Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;


Engineer

Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;  

495 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν οι εξετάσεις για ενεργειακούς επιθεωρητές;

    • Ναι
      75
    • Όχι
      420


Recommended Posts

Εδω αλλοι σφαζονται για τα επαγγελματικα δικαιωματα αναμεσα σε διαφορετικες ειδικοτητες, αναφορικα με τα ΠΕΑ και ο αλλος μας λεει πως δε θα επρεπε να το εχουμε μονοπωλιο την εκδοση του ΠΕΑ εμεις οι μηχανικοι...

 

Ναι, γιατι ως γνωστον και ενας μεσιτης γνωριζει απο αποδοσεις λεβητων και θερμογεφυρες ή ενας ελαιοχρωματιστης κατεχει αριστα το θεμα των σκιασμων και των ηλιακων συλλεκτων...

 

Ο,τι του φανει του λωλοστεφανη μου φαινεται τελικα ειμαστε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Δεν μπορεί ενας μεσίτης ας πούμε να εκδίδει ΠΕΑ επειδή παρακολούθησε κάτι σεμινάρια διάβασε και "πέτυχε" να κάνει αυτή την δουλειά!

......................... γιατί οι ίδιοι οι μηχανικοί πάμε και "παρακαλαμε" μεσίτες για "δουλίτσες"....άρα δεν σεβόμαστε πρώτα απο όλα αυτό το οποίο θα μπορούσε να μας ανοίξει πολλές πόρτες...το Διπλώμα μας- Πτυχίο μας...

 

Γι' αυτές μόνο τις προτάσεις που τις βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΑ σωστές.... +1

 

Μέχρι τώρα στην επαγγελματική μου καριέρα, δεν έχω ''φιλήσει ΠΟΤΕ κατουρημένες ποδιές'' και δεν έχω παρακαλέσει κανένα μεσίτη (αν και έχω 2 απ' αυτούς οι οποίοι δεν μου έχουν δώσει τίποτα, ίσως περιμένουν να κάνω εγω το 1ο βήμα για να παρακάλέσω...αμ δε!!!!)

 

Έχω μια αξιοπρέπεια (δεν θεωρώ τον ευαυτό μου σαβουρογάμη)..... (edit) και το έχω πλήρώσει επαγγελματικά πολύ ακριβά αυτό !!!!!!!!!!!!!!!

Edited by dib
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νικ προσωπικά οι απόψεις σου με εξοργίζουν αλλά δικαίωμα σου να τις εκφράζεις, ως εκεί.

 

Οχι στις εξετάσεις για οποιονδήποτε μηχανικό ΑΕΙ/ΤΕΙ,

 

Αν θέλουν στο ΤΕΕ να το κάνουν το μαγαζί εξεταστικό κέντρο για να βγάζουν το νοίκι να κάνουν εξετάσεις για τους τεχνίτες και μαστοράντζες που ασχολούνται με την παραγωγική διαδικασία του κατασκευαστικού κλαδου. Βλέπω καμια φορά κατι τεχνίτες που έτυχε να παρακολουθήσουν κανα σεμινάριο που κάνει καμμια εταιρεία κυρίως για να προωθήσει τα προιοντα της π.χ. θερμομόνωση και νομίζουν ότι ε΄χουν πιασει τον τάυρο απο τα @..ιδια.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

οχι  φυσικα   στις   εξετασεις  ,διοτι  αν   υποχωρησουμε  τωρα

 ανοιγει   ορθανοικτα  μια  κερκοπορτα    για  να  κανουν  το  τεε  ενα  εξεταστικο 

κεντρο  για  τους  μηχανικους σχεδον   ανα  πενταετια   ,

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν κοπω μια και δυο και τρεις

τα ΠΕΑ που εχω κανει ως τωρα ειναι υπο αμφισβητηση????

Είναι υπό αμφισβήτηση όσο δε δίνεις εξετάσεις ...γιατί τα έκανες ως απλός επιστήμονας κ όχι ως ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ εν. επ. του ΤΕΕ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι στις εξετάσεις για οποιονδήποτε μηχανικό ΑΕΙ/ΤΕΙ,

 

Αν θέλουν στο ΤΕΕ να το κάνουν το μαγαζί εξεταστικό κέντρο για να βγάζουν το νοίκι να κάνουν εξετάσεις για τους τεχνίτες και μαστοράντζες που ασχολούνται με την παραγωγική διαδικασία του κατασκευαστικού κλαδου. (...)

