Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μουντιάλ Βραζιλία 2014


savas76

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά οι Βραζιλιάνοι είναι ο πιο ηλίθιος ποδοσφαιρικά λαός του κόσμου....Προσπαθούν εκεί να τους ποτίσουν ότι έχουν ομάδα, ότι σε κάθε διοργάνωση το τρόπαιο τους ανήκει δικαιωματικά, προσπαθούν να πασάρουν σταρ ακόμη και αν δεν έχουν...

Ξεκινώντας από το τελευταίο, μετά τους παικταράδες που έχουν περάσει από αυτή την ομάδα, χρίζουν ηγέτη έναν 22χρονο (οκ καλός φαίνεται) μόνο και μόνο για να την πουν στον άσπονδο εχθρό που έχει τον Μέσι....Τι σχέση έχει ο Νειμάρ με τον Μέσι ούτε αυτοί ξέρουν...Ο ένας χρόνια μια ομάδα μόνος του ο άλλος, τώρα προσπαθεί..μία παίζει μία δεν παίζει στην Μπάρτσα... Αμα αρχίσει με τα ντεκαπάζ, πάει δεν τον βλέπω....θα μείνει ταλέντο...

Γιατί ποιους άλλους παίκτες έχει η Βραζιλία που τόσο την αβαντάριζαν τα μέσα και οι φίλαθλοι? Δευτεροκλασσάτοι στις ομάδες τους...κάτι Ζενίτ, κάτι τοπικά Βραζιλίας...Με το ζόρι να γίνουν σταρ.. Από την άλλη έχεις 6-7 παικταράδες την αφρόκρεμα την Μπάγερν που μεγαλουργεί τα τελευταία χρόνια...

 

Εχεις και τον άλλο τον Σκολάρι, τον Φιλιπάο πως διάολο τον λένε...και σου παίζει με τον ενθουσιασμό της έδρας επίθεση από την αρχή κόντρα στην Γερμανία...Σπασμοδική και ανόητη κίνηση.. Ολοι ήξεραν ότι έτσι δεν είχε καμιά ελπίδα η Βραζιλία, και μόνο αν το πήγαινε συντηρητικά ίσως έσωζε κάτι... Με επιθετικό προσανατολισμό ήταν καταδικασμένοι πριν αρχίσει το ματς.. Η έβλεπε αυτό που ερχόταν και ήθελε να κερδίσει τις εντυπώσεις...να μην παίζει κρυφτούλι στην έδρα του. Αποδείχθηκε όμως καταστροφικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 396
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ποιο θαυμα της Βέρνης είπατε πριν  ?  Η κλοπή της Βέρνης ήταν.

 

Η Ουγγαρία υπο κανονικές συνθήκες είχε ρίξει 8  (οκτώ) τεμάχια στους Γερμανούς στην πρώτη φάση. ( 8- 3 )

 

Στον τελικό οι Γερμανοί κέρδισαν ως εξής  :

 

O Πουσκας έπαιξε κουτσός με δική του ευθύνη.

Το γήπεδο ήταν λάσπη και οι Γερμανοί φόραγαν ειδικά παπούτσια που είχε σχεδιάσει ο Ντασλερ (ιδρυτής της Adidas) που έδιναν πλεονέκτημα στους Γερμανούς.

 

Ακυρώθηκε κανονικό γκολ της Ουγγαρίας στο 89'. 

 

Τέλος μάλλον οι Γερμανοί ήταν ντοπέ μέχρι τα αυτιά:  Στα αποδυτήρια των Γερμανών βρέθηκαν πολλές σύριγγες και 6 από τους βασικούς παίκτες προσβλήθηκαν από ίκτερο μετά τον τελικό και έκοψαν το ποδόσφαιρο !

 

Για αυτή την ...ομαδάρα μιλάμε το 1954 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Το 1974 , η γνωστή μας Bild φρόντισε παραμονή του τελικού με την Γερμανία να κάνει άνω κάτω την αποστολή της Ολλανδίας με την γνωστή ιστορία με τις Γερμανίδες.

