Μετάβαση στο περιεχόμενο

De Facto Ανακήρυξη Υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ για την Περιοχή Νοτίως της Κρήτης


Engineer

Recommended Posts

Μπρος στην μνημονιακή φτώχεια,η συνεκμετάλλευση θα πέσει σαν ώριμο φρούτο στον κόσμο. Μπορώ να σου βρω 10 επιχειρήματα που μπορούν να πασάρουν οι διεθνείς πετρελαιάδες στα ΜΜΕ και σε έναν μήνα αυτός ο λαός να αισθάνεται και περήφανος για την κλοπή.

 

Ναι πράγματι, με όσους έχω μιλήσει μου λένε το εξής: Αφού αυτά θέλουν (τα πετρέλαια) να τα πάρουν να τελειώνουμε. Τι μας τυραννούν τώρα...Αυτά φίλε μου. Υπάρχει καμιά σοβαρή ιστοσελίδα (με αποτελέσματα ερευνών κλπ) που να έχει αναφορά στις ποσότητες φ.α. νοτίως της Κρήτης; Ή βιβλιογραφία, ότι να 'ναι. Γιατί μια δημοσίευση έρευνας συναδέλφου καθηγήτριας λέει ότι "έχουμε πετρέλαια στη Δ. Ελλάδα αλλά δεν θα γίνουμε και Βενεζουέλα"...   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι αλβανοί πάλι... δεν...

http://www.rizospastis.gr/story.do?id=8063437&publDate=9/8/2014

(dpap-style)

"Κλιμακώνεται η αντιπαράθεση μεταξύ των αστικών τάξεων Ελλάδας και Αλβανίας σχετικά με τη χάραξη και εκμετάλλευση ΑΟΖ, ζήτημα όπου εμπλέκονται και τα μονοπώλια άλλων χωρών."

 

Ο Ριζοσπάστης μπήκε σαν αντίβαρο στο μεγαλείο του Πλεύρη.

:evil:

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Ο Ριζοσπάστης μπήκε σαν αντίβαρο στο μεγαλείο του Πλεύρη.

Καλά τα γράφεις, έτσι είναι και μάλιστα δημιουργείται κάτι πρωτοφανές για τα χρονικά της επιστήμης του μηχανικού. Αντίβαρο σε μηδενικό βάρος!!!

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι στο γαμωδι@ολο προτείνει ο "Ρ" για το θέμα της Α.Ο.Ζ. 

Να μη γίνει εκμετάλλευση των κοιτασμάτων γιατί θα τα πάρουν τα μονοπώλια; 

Να μη γίνει εκμετάλλευση μέχρι την προλεταριακή επανάσταση;

Να γίνει κρατική εκμετάλλευση με κρατικά γεωτρύπανα και τεχνογνωσία;

Κι εκείνο το σόκιν πάλι με τις "αστικές τάξεις"...  :D

 

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθώ, το μηδενικό βάρος δεν πάει στο πρόσωπο αλλά στην ιδιότητα. Είναι γεγονός ότι ο Κ. Πλεύρης δεν είναι το κατάλληλο πολιτικό πρόσωπο που θα πάρει επάνω του το θέμα της ΑΟΖ. Άλλοι πρέπει να δουλέψουν εκεί. Με Θερμοπύλες, Μαραθώνες, Παλαιολόγους κλπ (όσο και να μου αρέσουν τα λεγόμενά του) δεν χαράσσεται Α.Ο.Ζ. Για να χαράξεις ΑΟΖ χρειάζεται η γνώση Γεωπολιτικής και Γεωοικονομίας. Η Ιστορία είναι δευτερεύων παράγων.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.