Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος οι περιοχές «αμιγούς κατοικίας»


ted78

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Από την πρώτη ανάγνωση του ΦΕΚ συμπεραίνω ότι, για την αμοιγή κατοικία και τον ντόρο που έγινε στις ειδήσεις και στο παρόν thread

πολύ κακό για το τίποτα

 

εκτός και αν κάποιος έχει αμοιγή κατοικία στην Φιλοθέη, πάνω στην Κηφισίας...

 

γιατί αν έχει ένα τετράγωνο πιο μέσα, δεν θα αλλάξει τίποτα.

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

Ακόμα και να ψηφιστεί ο νόμος (πιθανά μια δεκαριά ιδιοκτησίες να βολευτούν με από πριν αλλαγές χρήσεις που θέλουν) θα βγει κάποια παραπομπή σε οτιδήποτε άλλο νομοθέτημα (ακόμα και για την γεωργική καλλιέργεια) που θα αναιρεί την περιοχή σου.....

από την αρχή είπα ότι υπάρχουν.... 

Τώρα δέκα ή είκοσι... μικρή η διαφορά και κάπου εκεί είναι...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μία περίπτωση σχολής χορού, υφιστάμενη με άδεια του 2009, σε περιοχή εκτός σχεδίου. Σήμερα, είναι εντός σχεδίου και η περιοχή θεωρείται αμιγούς κατοικίας, οπότε υπάρχει θέμα με την χρήση του κτιρίου ως σχολή χορού.

Ο καινούριος Ν.4269 με τις αλλαγές στις χρήσεις γης δεν εφαρμόζεται μου είπαν στην συγκεκριμένη περιοχή. Οπότε αναζητώ άλλη λύση.

Επειδή αναφερόμαστε σε υφιστάμενη χρήση μήπως θα μπορούσα να βασιστώ σε κάποιον άλλον νόμο?

Ίσως με το Αρθρ.51 του Ν.4178/13? ή κάποια άλλη πρόταση?

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

   Σε οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων με ΓΠΣ που όριζε περιοχές αμιγούς και γενικής κατοικίας με βάση το παλιό ΦΕΚ για τις χρήσεις γης , υπάρχει κάποια αντιστοίχηση με το τωρινό  (Πολεοδομικό Κέντρο , Κατοικία Κ1 , Κατοικία επιπέδου γειτονιάς Κ2 , Κατοικία Ενδιάμεσου Τύπου ΜΚ) ;

Link to comment
Share on other sites

εγ'ω ξέρω οτι οι γερμανοί είναι τόσο αγχωμένοι να αρχίσουν να αγοράζουν τζαμπα γη εδω πέρα που οι δικοί μας πουλημένοι κάθε βδομάδα βγάζουν καλοκαιριάτικα  νομοεξάμβλωματα απλα για την διευκόλυνση των δήθεν επενδυτών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα συναδελφοι,φιλος μου θελει να κανει φυσικοθεραπευτηριο,εκανα αιτηση για βεβαιωση χρησεων γης και επειδη ειναι σε περιοχη αμιγουσ κατοικιας λεει οτι κατα την αποψη τους δεν επιτρεπεται η διμιουργια φυσικοθεραπευτηριου,τι μπορω να κανω για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.