Λέγεται ότι η γυναίκα του Κροιφ , εισέβαλε στην αποστολή και ζήτησε διαζύγιο. Αυτά το βράδυ πριν τον τελικό .

 

Το 1990 στον τελικό χρειαστηκε το πέτσινο πέναλτυ στο 85 για να  πάρουν το κύπελο. (παντως ήταν η καλύτερη ομάδα τότε)

 

Να θυμηθούμε επίσης :

 

-το στημένο ματς- ντροπή του ποδοσφαίρου Γερμανίας - Αυστρίας το 1982 γνωστό και ως "η ντροπή του Χιχόν" και το απίστευτο κράξιμο της κερκίδας. Mετά από αυτό η  FIFA όρισε οι αγώνες της  τελευταίας αγωνιστικής του   ομίλου  να διεξάγονται  την ίδια μέρα και ώρα.

-την συνέχεια του 1982 και την δολοφονική καρατιά στον Μπατιστόν του Σουμάχερ  που δεν είδε ούτε κίτρινη ..

-τις άτεχνες 11αδες ξυλοκόπων που επι χρόνια κατέβαζαν στα μουντιάλ με το μονότονο παιχνίδι και το τραγικό θέαμα.

 

Λοιπόν πια πάντσερ και πιο Γερμανικό ποδόσφαιρο μου λέτε ρε παιδιά..

 

Μόνο φέτος παίζουν μπάλα της προκοπής.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την πιο πετυχημένη ομάδα των εθνικών διοργανώσεων με 8 συμμετοχές σε τελικό και 3 κατακτήσεις...Δεν θυμάμαι πόσους ημιτελικούς, και την καλύτερη επίθεση στην ιστορία των μπουντιάλ με 223 γκολ. Μπορεί να είναι αντιεμπορικοί σε πολλούς (για λόγους άσχετους με την μπάλα ή ως γνωστόν τουρλουμπούκι) αλλά είχαν ανέκαθεν την πιο πειθαρχημένη ομάδα, έχουν βγάλει παικταράδες είναι πάντα στο προσκήνιο όσο χάλια και αν είναι και αυτή τη στιγμή παίζουν την καλύτερη μπάλα στον κόσμο... Και το πιο σπουδαίο κρατάνε χαμηλό προφίλ και δεν κάνουν καραγκιοζιλίκια.... Βρες μου άλλη χώρα που τα κάνει αυτά....

Link to comment
Share on other sites

 Και το πιο σπουδαίο κρατάνε χαμηλό προφίλ και δεν κάνουν καραγκιοζιλίκια.... Βρες μου άλλη χώρα που τα κάνει αυτά....

μας ταπρηξες με την κολογερμανια σου

 

pegasus_LARGE_t_209761_105958407.JPG

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ανάλυση του παιχνιδιού από τον Ικαρο Πήγε η Βραζιλία να δείξει ότι ήταν η Βραζιλία και που αυτό στους Γερμανούς και έφαγε 7 -1 Αφού το πήγε καλά μέχρι εκείνη την στιγμή σαν Ελλάδα τι το ήθελε χτες το επιθετικό παιχνίδι από το πρώτο λεπτό Αφού δεν το έχεις γιατί ούτε επιθετικό ήταν αυτό με γιόμες και ατομικές ενέργειες που κατάπιναν οι Γερμανοί εύκολα 

 

Εγώ έγραψα ότι ήταν η χειρότερη Βραζιλία που εμφανίστηκε σε Μουντιάλ και θα μπορούσε να τα καταφέρει ( που μάλλον τα κατάφερε με 4 άδα) αν δεν έκανε αυτά που έκανε χτες Μα το θεό τέτοιο παιχνίδι με τέτοια τραγικά λάθη στο τρόπο παιχνιδιού δεν κάνουμε ούτε εμείς οι παλαίμαχοι στην Κάρυστο Ο άλλος της ΡΕΑΛ αντί να βγει από την περιοχή πήγε παράλληλα να μαρκάρει μη βγάζοντας τον Γερμανό οφσάιτ , άσε που δεν ήξερε ούτε ο ίδιος τι έπαιζε σε όλο το ματς , αφού βρισκόταν συνεχώς σε λάθος θέση και έκανε και λάθος μεταβιβάσεις 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

