης-ηγέτης ούτε για δείγμα,ομάδα έκπληξη τίποτα (αλίμονο αν θεωρείται ως τέτοια η Κόστα Ρίκα) ,καλύτεροι παίχτες οι τερματοφύλακες (αν είναι ποτέ δυνατόν).

Καλά παιχνίδια έγιναν, αλλά από μόνο του δεν φτάνει για να θεωρηθεί ως το καλύτερο μουντιάλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν για πολλούς το καλύτερο μουντιάλ με την έννοια ότι πολλοί αγώνες είχαν ενδιαφέρον και σε κράταγαν στην τηλεόραση Θα συμφωνήσω όμως και εγώ με το πιο πάνω ποστ του HQ7 και δεν θα πω ότι ήταν το καλύτερο μουντιάλ τώρα που το σκέφτομαι ψύχραιμα Όπως είπε και ο HQ7 το μόνο που θα θυμόμαστε μετά από χρόνια θα είναι το 7-1 και τον τελικό και άντε εμείς οι Έλληνες και την Εθνική μας Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει στο ποδόσφαιρο όπως εξελίσσεται τα τελευταία χρόνια και κυρίως λόγο της απόφασης της ΦΙΦΑ να μπεί και εκεί το χρήμα και ο καπιταλισμός ,είναι το ότι γίνεται λιγότερο δυνατό Κλασικό παράδειγμα ο τραυματισμός του Νευμαρ στο μοναδικό παιχνίδι που είχε δύναμη

 

Σε άλλη εποχή δεν υπήρχε περίπτωση σε ένα τέτοιο μαρκάρισμα να είχαμε τέτοιο τραυματισμό ακόμα και τότε που δεν φορούσαν επικαλαμίδες Οι ποδοσφαιριστές δεν ξέρουν πια να παίζουν δυνατά και όπως μου έλεγε όταν μάθαινα μπάλα ,  παλαιός παίκτης της Εθνικής μας , που είχα προπονητή πριν χρόνια αν δεν μάθεις να  παίζεις δυνατά στο ποδόσφαιρο , είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα πάθεις ζημιά Έχουν μάθει τους ποδοσφαιριστές μόνο τεχνική και ταχύτητα στοιχεία που θέλει το καπιταλιστικό ποδόσφαιρο για να βγάζει χρήματα Εβαλε και το φερ πλεί σαν κανόνα σχεδόν  , άλλη βλακεία και αυτή και έκανε το ποδόσφαιρο μόνο θέαμα και όχι ένα είδος εικονικού πολέμου  Επομένως εγώ είμαι με Μαραντόνα και φυσικά εναντίων όλων αυτών που στοχοποίησαν τον παίκτη της Κολομβίας ακόμα και να είχε στη προηγούμενη φάση πει "γαλλικά στον Νευμαρ πριν τον κτυπήσει (το θεωρώ δυνατό παιχνίδι και όχι εσκεμμένο και ως εκ τούτου όχι βρώμικο παιχνίδι , το συγκεκριμένο μαρκάρισμα στο Νευμάρ) 

 

Και ποδόσφαιρο χωρίς δύναμη είναι φαγητό χωρίς αλάτι 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι το καλύτερο μουντιάλ από αυτά που έχω δει....Δηλαδή από το '86 και μετά...Πριν δεν ξέρω, δεν έχω άποψη...Μέχρι στιγμής νομίζω θέλει 1 γκολ για να γίνει το μουντιάλ με τα περισσότερα τέρματα. Το ρεκόρ έχει του '78... Γιατί στα προηγούμενα τι έμεινε? Η κουτουλιά του Ζιντάν, το χαμένο πέναλτι του Μπάτζιο και τα δάκρυα του Μαραντόνα.. Δεν υπάρχει one man game πλέον, το ποδόσφαιρο έχει γίνει πιο τεχνικό και παιχνίδι τακτικής...

 

Πάμε στον μικρό τελικό...

Εδώ δίπλα ξεκινάει μια οικοδομή....Στείλτε την εθνική Βραζιλίας να μεταφέρει κάτι μπάζα...Τιμή συζητήσιμη...

