Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;


Engineer

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;  

495 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;

    • Ναι
      75
    • Όχι
      420


Recommended Posts

Nik για ποιο λογο εχεις φαγωθει και εχεις μονοπωλησει τα threads υποστηριζοντας με τοσο σθενος τις θεσεις του ΤΕΕ και τις εξετασεις?

Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο παθος...

Όχι μόνο δεν απαντάς αλλά μοιράζεις και αρνητικές δεξιά κι αριστερά...

Έ ρε ψυχολογικά που 'χει ο κόσμος...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ενας "παλιος" μηχανικος, που δεν εχει, πραγματικα η πρακτικα, καμια επιμορφωση σχετικα με τον ΚΕΝΑΚ, επιτρεπεται να υπογραψει νεα οικοδομικη άδεια (με ΚΕΝΑΚ).

Ενας μηχανικος που εχει παρακολουθησει και τα σεμιναρια των εν.επιθεωρησεων, εχει εξοικιωθει με την χρηση του σχετικου λογισμικου, παλι, πρεπει να δωσει εξετασεις????

Παρακαλω αγαπητοι συναδελφοι να μου εξηγησει καποιος την λογικη γιατι εγω δεν μπορω να την καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν απαντάς αλλά μοιράζεις και αρνητικές δεξιά κι αριστερά...

Έ ρε ψυχολογικά που 'χει ο κόσμος...

 

Είσαι σοβαρός ? Δεν έχω πατήσει το κουμπί "φήμη" για να βάλω αρνητική σε όλα αυτά τα threads με τις εξετάσεις. 

 

Επίσης έλειπα και δεν απάντησα.

 

Το πάθος προκύπτει από το ότι θεωρώ άδικο να μας δίνουν το δικαίωμα μόνο στους μηχανικούς να κάνουμε ΠΕΑ και εμείς να θέλουμε να το κάνουμε χωρίς καμία διαπίστευση παρά μόνο με το δίπλωμα μας. Έχουμε διαφορετική οπτική τι να κάνουμε. Πάντως ξέρω ποιους βολεύει αυτή η κατάσταση. 

 

Τους αδειάκηδες και τους μεγαλομηχανικούς. 

 

Ένας νέος μηχανικός που ασχολείται με ΚΕΝΑΚ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από τις εξετάσεις. 

 

Όσο γράφετε δεκάδες εναντίον των εξετασεων θα γράφω και εγώ μία στο τόσο υπέρ τους.

 

Υ.Γ. Μην το πάιζεις μάντης...δεν σου βγαίνει. (για τα περί αρνητικής φήμης μιλάω).

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νικ ώρες ώρες λες και είσαι το άλτερ έγκο του Σπίρτζη....

Δηλαδή εσύ είσαι πραγματικά ευχαριστημένος από το επίπεδο κατάρτισης στα ΚΕΚ και επίσης ευχαριστημένος, που δίνεις εξετάσεις με λυκειακή αποστήθιση όχι σε άμεσα με την επιθεώρηση θεματολογία, αλλά περί ανέμων και υδάτων....

Μετά από αυτή τη διαδικασία κάποιος είναι σουπερ επιθεωρητής που γνωρίζει τα πάντα έτσι?

 

ΥΓ. Φυσικά και όχι στις εξετάσεις...Μεταφορά θερμότητας δεν αποστήθισα στη σχολή και θα αποστηθίσω τώρα? Πλάκα κάνουμε?

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

... θεωρώ άδικο να μας δίνουν το δικαίωμα μόνο στους μηχανικούς να κάνουμε ΠΕΑ και εμείς να θέλουμε να το κάνουμε χωρίς καμία διαπίστευση παρά μόνο με το δίπλωμα μας.

θα παραθέσω μονο το παραπάνω γιατί είναι εκει πιστέυω ολο το ζουμί της κουβέντας.

πρίν καν κουβεντιάσω θα πω οτι είμαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ στις εξετάσεις. Είμαι επίσης αντίθετος στο γεγονός οτι το ΤΕΕ και κάθε ΤΕΕ γίνεται μοχλός απαξίωσης σπουδών ( Ειτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ)!

 

Για τον ίδιο λόγο λοιπόν και με το ίδιο σθένος θα ήθελα να πιστοποιηθούν οι τεχνίτες που κάνουν εργασίες ανακαινίσεων χωρίς μελέτες και χωρίς επίβλεψη μηχανικών!

Να λοιπόν ένα παράδειγμα προς κουβέντα...

Οχι λοιπόν δεν είναι άδικο μονο στους μηχανικούς...είναι και πρέπει να είναι μονο για μηχανικούς!

Δεν μπορεί ενας μεσίτης ας πούμε να εκδίδει ΠΕΑ επειδή παρακολούθησε κάτι σεμινάρια διάβασε και "πέτυχε" να κάνει αυτή την δουλειά!