@ Ikaros

 

Κατ'αρχήν , οι πιο πετυχημένοι είναι αυτοί που παίρνουν τα κύπελλα : Βραζιλία 5 , Ιταλία 4 και ακολουθεί η Γερμανία με 3 (όπως τα πήρε ) ... 

 

Η οποία Βραζιλία δεν ήταν γηπεδούχος σε κανένα από τα 5 κερδισμένα και είναι η μόνη νομίζω ομάδα που έχει κερδίσει τίτλο εκτός της ηπείρου της.

 

Ψάχνοντας στην ιστορία των μουντιάλ  για εντυπωσιακές φάσεις , γκολάρες , και παικταράδες  νομίζω ότι η Βραζιλία έιναι ασύγκριτη.  Γι αυτό άλλωστε έχει και τόσους φίλους σε όλο τον κόσμο.

 

Αυτό που βάζεις ως + στην Γερμανία είναι αυτό που εμένα δεν μου αρέσει αλλά και την κάνει αντιπαθητική στον κόσμο (είναι και η ιστορία βέβαια στην μέση)  : 

Κακό θέαμα , άτεχνοι παίχτες , και παρ'όλα αυτά σερνόμενοι προχωράνε στις διοργανώσεις βασιζόμενοι σε ένα συνδυασμό δύναμης και προσήλωσης ( χαρακτηριστικό των Γερμανών ) κερδίζοντας ομάδες που 

παίζουν πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο ( 1954 Ουγγαρία , 1974 Ολλανδία ,  1982 Γαλλία κλπ). Φέτος πάντως είναι διαφορετικοί.

 

Ετσι λοιπόν οι περισσότεροι δεν τους χωνεύουν. Θυμάμαι την χαρά του κόσμου στον τελικό του  82 ,  αλλά θα μου μείνει αξέχαστος ο τελικός του 86 , όπου στο 3ο γκολ της Αργεντινής κόντεψε να γκρεμιστεί η  καφετέρια από τους πανηγυρισμούς λες και έπαιζε η εθνική μας.

 

@ ΝΙΚΟΣΤΡΙ 

 

Λόγω της βαριάς ήττας τα brazilian θα φοριούνται  .....μεσίστια το καλοκαίρι   :mrgreen:

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

εμένα να πω την αλήθεια μου αρέσει να παίζω το ποδόσφαιρο των Γερμανών , δεν μου αρέσει να το βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

avgoust

και η Ισπανία εκτός της ηπείρου της το πήρε το τελευταίο (και στην έδρα -του apartheid- των Ολλανδών), αλλά για τους επίσημους σπήκερ που καλλιεργούν το μύθο, η Αφρική δεν είναι ήπειρος όπως η Αμερική και η Ευρώπη αλλά σκουπιδοτενεκές αποβλήτων και ορυχείο για να βουτάμε μέταλλα

btw

και το τραγούδι από τις Γερμανολούγκρες της Ουκρανίας 7-7-1-2-3 (sieben sieben alulu eins zwei drei) πάει στην περίπτωση

--

εντιτ και οι Ολλανδοί Τεύτονες είναι -τόχω ξαναπεί- dutch-deutsch, απλά δεν μπήκαν υπό τον Καίσαρα (Kaiser http://en.wikipedia.org/wiki/Kaiser) της Γερμανίας στη συνένωση των κρατιδίων (το αμοιβαίο μίσος είναι "συγγενικό" για τη διανομή των χωραφιών και -κυρίως- της θάλασσας)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.