 

οχι  φυσικα   στις   εξετασεις  ,διοτι  αν   υποχωρησουμε  τωρα

 ανοιγει   ορθανοικτα  μια  κερκοπορτα    για  να  κανουν  το  τεε  ενα  εξεταστικο 

κεντρο  για  τους  μηχανικους σχεδον   ανα  πενταετια   ,

+1 συνάδελφοι για τις τοποθετήσεις σας.

Συμφωνώ, όπως και εσείς υποθέτω, στη διαρκή επιμόρφωση κάτι που κάθε συνάδελφος το κάνει, είτε του το επιβάλλουν, είτε όχι, διότι οι καθημερινές μας εξετάσεις είναι απέναντι στους πελάτες μας.

 

Μη ξεχνάτε ότι ο καλύτερος τρόπος να "βουτήξεις" ένα μαγαζί κοψοχρονιά, είναι να το απαξιώσεις πρωτίστως και μετά να αλωνίζεις μόνος σου χωρίς ανταγωνισμό. Αν αυτό κρύβεται πίσω από τη δήθεν αναγκαιότητα των πιστοποιήσεων και των διαρκών εξετάσεων, τότε να είναι σίγουροι ότι τους έχουμε πάρει χαμπάρι.

Αν θέλουν να κάνουν το επιστημονικό δυναμικό της χώρας, υπαλλήλους των 200 ευρώ το μήνα, αφού πρώτα έχουν τσακίσει με κάθε δόλιο τρόπο ( ουτοπικές ασφαλιστικές εισφορές, πιστοποιησεις χωρίς λόγο, απαξίωση επιστημονικού ρόλου, περιορισμό επαγγελματικών δικαιωμάτων κλπ ) τους μηχανικούς αυτό δεν πρέπει να το αφήσουμε να συμβεί.

Στο χέρι μας είναι.

Ένα επιμελητήριο που αριθμεί πάνω από 100 χιλιάδες μέλη δεν μπορεί να είναι αμελητέα ποσότητα.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα επιμελητήριο που αριθμεί πάνω από 100 χιλιάδες μέλη δεν μπορεί να είναι αμελητέα ποσότητα.

 

Παύλο το ξέρουν ... γι αυτό έχουν αρχίσει να το καπελώνουν από δεκαετίας και πλέον ... +1

Link to comment
Share on other sites

Για τους τεχνίτες και "μαστοράντζες" που έγινε λόγος πριν, καλό θα ήταν να μην να τους τσουβαλιάζουμε όλους αναφερόμενοι απαξιωτικά σε αυτούς. Υπάρχουν τεχνίτες και εγκαταστάτες που αγαπάνε και σέβονται τη δουλειά τους, που επιμορφώνονται και προσπαθούν να ενημερώνονται πάνω σε νέες τεχνολογίες, υλικά κλπ. Σ' αυτό το φόρουμ (και σε άλλο γειτονικό) υπάρχουν τουλάχιστον δύο μέλη που -εκ μέρους μου τουλάχιστον- χαίρουν απεριόριστης εκτίμησης, σεβασμού και θαυμασμού, γιατί πραγματικά το αξίζουν.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Για τους τεχνίτες και "μαστοράντζες" που έγινε λόγος πριν, καλό θα ήταν να μην να τους τσουβαλιάζουμε όλους αναφερόμενοι απαξιωτικά σε αυτούς. Υπάρχουν τεχνίτες και εγκαταστάτες που αγαπάνε και σέβονται τη δουλειά τους, που επιμορφώνονται και προσπαθούν να ενημερώνονται πάνω σε νέες τεχνολογίες, υλικά κλπ. Σ' αυτό το φόρουμ (και σε άλλο γειτονικό) υπάρχουν τουλάχιστον δύο μέλη που -εκ μέρους μου τουλάχιστον- χαίρουν απεριόριστης εκτίμησης, σεβασμού και θαυμασμού, γιατί πραγματικά το αξίζουν.

 

 

Επειδή "υποψιάζομαι" ποιοί είναι, συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω!! +1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.