Μετάβαση στο περιεχόμενο

'Yψος αντλίας και ένδειξη μανόμετρων


Recommended Posts

Κάλησπέρα σας,

Είμαι φοιτητής Μηχανολογίας και το πρόβλημά μου είναι το εξής:Σε μια φυγοκεντρική αντλία, η διάμετρος του σωλήνα αναρρόφησης είναι 0.3 μέτρα και της κατάθλιψης 0,23 αντίστοιχα. Αφού η αντλία έχει τοποθετηθεί σε ύψος 1,7 μέτρα κατά την αναρρόφηση δείχνει 3,6 mH20 κάτω από την ατμοσφαιρική πίεση και κατά την κατάθλιψη 18.6 mH20 πάνω από την ατμοσφαιρική πίεση.Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να υπολογίσω την με τον γνωστό τύπο P=ρ*g*h για να βρω το μανομετρικό.Πρέπει να λάβω υπόψιν με κάποιο τύπο το ύψος και τις διαμέτρους της σωλήνωσης?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πολλά χρόνια και με πολλούς τύπους δεν τα πάω καλά (είναι και το Altzheimer  :smile: )

 

Aλλά το μανομετρικό είναι Πίεση κατάθλιψης - Πίεση αναρρόφησης δηλαδή στην περίπτωσή σου 18,6 - (-3,6)=22,2 mH2O,

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!Υπάρχει κάποιος τρόπος η πίεση να βγει 6,4 και 28.6 mΣΥ?Υ.Γ το υγρό μου είναι νερό και πραγματικά είναι το μοναδικό σημείο που έχω κολλήσει γιατί δεν ξέρω πως έβγαλε αυτό το αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Kαι για του λόγου του αληθές η ακριβής άσκηση λέει-Το στροφείο μιας φυγοκεντρικής αντλίας έχει εξωτερική διάμετρο 0,305m και επιφάνεια εκρροής Α2=0,111.Τα πτερύγια είναι κεκαμένα έτσι ώστε η σχετική ταχύτητα στην έξοδο να σχηματίζει γωνία 145 μοίρες με την εφαπτομένη στην πτερωτή.Η διάμετρος του σωλήνα αναρρόφησης είναι 0.3 μέτρα και της κατάθλιψης 0,23 αντίστοιχα. Αφού η αντλία έχει τοποθετηθεί σε ύψος 1,7 μέτρα κατά την αναρρόφηση δείχνει 3,6 mH20 κάτω από την ατμοσφαιρική πίεση και κατά την κατάθλιψη 18.6 mH20 πάνω από την ατμοσφαιρική πίεση όταν η αντλία έχει παροχή Q=0,194.To ρευστό που διακινεί είναι νερό.Οι στροφές είναι 1200rpm και ο κινητήρας που χρησιμοποιείται για την οδήγηση της αντλίας έχει ισχύ 96 ΗΡ.α)να βρεθεί η απόδοση του όλους συστήματος β)η υδραυλική απόδοση και γ)οι απώλειες στον σωλήνα αναρρόφησης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!Υπάρχει κάποιος τρόπος η πίεση να βγει 6,4 και 28.6 mΣΥ?Υ.Γ το υγρό μου είναι νερό και πραγματικά είναι το μοναδικό σημείο που έχω κολλήσει γιατί δεν ξέρω πως έβγαλε αυτό το αποτέλεσμα. 

 

   Ναι αν αυξήσεις τις στροφές. Τότε θα αυξηθεί και η παροχή και το ελεύθερο μανομετρικό της αντλίας. Τα άλλα είναι εύκολα. Χρειάζεσαι βοήθεια και στα άλλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν περάσει πολλά χρόνια και με πολλούς τύπους δεν τα πάω καλά (είναι και το Altzheimer  :smile: )

 

Aλλά το μανομετρικό είναι Πίεση κατάθλιψης - Πίεση αναρρόφησης δηλαδή στην περίπτωσή σου 18,6 - (-3,6)=22,2 mH2O,

Στα παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω 2 ακόμη παραμέτρους που θα μπορούσες να προσμετρήσεις στον υπολογισμό του μανομετρικού της αντλίας σου.

 

1. Η υψομετρική διαφορά μεταξύ των θέσεων των 2 μανομέτρων (αναρρόφηση - κατάθλιψη)

2.Η διαφορά της δυναμικής πίεσης (αναρρόφηση - κατάθλιψη). Αυτή υπάρχει καθώς έχεις διαφορετικές διατομές, ίδια παροχή και συνεπώς διαφορετικές ταχύτητες..

 

post-31791-0-74137600-1405176964_thumb.jpg

post-31791-0-15198200-1405176980_thumb.jpg

 

P στατικές πιέσεις

z  υψομετρικές διαφορές

C ταχύτητες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω και κάτι πρακτικό.

 

Για να αποφύγουμε πιθανό σφάλμα διαφορετικού καλιμπραρίσματος των δύο μανομέτρων (δηλαδή να δείχνουν διαφορετική ένδειξη όταν βλέπουν την ίδια πίεση)

 

καλό είναι να χρησιμοποιούμε ένα μανόμετρο που συνδέεται με ταφ στην έισοδο και στην έξοδο της αντλίας. (με δύο κρουνούς απομόνωσης φυσικά).

 

Ή ακόμα καλύτερα ένα διαφορικό μανόμετρο, που δείχνει κατευθείαν τη διαφορά.

 

 

Υ.Γ. Διευκρίνηση για τη χρήση ενός μανομέτρου, μετά από σωστή παρατήρηση του εξαίρετου συναδέλφου (και καθηγητή μου στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ) mixmentzos.

 

Ξεκινάει ένα σωληνάκι από την αναρρόφηση της αντλίας με βανάκι, και άλλο ένα από την κατάθλιψη πάλι με βανάκι.

 

Τα δύο σωληνάκια καταλήγουν σε ένα ταφ, όπου στο τρίτο σκέλος του, έχουμε το μανόμετρο.

 

Κλείνοντας το βανάκι της αναρρόφησης βλέπουμε την πίεση κατάθλιψης, και στη συνέχεια κλείνουμε το βανάκι της κατάθλιψης και ανοίγουμε το βανάκι της αναρρόφησης και βλέπουμε την πίεση αναρρόφησης.

 

Έτσι βρίσκουμε τη διαφορά κατάθλιψης - αναρρόφησης χωρίς να υπάρχει σ΄ αυτήν πιθανό σφάλμα διαφορετικής ένδειξης δύο διαφορετικών μανομέτρων. (Όταν συνδέσουμε στο ίδιο σημείο δύο μη πιστοποιημένα (φτηνά και συνηθισμένα) μανόμετρα είναι πολύ συχνό φαινόμενο, αν και η πίεση μπορεί να είναι π.χ. 2 bar, το ένα να δείχνει 2,0 και το άλλο 2,1)

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.