Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατεδάφιση παλαιού κτισματος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι ιδιοκτήτρια μιας ισόγειας αποθήκης(ετοιμορροπης χτισμενης το 1900) 48,40 τετραγωνικων η οποία βρίσκεται σε οικόπεδο 56,60 τετραγωνικών.λόγω του ότι μένω σε νησι κ δεν υπάρχει κοντά μηχανικος κ η αποθήκη βρίσκεται Αθήνα Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κοπο να μπω στη διαδικασία να προχωρήσω σε κατεδάφιση της κ να χτίσω Μια μικρή διώροφη μεζονέτα Η λόγω των τετραγωνικών δεν βγαινει. Το οικόπεδο έχει σχήμα ορθογωνιου με πρόσοψη 6,5 μέτρα και βάθος 7,45.σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να βρειτε εναν μηχανικο, κατα προτιμηση της περιοχης  του οικοπεδου

να δει το συμβολαιο σας

και τους ορους δομησης του οικοπεδου...

 

Μετα θα σας πει τι "μπορειτε" να κανετε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και να βεβαιωθεί ότι εχει ακόμη την ιδιοκτησία του εφόσον δεν εχει γίνει προσκυροτέο σε ομορο τόσο μικρο που ειναι και με ετοιμόρροπο κτίσμα

Link to comment
Share on other sites

Στο φορουμ www.iatros.gr:

Καλησπερα. Εχω μια ανηψια στο χωριο. Εχει εναν πονο κατω απο την αριστερη μασχαλη. Αξιζει να την στειλω για εξετασεις? Ειναι 60 κιλα και 1, 60 υψος. Ευχαριστω!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. tzeno δεν βρίσκω το λόγο της "περιπαιχτηκης" απαντησης. Κάποια στιγμή είχα ενημερωθεί από μηχανικό ότι σύμφωνα με το νομό μπορεί να χτιστούν συνολικά το 70% των τετραγωνικών του οικοπέδου αν θυμάμαι καλα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο όντως δεν αξίζει τον κόπο να μπω στη διαδικασία ταξιδιών μέχρι την Αθήνα για να πάρω μια αρνητική απάντηση. Για αυτό κ ζήτησα τα φώτα σας ...

Link to comment
Share on other sites

Ασε με εμενα! 

Παρε στα σοβαρα την περιουσια σου, ασε το πληκτρολογιο και θα εκπλαγεις το τι μπορεις να κανεις σε 48μ2!

Αφου λοιπον ξερεις καποιον μηχανικο βαλτον αυτον ή εναν συναδελφο του να κανει ενα τοπογραφικο να μαθεις ορους δομησης και παρεκκλισεις της πολεοδομικης νομοθεσιας

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα ενημερωθεί από μηχανικό ότι σύμφωνα με το νομό μπορεί να χτιστούν συνολικά το 70% των τετραγωνικών του οικοπέδου ...

Δεν ισχύει αυτό πλέον, η κάλυψη είναι 60% με τον τελευταίο νόμο (πλην εξαιρέσεων και πάλι). Επειδή είναι λεπτή υπόθεση, θα πρέπει να την αναθέσετε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας. Δεν βρίσκω λόγο για ταξίδι, μπορείτε να μιλήσετε τηλεφωνικά με τον μηχανικό σας ή και τον δικηγόρο σας (αν χρειαστεί) και να μεταβείτε στην Αθήνα μια και καλή, όταν υπάρξει αποτέλεσμα. Όσο για μερικές υπογραφές που θα χρειαστουν (πχ ανάθεση υπηρεσίας), υπάρχει και το ταχυδρομείο (ή courier).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπάρχει και κάτι που δεν ειπώθηκε.

 

Αν το κτίσμα είναι του 1900 και πάς να βγάλεις άδεια για κατεδάφιση, λογικά θα περάσει ειδικό κλιμάκιο από κάποια υπηρεσία για να ελέγξει μήπως το κτίσμα έχει στοιχεία διατηρησιμότητας, πρόσεχε λοιπόν γιατί υπάρχει περίπτωση να βγεί διατηρητέο. Τώρα επειδή είναι αποθήκη, δεν είμαι αρχιτέκτονας για να ξέρω πως τις χτίζαν τις αποθήκες τότε, ενδεχομένως να μην έχει κάποιο χαρακτηριστικό διατηρισμότητας το κτίσμα αλλά βάλε στο μυαλό σου και αυτή την πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπάρχει και κάτι που δεν ειπώθηκε.

 

Αν το κτίσμα είναι του 1900 και πάς να βγάλεις άδεια για κατεδάφιση, λογικά θα περάσει ειδικό κλιμάκιο 

άδεια κατεδάφισης για όλα τα προ του 55 περνάει υποχρεωτικά από συμβούλιο αρχιτεκτονικής με αποτύπωση και φωτογραφίες για να κριθούν τα κτίρια επ' αυτού του θέματος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.