Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στο Μόναχο και ΤΣΜΕΔΕ


dimk1

Recommended Posts

Άλλο πράγμα να φύγεις έξω και να αρχίσεις να μαθαίνεις την γλώσσα έξω που αναγκαστικά θα την εξασκήσεις κιόλας σε οτι έχεις μάθει και άλλο να μένεις στην χώρα σου. Για τα 8 χρόνια αναφέρεσαι προφανώς στα μαθητικά χρόνια, καμία σχέση ο μαθητής με τον ενήλικα, άλλα μυαλά και άλλη αντίληψη, άλλη η πίεση και άλλες οι καταστάσεις οι στόχοι και οι υποχρεώσεις.

 

Άριστα μια γλώσσα σε 3 μήνες από το μηδέν δεν μαθαίνεις, αλλά πιστεύω αν φύγει έξω μπορεί να μάθει μέτρια εως σχεδόν καλά για να μπορεί να συνεννοηθεί στα βασικά.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να πω ρε παιδιά. Είμαι σε κατάσταση που δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Μπορώ να πώ ότι συμφωνώ με όλους σας, έστω και εν μέρει.

Δηλαδή πιστέυω όντως αν μπεί το αγγούρι στο κ&*ο και πρέπει να καθημερινά να χρησιμοποιείς την γλώσσα νομίζω πως αναγκαστικά θα μάθεις ποιό γρήγορα.

 

Το καλύτερο βέβαια σενάριο είναι να έχεις είδη ένα Β1 ή Β2 από την Ελλάδα και στην Γερμανία να τα εξελίξεις.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για φροντιστήρια.

 

Αν το επάγγελμα ευδοκιμεί στην '' φιλική '' χώρα της Γερμάνίας ξέρει κανείς τίποτα;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο χρειάζεται η γλώσσα εξαρτάται κι από την εξειδίκευσή σου. Αν αυτό που πας να κάνεις είναι προχωρημένο (πχ nuclear engineer), συνήθως η δουλειά γίνεται στα αγγλικά (γιατί το πρότζεκτ συνήθως είναι διεθνές) και η τοπική γλώσσα δε χρειάζεται και τόσο. Όσο πας προς τα κάτω και η εξυπηρέτηση αφορά κυρίως ντόπιους, τότε η γλώσσα είναι όλο και πιο απαραίτητη.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις η υποθετεις; Δηλαδή εσύ έπιασες τα μεγάλα project.. Ο άλλος σου λέει για αρχή και εσύ τον έβαλες στον αντιδραστήρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, έχω ένα ξάδερφο εκεί. Πήγε αμέσως μετά το πτυχίο χωρίς να ξέρει καθόλου γερμανικά. Και ούτε μπήκε στη διαδικασία να μάθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Γράφω αυτά τα λόγια με βαριά καριά αλλά επειδή δεν βλέπω προκοπή σε αυτήν την Χώρα σκέφτομαι να ανέβω προς Γερμανία (Στουτγκάρδη), έχω κάποιους συγγενείς εκεί οι οποίοι θα με φιλοξενήσουν...

Είμαι Πολ. Μηχανικός Τ.Ε (Πολιτικών Δομικών Έργων) και πρώτα ο θεός ξεκινάω Μεταπτυχιακό από Οκτώμβρη στο Ε.Α.Π.

Από Γερμανικά ούτε την Αλφαβήτα...

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις και κάποιους προβληματισμούς. Όσοι συνάδελφοι γνωρίζουν ας απαντήσουν καλό θα κάνουν...

 

1. Το πτυχίο αυτό (ΤΕΙ) έχει κάποια αξία στην Γερμανία ή δεν μετράει καθόλου και θα βλέπουν τι γράφω και θα με κοιτούν περίεργα;

2. Υπάρχει αντικείμενο; Η λόγο του μεγάλου όγκου των μεταναστών έχει κορεστεί και αυτό.

3. Για τι μισθούς μιλάμε; πάνω κάτω.

4. Τα νοίκια σε τι τιμές είναι και τι περιλαμβάνουν;

 

Το σκεπτικό μου

Επειδή δεν γνωρίζω την γλώσσα ένας ξάδελφος που πρότεινε εργασία (εργάτης) σε μια εταιρεία που καθαρίζει πιάτα από Νοσοκομεία και τα απογεύματα μαθήματα γερμανικών. Τώρα κατά πόσο θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε Εργασία - Γερμανικά - Μεταπτυχιακό, τι να πω μάλλον δύσκολα έως ακατόρθωτα.

 

5.  Γνωρίζεται σχετικά μετά τα φροντηστήρια αυτά; Αν είναι επιδοτούμενα πχ; Αν σε οδηγούν σε απόκτηση πτυχίου; κλπ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλά μην το παίρνεις κατάκαρδα. κι εγώ θα ανηφορίσω το φθινόπωρο για τα βορεια.

1) Νομιζω οτι θα σου χρειαστεί μια μεταφραση. Απλή σε δικηγόρο.

2) Δεν ειναι παραδεισος αλλα δουλεια γενικα υπάρχει. Καμια σχέση με την ψωροκώστενα.

3) Παιζει μέγαλο ευρος.

4) και αυτό διαφέρει από πολη σε πολη. Γενικά απο τα λιγα που ξέρω είναι οτι οι πόλεις της πρωην ανατολικης γερμανίας έχουν πιο φθηνά ενοικια.

5) Προφανως υπάρχουν φροντιστήρια εκει που δινουν πτυχίο. Ψαξτο οταν θα πάς κι εκει. π.χ. το Goethe είναι ενα από τα πλέον αναγνωρισμένα.

 

Ενημερωτικά για την γλώσσα ξεκίνησα πριν 1 χρονο ακριβώς με καμια γνώση και φετος δινω εξετάσεις σε 4 βδομάδες για το Β1.

Αντε στειλε κανα pm οτα ανεβεις για μπύρεν! (αν και θα ειμαι νοτιοτερα) 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθείτε καλά όσοι πάρετε τους δρόμους χύμα, γιατί έχει αλλάξει τελείως η κατάσταση Γερμανία και το κυριότερο μην σας φουσκώνουν τα μυαλά ηλήθια ρεπορτάζ γιατί θα απογοητευτείται. Ειδικά για Μόναχο.

Edited by antboton
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.