Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στο Μόναχο και ΤΣΜΕΔΕ


dimk1

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Γράφω αυτά τα λόγια με βαριά καριά αλλά επειδή δεν βλέπω προκοπή σε αυτήν την Χώρα σκέφτομαι να ανέβω προς Γερμανία (Στουτγκάρδη), έχω κάποιους συγγενείς εκεί οι οποίοι θα με φιλοξενήσουν...

Είμαι Πολ. Μηχανικός Τ.Ε (Πολιτικών Δομικών Έργων) και πρώτα ο θεός ξεκινάω Μεταπτυχιακό από Οκτώμβρη στο Ε.Α.Π.

Από Γερμανικά ούτε την Αλφαβήτα...

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις και κάποιους προβληματισμούς. Όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν ας απαντήσουν καλό θα κάνουν...

 

1. Το πτυχίο αυτό (ΤΕΙ) έχει κάποια αξία στην Γερμανία ή δεν μετράει καθόλου και θα βλέπουν τι γράφω και θα με κοιτούν περίεργα;

2. Υπάρχει αντικείμενο; Η λόγο του μεγάλου όγκου των μεταναστών έχει κορεστεί και αυτό.

3. Για τι μισθούς μιλάμε; πάνω κάτω.

4. Τα νοίκια σε τι τιμές είναι και τι περιλαμβάνουν;

 

Το σκεπτικό μου

Επειδή δεν γνωρίζω την γλώσσα ένας ξάδελφος που πρότεινε εργασία (εργάτης) σε μια εταιρεία που καθαρίζει πιάτα από Νοσοκομεία και τα απογεύματα μαθήματα γερμανικών. Τώρα κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε Εργασία - Γερμανικά - Μεταπτυχιακό, τι να πω μάλλον δύσκολα έως ακατόρθωτα.

 

5.  Γνωρίζεται σχετικά μετά τα φροντηστήρια αυτά; Αν είναι επιδοτούμενα πχ; Αν σε οδηγούν σε απόκτηση πτυχίου; κλπ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Το πτυχίο ΤΕΙ αναγνωρίζεται στην Γερμανία. Αφού θες να κάνεις μεταπτυχιακό και να μείνεις στην Γερμανία καλύτερα κάνε μεταπτυχιακό στην Γερμανία που δεν έχει δίδακτρα. Χωρίς γλώσσα δύσκολα, πολύ δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ Συνάδελφοι για τον χρόνο που μου αφιέρωσατε.

 

Δεν ήξερα ότι είναι δωρεάν τα μεταπτυχιακά στην Γερμανία :smile: :-) :smile: . Το μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ έχω ξεκινήσει να το πληρώνω είδη...

 

Ναι ίσως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω εδώ κανένα φροντηστήριο Γερμανικών και βλέπουμε αλλά δεν που θα βρούμε τα χρήμματα οέο;

 

Ρε γαμώτο μετά από 10 χρόνια στο επάγγελμα βλέπω ότι όλα πήγαν τζάμπα.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω εδώ κανένα φροντηστήριο Γερμανικών και βλέπουμε αλλά δεν που θα βρούμε τα χρήμματα οέο;

 

Ρε γαμώτο μετά από 10 χρόνια στο επάγγελμα βλέπω ότι όλα πήγαν τζάμπα.

Υπάρχει και το Internet.

Και καλώς ήρθες στο club

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χλωμό από Ίντερνετ να μαθαίνεις ξένη γλώσσα..

Πάντως σχεδόν όλοι λένε ότι χωρίς γερμανικά στην Γερμανία δεν πας ούτε σε πρατήριο καυσίμων για δουλειά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχεδόν όλοι λένε ότι χωρίς γερμανικά στην Γερμανία δεν πας ούτε σε πρατήριο καυσίμων για δουλειά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν παίζει, πολύ απλά. 'Ασε που δεν μπορείς καν να κάνεις τα γραφειοκρατικά πριν αρχίσεις δουλειά (έκδοση ΑΦΜ, άνοιγμα λογαριασμού,  ιατρική ασφάλεια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας να κάνεις γερμανικά στην γερμανία αν έχεις κάποιο συγγενή να σε φιλοξενήσει κανα 2-3 μήνες.Εκεί τα μαθαίνεις στο άψε σβήσε δεν είναι δα και καμία δύσκολη γλώσσα (να μου πεις γαλλικα ).Τηλεόραση να βλέπεις μόνο (όλες οι ταινίες μεταγλωτισμένες ) φτάνει....

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 μήνες το πολύ πολύ να μάθεις καλημέρα τι κανείς πάμε βόλτα; Αν μάθαινες τις γλώσσες έτσι θα πηγαίναμε διπλωματικό σώμα :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλος και συνάδελφος, πήγε Γερμανία χωρίς να ξέρει Γερμανικά, μόνο Αγγλικά. Σε 3 μήνες έμαθε πολύ καλά... 

Πληροφοριακά μόνο και επειδή το γνωρίζω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.