Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία πληρωμής αμοιβής μελέτης


jimevi13

Recommended Posts

θα ηθελα αν μπορεί κάποιος να μου πεί τα στάδια που χρειάζονται να γίνουν μετα απο την συνταξη μιας μηχανολογικης μελέτης.Δηλαδή συντάσσω την μελέτη και μετα πρέπει να παω π.χ. πολεοδομια,εθνικη τραπεζα(για κατι πληρωνουμε αλλα δεν ξερω γιατι),βιομηχανικο επιμελητήριο,ΕΕΤΕΜ κτλ.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά δε γίνεται νομίζω να έχεις μόνο μηχανολογική μελέτη!!!!!

 

θες να μας δώσεις λίγες ακόμη πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

όπως προανέφερα είμαι μηχανολογος μηχανικος Τ.Ε..(και Νέος στο Ελεύθερο Επάγγελμα) και εχω μια 3όροφη οικοδομή και πρέπει να κάνω την μηχανολογική μελέτη.Πρέπει αρχικά να πάω στο ΤΕΕ να βγάλω κωδικό αμοιβών(αν και δεν ξέρω το γιατί) και μετά να πάω προς κατάθεση της μελέτης στην πολεοδομία ή πάω στο ΤΕΕ να βγάλω κωδικό αμοιβών και μετά δίνω την μελέτη στον πολιτικό μηχανικο????τα βηματα θελω να μου πείτε.Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου myri και συγγνωμη αν δεν ημουν κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Το έργο θα το δηλώσει στο ΤΕΕ και θα πάρει τους σχετικούς κωδικούς πληρωμής αυτός που έχει την γενική μελέτη του έργου, δηλαδή ο πολιτικός μηχανικός που αναφέρεις.

Εσύ θα κάνεις τις μελέτες σου, θα πεις στον Π.Μ. τα στοιχεία σου, αυτός θα δηλώσει το έργο στο ΤΕΕ μαζί με τους μελετητές και θα σου δώσει την εντολή πληρωμής για να κάνεις τις πληρωμές στην ΕΤΕ ή αν αυτός μιλάει με τον ιδιοκτήτη, θα το κάνει ο ίδιος όταν θα καταθέσει τις δικές του αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου erling.και αν δεν γίενι αυτό υπάρχει άλλος τρόπος?σίγουρα δεν χρειάζεται να βγάλω κωδικό αμοιβών στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Κωδικό από το ΤΕΕ πρέπει να βγάλεις για να μπορείς να εισάγεις έργα στο σύστημα του ΤΕΕ.

Αλλά για κάθε έργο που συμμετέχεις παίρνεις έναν άλλο κωδικό εντολής πληρωμής αμοιβών.

 

Τώρα για το αν μπορείς μόνος σου να εισάγεις έργο στο σύστημα του ΤΕΕ, δεν το γνωρίζω. Κάποιος μηχανολόγος μήπως?

Πάντως μέχρι στιγμής στα έργα που είμαι εγώ βασικός μελετητής, εγώ κάνω όλη τη διεργασία στο σύστημα του ΤΕΕ, αφού όμως οι υπόλοιποι μελετητές έχουν "πιστοποιηθεί" στο σύστημα του ΤΕΕ.

Ενω στην περίπτωση που άλλος είναι ο βασικός μελετητής, εκείνος κάνει τη διεργασία στο σύστημα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να αποκτήσεις πρόσβαση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ

πάρε τηλ να μάθεις τα χαρτιά που σου χρειάζονται

θα σου ανοίξουν ένα λογαριασμό στο teemail και θα αποκτήσεις πρόσβαση στο σύστημα

 

όταν ανοιξεις λογαριασμό

θα μπορείς να δημιουργήσεις ένα έργο στο σύστημα και να του ζητήσεις να σου βγάλει τις αμοιβές για αυτό

δεν υπάρχει πρόβλημα να βγούν αμοιβες μηχανολογικών ξεχωριστά από τις υπόλοιπες αρκεί τα βασικά στοιχεία να είναι σωστά (εμβαδά, στοιχεία ιδιοκτητών)

όμως για ευκολία και λόγω εμπειρίας να προτιμήσεις την αμοιβή να τη βγάλει ο βασικός μελετητής

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σας χαιρετώ και ρωτάω κατευθείαν.

 

Εμείς οι μη μηχανικοί που είμαστε γραμμένοι σε άλλο επιμελητήριο, αλλά έχουμε μελετητικό πτυχίο, πως πληρωνόμαστε? Όχι άμεσα από τον πελάτη?

 

Ίσως η απορία μου είναι αφελής αλλά είμαι νέος (μόλις 3 μήνες στην κατ. 27)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.