Τι είναι αυτά ρε??? Ούτε ο Μπέος δεν ψωνίζει από αυτή τη Βραζιλία...Απορώ γιατί δεν καλέσαν τον Σίλβα Κλέιτον... Από την Κοπακαμπάνα τους μαζέψανε και τους κόψανε τα μπάνια? Τραγική ομάδα χωρίς αρχή και τέλος...Πραγματικά κάτι παιδάκια εδώ στο δασάκι πιο οργανωμένα παίζουν. Αμυνα για τα πανηγύρια. Αυτός ο Λουίζ πρέπει να κάνει τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του. Δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται. Για φωνακλάς και πάστορας καλός είναι, αλλά για μπάλα, οι Καναδοί πιο τεχνίτες είναι. Κάτι χούλκ κάτι σούπερμαν κάτι οσκαρ που τους βρήκανε όλους αυτούς? Μακράν η πιο άμπαλη Βραζιλία όλων των εποχών... Ομάδα που δεν έπρεπε να βρίσκεται μετά τους 16, έφτασε ημιτελικό...Αν είναι δυνατόν..

 

Η Ολλανδία χωρίς άγχος έπαιξε πολύ καλά, έβαλε 3 μπαλάκια και κράτησε τις εντυπώσεις...Βέβαια βοήθησε και η τακτική της Βραζιλίας πάμε όλοι παντού γιούργια..Τους έτρωγε ο κώλος τους πάλι, αν και βελτιώθηκαν και στο ημίχρονο έφαγαν μόνο 2...

 

Αύριο τα σπουδαία...Περιμένω ονεράκι Γερμανίας και πρώτο σκόρερ Μίλερ (θέλει 2 ή τουλάχιστον 1) να πάω ταμείο και να γλεντήσω

 

BsX8aZHCcAAAi1m.jpg

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο (σήμερα δηλαδή)  με Αργεντινή για πολιτικούς και μόνο λόγους θέλω τους χρεοκοπημένους να νικούν τους τοκογλύφους  Εμένα το ωραιότερο Μουντιάλ παραμένει το 78 στην Αργεντινή  , ίσως γιατί ήταν και το πρώτο που είδα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη εποχή δεν υπήρχε περίπτωση σε ένα τέτοιο μαρκάρισμα να είχαμε τέτοιο τραυματισμό ακόμα και τότε που δεν φορούσαν επικαλαμίδες

 

 

καρυστινε γίνεσαι υπερβολικός , χτύπημα με υψωμένο γόνατο πάνω στα νεφρά του αντιπάλου είναι αρκετά σοβαρό , τον σακατεύεις , γιαυτο ρώτησα εάν ήταν κατά τη γνωμη σας εσκεμμένο το χτύπημα στον νειμαρ  

Σκληρό τάκλιν τιμωρείτε από την  fifa, uefa , χώρια ότι μπορεί να σε κυνηγήσει η ομάδα που τον έχει ( Μπάρτσα κ τα περιπτώσει νειμαρ) κ να σε καταστρέψει σαν ποδοσφαιριστή, ασε που μπορει να σε βρουν καμια ωραία πρωία σε κάνα χαντάκι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ πως ήταν ένα από τα καλύτερα μουντιάλ που έχω δει. Ο λόγος,όχι τόσο τα τέρματα,αλλά οτι υπήρξαν ισάξιες ομάδες.Απόδειξη,οι παρατάσεις και τα πέναλτι.

 

Σήμερα,υποστηρίζω την Αργεντινή για τους ίδιους λόγους με τον George,αν και πιστεύω οτι η Γερμανία έχει καλύτερη ομάδα. Επιπλέον φαντάζομαι οτι οι αργεντίνοι θα γλεντήσουν περισσότερο μια νίκη,οι Γερμανοί το πολύ πολύ να πάνε να πιούνε καμιά μπύρα.

Link to comment
Share on other sites

Νικοστρι Βάζει το σώμα του ο Νευμαρ με τρόπο που δεν προστατεύει το ευατό και δεν φοβίζει τον αντίπαλο για αντίστοιχο κτύπημα ,με αποτέλεσμα αυτός να πάει έτσι και να τον βρει πιο χαλαρά με τα οδυνηρά αποτελέσματα που το πιστεύω ότι μπορεί να ήταν και χειρότερα

 

Αυτό γιατί οι ποδοσφαιριστές σήμερα ειδικά οι μεγάλοι παίκτες δεν ξέρουν να παίζουν δυνατά Και αν δεν παίζεις δυνατά τότε θα κτυπήσεις στο ποδόσφαιρο εκτός αν θέλουμε γυναικείο το άθλημα επομένως τότε άντε να σχίσεις κανένα καλτσόν 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Κρυστινε,δες το βιντεο κ βγαλε συμπερασμα , για εμε ειναι εσκεμενο

εδιτ: βαλε χαμηλη ταχυτητα

 

https://vine.co/v/MUjeKjMTznZ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.