Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

2 οι περιπτώσεις

 

1) τηρήθηκε η στατική μελέτη (σχετικό εεεεε.........στις 9 των 10 περιπτώσεων μόνο στα χαρτιά έχει τηρηθεί κάτι καθώς δεν έχει χρησιμοποιηθεί ο οπλισμός που έδινε η μελέτη, συνδετήρες, ύψη δοκών, επικαλύψεις, διαστασιολογήσεις κλπ κλπ κλπ αλλά τουλάχιστον σε βαθμό τέτοιο που να το παίρνεις πάνω σου ....με καταλαβαίνετε πιστεύω)

 

τότε καταθέτεις τη δήλωση αντοχής και μόνο σφραγισμένη από 2 πολιτικούς μηχανικούς

 

 

2) δεν τηρήθηκε η στατική μελέτη.

 

Όταν λέμε δεν τηρήθηκε εννοούμε στο σύνολό της καθώς ο Φ.Ο. νοείται ένας και αδιαίρετος. Δεν μπορείς δλδ να πεις έως εκεί τηρήθηκε και από εκεί έως παραπέρα μπήκε τσόντα άλλη μια πλάκα, μαζί με τις δοκούς της και και τα υποστυλώματα της.

 

Τότε κάνεις έλεγχο υφιστάμενου με τον αντισεισμικό της χρονολογίας κατασκευής βάσει και υπεύθυνης δήλωσης του ιδιοκτήτη. Δλδ ή με 59 ή με 2000 που βγάζει σίγουρα ενισχύσεις. Δεν κάνεις καμία προσαύξηση στις τάσεις.

 

Πάρε και άλλο ένα υπόδειγμα δήλωσης αντοχής κατά τις απαιτήσεις της Πολεοδομίας Συγγρού.

 

 

Ότι απορία πιο συγκεκριμένη έχεις συνάδελφε επί αυθαιρέτων στείλε πμ αν δε θεωρείς σκόπιμο ή δε θες να ρωτήσεις εδώ.

post-1264-131887216091_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χάρη το ξέρω αυτό που λες.

 

Εγώ με τη δικιά μου πήγα που την έγραψα μονος βάσει της Εγκ.98/1989 αλλά στη Συγγρού θέλανε αυτό το παραπάνω υπόδειγμα.

 

Δεν μπόρεσα να τους πείσω και κατέθεσα το παραπάνω που μου ζητήθηκε.

 

Γι αυτό και την έβαλα μπας και εμφανίζεται και αλλού ο παραλογισμός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει.

Μήπως τα ίδια δεν γίνονται και στις εφορίες και παντού;

Προκειμένου να κάνουμε τη δουλειά μας και καθότι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο αυτό το χαρτί, έτσι κι αλλιώς "μέσα" θα μας πάνε :lol:, το συμπληρώνουμε και χορεύουμε στο ρυθμό της δημόσιας διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, ψάχνω στα downloads μηπως υπάρχει υπόδειγμα αυτοψίας/ βεβαίωσης για στατική επάρκεια και δεν το βρίσκω. Μου το ζήτησαν για Χρωματισμό Όψεων. Τελικά υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου φαίνεται myri.

Για το τι ακριβώς πρέπει να γράφει η έκθεση αυτοψίας κατέβασε από ΕΔΩ την Εγκύκλιο 98/22.12.1989 (τμήμα που αφορά μόνο τις στατικές μελέτες).

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτό

αλλά να το κοιτάξει και ένας στατικός

 

Ποιό? Γιατί δεν το βλέπω? ούτε μπορώ να κατεβάσω κάτι Χάρη, γιατί? HELP!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε με το ποντίκι αριστερό κλικ πάνω στη λέξη Download που υπάρχει στη δημοσίευση της myri.

Κάνε με το ποντίκι αριστερό κλικ πάνω στη λέξη ΕΔΩ που υπάρχει στην παραπάνω δημοσίευσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.