Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυροπροστασία για πίστα καρτ


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σε πίστα καρτ που καταλαμβανει 8000m2 ( περίπου 60x130) πόσους πυροσβεστήρες και φωλιές θα βάλω. Στη πυροσβεστικη ο υπάλληλος μου είπε ότι πάει με υπόδειξη μέτρων (έκθεση επιθεώρησης)7600/1960 και ότι θέλει πυροσβεστήρες με το πιο απομακρυσμένο άκρο να μην απέχει πάνω από 15 μέτρα και φωλιές που να καλύπτουν απόαταση ακτίνας 15-20 μέτρων. Το θέμα είναι ότι βγαίνει μεγάλος αριθμός από αυτά και νομίζω ότι δεν είναι αναγκη εφόσον ο χώρος είναι ανοιχτός (αγροτεμάχιο) και χωρίς κτίσματα μέσα.

Edited by nikitselepi
Link to comment
Share on other sites

 Το θέμα είναι ότι βγαίνει μεγάλος αριθμός από αυτά και νομίζω ότι δεν είναι αναγκη εφόσον ο χώρος είναι ανοιχτός (αγροτεμάχιο) και χωρίς κτίσματα μέσα.

 

Έτσι είναι όπως στα λέει η ΠΥ

 

Πρέπει να υπολογίσεις πόσα πυροσβεστικά ερμάρια θα βάλεις βάση της ακτίνας των 15μ που καλύπτει η κάθε μια χωρίς να υπάρχουν νεκρά σημεία στην επιχείρηση

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι αυτό αλλά πως πείθουν τον ιδιοκτήτη που βλέπει το απένατι καρτ με 4 πυροσβεστήρες στα άκρα !

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ο απέναντι τα έχει κάνει ''πλακάκια'' με τη ΠΥ...

 

Και αν δεν ισχύει αυτό που λέω... όταν θα πάνε για επιθεώρηση στο δικό σου κάρτ, να είσαι σίγουρη (? βλέπω niki)  οτι θα του επιβάλουν τοα ιδια μέτρα και σ' εκείνον

 

edit

 

Όσον αφορά αυτό που λές οτι ''...βλέποντας τον απέναντι με 4 πυροσβεστήρες ...'' μήπως δεν είναι ίδιες επιφάνειες ?

 

Δεν μπορώ να πιστέψω οτι έχει μόνο 4 πυροσβεστήρες !!!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω. Οι διαταξεις που αναφερουν επιφανεια ανα Πυροσβεστηρα ή ΠΦ ισχυουν για κλειστες (δομημενες) επιφανειες. Δεν μπορει σε ανοιχτο χωρο να πας με αυτες τις διαταξεις. Τι θα καλυπτεις, τον αερα?

Παζαρεψε το και ας βγει μια λογικη κατανομη.

 

Παραδειγμα αναφερω τα ΦΒ παρκα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε Φ/Π βάλαμε πυροσβεστήρες 12 κιλών στα σημεία που είναι τα κτίρια και τα κιόσκια κλπ, και σε σκόρπια σημεία κατά την κρίση μας βάλαμε έναν ικανό αριθμό πυροσβεστήρων

ώστε να καλύπτουν το χώρο. Πάντα κατά προσέγγιση και εννοείται όχι ανά 15 τ. μέτρα.

Είναι και υπερβολή άλλωστε.

Π.Φ. πάλι βάλαμε 2 στα κιόσκια και από μία σε κάθε άκρη του οικοπέδου.

Με έκθεση επιθεώρησης ήταν και τα μέτρα τα υπέδειξε αξιωματικός πυροσβέστης, αλλά αυτό ποικίλει κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπολογίσεις πόσα πυροσβεστικά ερμάρια θα βάλεις βάση της ακτίνας των 15μ που καλύπτει η κάθε μια χωρίς να υπάρχουν νεκρά σημεία στην επιχείρηση

 

Συνάφελφε Panagiotis_H αν εννοείς το δικό μου ποστ, όπως βλέπεις δεν γράφω ΠΕ/ΠΦ (πυροσφεστικό ερμάριοα/ή φωλιά) ανα 15μ, αλλα με βάση την ακτίνα της κάθε μιας...συνεπώς η πλησιέστερη θα είναι περίπου στα 28-30μ (και βέβαια ανάλογα το σχήμα του οικοπέδου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κατάλαβα αυτό απλά λέω ότι σε ανοιχτούς χώρους και η ίδια η ΠΥ είναι λίγο ελαστική (σε λογικά πλαίσια πάντα)

άσε που, λόγω κλίμακας (που σε χωράφι θα είναι τουλάχιστον 1/100 ή 1/200) δεν είναι και τόσο εύκολο να μετρήσεις την απόσταση του ενός πυροσβεστήρα από τον άλλο με ακρίβεια

Γι αυτό λοιπόν, προσεγγιστικά τοποθετούν τόσους πυροσβεστήρες ώστε να καλύπτεται το χωράφι σε περίπτωση πυρκαγιάς και τόσες Π Φωλιές σε αντιδιαμετρικά σημεία του χωραφιού που θα εκτιμήσουν εκείνοι

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα να μου πειτε βαση ποιας διαταξης ισχυει η κατανομη ΠΦ και πυροσβεστηρων που αναφερετε σε εξωτερικο/ανοιχτο χωρο?

Επισης, στη συγγκεκριμενη περιπτωση βαση ποιας λογικης θα μπουν ΠΦ μεσα στο χωραφι. Για οποοιν δεν εχει καταλαβει, μιλαμε για καθαρο απο βλαστηση χωραφι οπου ο κινδυνος φωτιας προερχεται απο τα οχηματα (δηλ υγρο καυσιμο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.