Μετάβαση στο περιεχόμενο

εκκαθαριστικα ΕΝΦΙΑ


Recommended Posts

Eλα που είναι στη σύζυγο και δεν μπορώ να μπω να το δω αν είχε δηλωθεί και κενό... Αλλά πάλι, ένα ακίνητο που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ είναι δυνατόν να είναι κατοικίσιμο?

 

Nα βγάλει κλειδάριθμο και η σύζυγος .  Υπάρχουν περιπτώσεις ακινήτων που είναι ημιτελή μεν , αλλά δεν είναι κενά πχ μπορεί να χρησιμοποιούνται ως αποθηκευτικοί χώροι (μισθωμένοι σε τρίτους ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nα βγάλει κλειδάριθμο και η σύζυγος .  Υπάρχουν περιπτώσεις ακινήτων που είναι ημιτελή μεν , αλλά δεν είναι κενά πχ μπορεί να χρησιμοποιούνται ως αποθηκευτικοί χώροι (μισθωμένοι σε τρίτους ).

Κατάλαβα και σε ευχαριστώ!!!

Αλήθεια, σε ποιο σημείο θα έπρεπε να δηλωθέι το κενό?

Link to comment
Share on other sites

στηλη 30= ηλεκτροδοτουμενο

στηλη 32 / κωδ, 8= κενο

 

δες στο επισυναπτομενο αρχειο

το Ε9

 

εκει στο τελος

με τα ...ιερογλυφικα...τα λεει

 

δυσκολα διαβαζονται...αλλα τα λεει :sad:

 

δες αυτο εκει στο   ροζε...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18234

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα κενά δηλώνονται στο Ε2

Τα ημιτελή δηλώνονται και αυτά στο Ε2 αλλά και στο Ε9 ως ημιτελή.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Τα κενά δηλώνονται στο Ε2

Τα ημιτελή δηλώνονται και αυτά στο Ε2 αλλά και στο Ε9 ως ημιτελή.

  Aυτό είναι γνωστό , αλλά δε σημαίνει οτι δε γίνονται και λάθη , αλλη η δήλωση Ε9 και άλλη η δήλωση Ε2 . Πλεον με το περίπλοκο σύστημα υπολογισμού του ΕΝΦΙΑ, η σωστή συμπλήρωση του Ε9 είναι καθοριστικής σημασίας για τον σωστό υπολογισμό του φόρου.

Link to comment
Share on other sites

καλά εγώ έπαθα την πλάκα μου σήμερα

113 τμ μονοκατοικια (αδεια 1998) στο παρθενι δημου ταμυναιων (κατωτερη τιμη ζωνης στην περιοχη 500ευρω) επιαγροτεμαχιου 6170 , εννοειται εκτος σχεδιου εκτος οικισμου χωρις προσοψη σε κυριο δρομο κλπ ήρθε εκκαθαριση 865 (και 12 για το αγροτεμαχιο) περισσοτερο απο οτι πληρωνω για 128 τμ στον χολαργο (ημαρτον χ10) 

 

δεν ξερω τι σκατα λαθος εχει γινει , αλλα με τα online υπολογιστηρια πανω 300 ευρω φορο δεν βρισκω. 

 

βγαζει δηλαδά αξία ακινήτου 368000 (ο χριστος και η παναγια) οταν πριν δυο χρονια ητνα με το ζορι 76000

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Σωτήρη.

Το ερώτημα είναι τώρα πότε δηλώνουμε ένα ακίνητο ότι είναι κενό και τι σημασία έχει αυτό στον υπολογισμό του ενφια.

παράδειγμα.

διαμέρισμα της 01.01.2014 είναι κενό γιατί ο ενοικιαστής έφυγε το 2012 και το έχω 1 χρόνο άδειο.

Έχω διακόψει και το ρεύμα (η παροχή φυσικά υπάρχει................ αλλά δεν ρευματοδοτείται)

 

Θα πληρώσω κανονικά τον ενφια λέω εγώ ασχέτως του ότι το είχα κλειστό και είχα κόψει και το ρεύμα για να μην πληρώνω πάγιο.

και στο Ε9 θα πρέπει να γράψω την παροχή....

Link to comment
Share on other sites

καλά εγώ έπαθα την πλάκα μου σήμερα

113 τμ μονοκατοικια (αδεια 1998) στο παρθενι δημου ταμυναιων (κατωτερη τιμη ζωνης στην περιοχη 500ευρω) επιαγροτεμαχιου 6170 , εννοειται εκτος σχεδιου εκτος οικισμου χωρις προσοψη σε κυριο δρομο κλπ ήρθε εκκαθαριση 865 (και 12 για το αγροτεμαχιο) περισσοτερο απο οτι πληρωνω για 128 τμ στον χολαργο (ημαρτον χ10) 

 

δεν ξερω τι σκατα λαθος εχει γινει , αλλα με τα online υπολογιστηρια πανω 300 ευρω φορο δεν βρισκω. 

 

βγαζει δηλαδά αξία ακινήτου 368000 (ο χριστος και η παναγια) οταν πριν δυο χρονια ητνα με το ζορι 76000

    

ΕΛεγχο στο Ε9 , αν κάτι δε δηλώθηκε σωστά η εκκαθάριση είναι εσφαλμένη .

Link to comment
Share on other sites

καλά εγώ έπαθα την πλάκα μου σήμερα

113 τμ μονοκατοικια (αδεια 1998) στο παρθενι δημου ταμυναιων (κατωτερη τιμη ζωνης στην περιοχη 500ευρω) επιαγροτεμαχιου 6170 , εννοειται εκτος σχεδιου εκτος οικισμου χωρις προσοψη σε κυριο δρομο κλπ ήρθε εκκαθαριση 865 (και 12 για το αγροτεμαχιο) περισσοτερο απο οτι πληρωνω για 128 τμ στον χολαργο (ημαρτον χ10) 

 

δεν ξερω τι σκατα λαθος εχει γινει , αλλα με τα online υπολογιστηρια πανω 300 ευρω φορο δεν βρισκω. 

 

βγαζει δηλαδά αξία ακινήτου 368000 (ο χριστος και η παναγια) οταν πριν δυο χρονια ητνα με το ζορι 76000

και να συμπληρωσω οτι

 Ταμιναιων, ΔΔ/ΔΚ Αγ Ιωαννη οιικισμος Νηρεως εχει μια τιμη 550

περισσοτερα θα βρεις σε αυτο

ελπιζω να δουλευει...

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html

αντικειμενικες

με  τις 4500 περιοχες του 2011

και τις αντικειμενικες του 2007

 

υγ

υπαρχει και εδω σχετικη συζητηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/40051-διευκρινίσεις-από-την-γγδε-για-το-εκκαθαριστικ/?p=720966

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

στηλη 30= ηλεκτροδοτουμενο

στηλη 32 / κωδ, 8= κενο

 

δες στο επισυναπτομενο αρχειο

το Ε9

 

εκει στο τελος

με τα ...ιερογλυφικα...τα λεει

 

δυσκολα διαβαζονται...αλλα τα λεει :sad:

 

δες αυτο εκει στο   ροζε...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18234

Αυτή τη στιγμή διορθώνεται η κατάσταση ή όχι? Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορούν να γίνουν τροποποιητικές στο Ε9 μέχρι Νοέμβριο χωρίς πρόστιμο... Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.