Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτηση για 2ο ΠΕΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό χρόνο απόσβασης. Που θα το πρότεινες δηλαδή επειδή έχει αξία και όχι απλά για να βγεις από την υποχρέωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανέλαβα να κάνω ένα 2ο ΠΕΑ σε ένα εξοικονομώ. Το 1ο ΠΕΑ το έχει εκδώσει άλλος συνάδελφος και έχει βάλει εντελώς λάθος τετραγωικά μέτρα (έχει συμπεριλάβει λανθασμένα έναν ακόμα όροφο στην προμέτρηση των τετραγωνικών και ουσιαστικά μιλάμε για τα διπλάσια τετραγωνικά . Εγώ θα εκδόσω το 2ο ΠΕΑ με τα σωστά τ.μ. Θεωρείτε ότι ο πελάτης κινδυνεύει να επανενταχτεί από το πρόγραμμα? 

Link to comment
Share on other sites

Θα απενταχθεί σίγουρα. Δυστυχώς όποιος κάνει το 2ο ΠΕΑ θα πρέπει να το κάνει εξίσου λάθος με το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα απενταχθεί σίγουρα. Δυστυχώς όποιος κάνει το 2ο ΠΕΑ θα πρέπει να το κάνει εξίσου λάθος με το πρώτο.

Σε αυτό το στάδιο (έχουν γίνει οι εργασίες) δεν μπορεί να γίνει διόρθωση στο 1ο ΠΕΑ (με ανάκληση) να γραφούν τα σωστά νούμερα, και στη συνέχεια να εκδοθεί το 2ο ΠΕΑ από εμένα. Έχω τη δυνατότητα να επικοινωνήσω με τον 1ο Ενεργειακό Επιθεωρητή και να του το συζητήσω να το κάνει. Εγώ να βγάλω λάθος 2ο ΠΕΑ δεν γίνεται όπως επίσης να απενταχθεί ο ιδιοκτήτης από το πρόγραμμα. Δε μπορεί να μην υπάρχει μια λύση επειδή έγινε ένα λάθος. Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Γνωρίζεις σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ? 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία επικοινωνία με την τράπεζα, στείλε και ένα email στο ΥΠΕΚΑ (στην σελίδα του προγράμματος) και μακάρι να τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να επαναφέρω λίγο το θέμα για να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια. Είχα ρωτήσει και κανα μήνα πριν που υπάχθηκε ένας φίλος μου και του είχα ετοιμάσει τα χαρτιά και τώρα που έκανε τις παρεμβάσεις του φτιάχνω οριστικά το Β ΠΕΑ. Έκανε αντικατάσταση κουφωμάτων και μόνωση στο δώμα.

 

1) Πρώτη απορία. Στα κουφώματα, ο κατασκευαστής έμεινε πιστότατος σε όλα τα στοιχεία της προσφοράς, αλλά έχω την εξής απορία. Στην προσφορά εκτός από το U του συνολικού κουφώματος δεν μου έγραφε κάτι άλλο. Έτσι είχα αφήσει την τιμή gw=0.62 που είχα από το πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν έκανα καλώς ή κακώς αλλά δεν μου έδωσε κάποιο άλλο στοιχείο. Τώρα στα τιμολόγια που έστειλε έχει και ένα συνοδευτικό τευχάκι με τα κουφώματα που τοποθέτησε και ενώ συμφωνούν όλα (διαστάσεις, U κλπ) έχει δίπλα από τα κουφώματα μία τιμή gw=25.58, τιμή η οποία δεν υπάρχει φυσικά, το πρόγραμμα δέχεται μέχρι μονάδα. Θεωρώ ότι είναι λάθος, αλλά τι να θέλει να πει ο ποιητής; Επίσης κάτω από το κάθε κούφωμα έχει και διάφροα άλλα στοιχεία όπως ηλιακός συντελεστής=42 και φωτοπερατότητα=60. Μπορώ να υπολογίσω κάτι από αυτά ή να αφήσω το 0.62 ακόμα και λάθπς να είναι γιατί πρέπει τα δύο ΠΕΑ να συμφωνούν;

 

2) Για τα κουφώματα έχω μαζί ένα τιμολόγιο και δα. Για τη μόνωση έχω χωριστά απόδειξη και δα. Στο Παράρτημα Χ που δηλώνω τις παρεμβάσεις που έγιναν πάνω πάνω στα συννημένα παραστατικά δαπανών βάζω αριθμό 2 ή 3; Το δα θεωρείται παραστατικό δαπάνης; Φαντάζομαι όχι.

 

3) Αποδείξεις για το ΠΕΑ και για σύμβουλο έργο κόβω μαζί με το που θα τελειώσω το ΠΕΑ έτσι; Την απόδειξη του ΠΕΑ μετρητοίς και την άλλη με πίστωση αν θυμαμαι καλά. Έχω δίκιο;

 

4) Είναι δεδομένο ότι αν δεν βάλω καθόλου σενάριο δεν έχω κάποιο πρόβλημα τελικά έτσι;

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Για το 1): Solar Factor (g%)->The percentage of total solar radiant heat energy transmitted through glazing (the sum of energy transmitted directly and energy absorbed and re-emitted to the interior).

Αν είναι το g της ΤΟΤΕΕ (σε ποσοστό επί τοις εκατό), δηλαδή g = 42% = 0,42, τότε το ggl = 90% * g = 0,90*0,42 = 0,378. Την τιμή g πρέπει να πιστοποιεί ο κατασκευαστής.  Τα  ggl και gw υπολογίζονται, δεν πιστοποιούνται.

Δεν μπορεί για όλα τα κουφώματα να είχες τιμή gw = 0,62, εκτός κι αν είχαν όλα τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις. Το ίδιο ggl ναι, μπορεί να έχουν. Όχι όμως το ίδιο gw.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.