Ξέρω οτι θα τραβήξει η κουβέντα πολύ μακρια έτσι γιατί οι ίδιοι οι μηχανικοί πάμε και "παρακαλαμε" μεσίτες για "δουλίτσες"....άρα δεν σεβόμαστε πρώτα απο όλα αυτό το οποίο θα μπορούσε να μας ανοίξει πολλές πόρτες...το Διπλώμα μας- Πτυχίο μας...

Edited by stavrosa
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

+1 stavrosa

Συμφωνώ να πιστοποιηθούν και οι τεχνίτες, οι οποίοι όσο και αν χρεώσουν θεωρείται φυσιολογικό!

Η αμοιβή του ΠΕΑ είναι μεγάλη για τα δεδομένα των περισσότερων ιδιοκτητών που θέλουν να κάνουν μισθωτήριο, αλλά τα 200αρια του ηλεκτρολόγου ψιλά πράγματα.

Άσε που τις προάλλες υδραυλικός μου ζήτησε να πληρώσω τα 60ευρώ για το παράβολο στο σύλλογο του(του ζήτησα υπεύθυνη δήλωση για ΥΔΟΜ).

Θαρρείς και εμείς δεν πληρώνουμε ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ.... για οποιαδήποτε εργασία μας.

Οι τύποι δεν θέλουν να έχουν έξοδα, μόνο έσοδα από τον πελάτη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφου είμαστε κλέφτες...! τι κάνεις στην ζωή σου...?? ε? τραβάς 1-2 γραμμούλες και γράφεις 1 νουμεράκι....

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έμαθες τίποτα...Αντέγραφες στη σχολή σου...Να πας να πιστοποιηθείς σε κανα ΚΕΚ ζωγραφικής να μάθεις....

Εγώ ψάχνω για κανα ΚΕΚ σιδεράδων και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείτε κανα καλό ΚΕΚ να πιστοποιηθούμε και κάνουν και εκπτώσεις να μου το πείτε και μένα!

Μην γίνετε εσείς καλύτεροι και εγώ μείνω πίσω!

 

 

Υ.Γ. Η καλύτερη ατάκα που άκουσα από πελάτη:

έμαθες και εσύ γράμματα μια φορά και εγώ πρέπει να σε πληρώνω μια ζωή!

Edited by an@stas1a
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το οτι είμαι εντελώς αντίθετος με τις εξετάσεις, όχι μόνο αυτές των των ενεργειακών επιθεωρητών αλλά και όλως των υπολοίπων που ετοιμάζουν τα τσακάλια του ΤΕΕ, το έχω ήδη δηλώσει.

Σαφώς και είμαι υπέρ της δια βίου μάθησης και ενημέρωσης, αλλά με δωρεάν σεμινάρια και ημερίδες από τους συλλόγους, ΤΕΕ (όχι από το μαγαζάκι του το ΙΕΚΕΜ), Ashrae, κ.α. και βέβαια με προσωπικό ψάξιμο ο καθένας (μόνο που για πάρα πολλά πρέπει να πληρώνεις, ενώ η γνώση θα έπρεπε να παρέχεται δωρεάν). Όχι όμως υπέρ των εξετάσεων επί κάθε τι νέου που παρουσιάζεται ή τροποποιείται και πόσο μάλλον επ' αυτών που έχουμε προ πολλού διδαχθεί.

Δεν βρίσκω, ας πούμε, κάτι χρήσιμο στις "τρικλοποδιές" της εξέτασης επί των υποχρεωτικών και προαιρετικών, έχοντας μάλιστα ένα κεφάλι κουδούνι από όλη την διαδικασία. Σαδισμό και προσδοκία είσπραξης εσόδων, ναι βρίσκω.

 

Και ναι, βρίσκω πολύ  πολύ ποιο χρήσιμο, το να ψάχνουμε να βρούμε τρόπους μείωσης ή και εξάλειψης των θερμογεφυρών π.χ σε σε ένα σύνθετο δομικό στοιχείο (π.χ. αεριζόμενο κέλυφος ή θερμομονωμένη στέγη σκυροδέματος με επικάλυψη από κεραμίδια), από το αν μπερδευτώ και αντί για 0,40 στην απορροφητικότητα ενός τοίχου χρώματος μπέζ, πάρω 0,60 (επ' ευκαιρία και τα δύο σε μπεζάκι αναφέρονται).

 

nik, μιας και ξέρεις ποιους βολεύει αυτή η κατάσταση, να σε πληροφορήσω πως, ούτε αδειάκιας  είμαι ούτε και μεγαλομηχανικός. "Μεσόκοπος" :sad: που λέμε, ίσως. Αν φοβάμαι; Ναι φοβάμαι. το ξέσκισμα που μας ετοιμάζουν.

 

Υ.Γ.: Σ' αυτό το φόρουμ, στην κατηγορία του ΚΕΝΑΚ (και όχι μόνο βέβαια), έχουμε δείξει πολύ καλά το πόσο μας ενδιαφέρει και το ψάχνουμε το θέμα της εξοικονόμησης ενέργειας.

 

@an@stas1a

Άπαιχτος ο τύπος.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.