Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιός θα πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ τον Αύγουστο ??


maximos75

Recommended Posts

Θέτω ένα ρητορικό ερώτημα σχετικά με το ποιός συνάδελφος θα τρέξει να εξοφλήσει το Α' εξάμηνο του 2014 (με τις αναδρομικές χρεώσεις παρακαλώ) όταν παράλληλα - όπως έμαθα εχθές που πέρασα από Κολοκοτρώνη να ρωτήσω τι οφείλω - τρέχουν και οι εισφορές του Β' εξαμήνου για το οποίο θα ενημερωθούμε τι χρωστάμε αρχές Σεπτεμβρίου....!!

 

Οι αναδρομικές εισφορές και η νέα τιμολόγηση είναι πλέον νόμος του κράτους απ'ότι κατάλαβα ανεξάρτητα των ασφαλιστικών μέτρων που είχαν κατατεθεί από το ΤΕΕ και λοιπές σάλτσες....

 

Περαστικά....

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η νέο τιμολόγηση και η αναδρομική τους ισχύ είναι νόμος από το 2011 (3986/01.07.2011).

 

Η αίτηση περί αναστολής επιβολής των νέων εισφορών απορρίφθηκε από το ΣτΕ.

Όχι η ίδια η προσφυγή που θα εξεταστεί κάποια στιγμή, αλλά η αίτηση αναστολής του μέτρου μέχρι της εκδίκασης της κύριας αγωγής. κάτι σαν τα προσωρινά ασφαλιστικά μέτρα.

Ζητούσαμε δλδ να πληρώνουμε τα παλιά με το σκεπτικό ότι η αίτηση μας μπορεί να γίνει δεκτή.

 

Ακούγεται ότι εντός του τρέχοντος εξαμήνου θα μας έρθουν και τα αναδρομικά από 01.07.2011, ήτοι από 4 έως 6 εξάμηνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με τα σημερινα δεδομένα δεν πρόκειται να ξαναπληρωσω ΤΣΜΕΔΕ και όπου πάει...

Γενικά στο ερώτημα σου θα πληρώσουν παρα πολλοί και θα το δεις αυτό τέλη Αυγούστου όσα αναδρομικά και να βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν αλλά θα πληρώσω

εξάλλου είναι κατά πάσα πιθανότητα η προ-τελευταία φορά που θα το κάνω

ελπίζω να έχω την άδειά σας (όπως δίναμε ελεύθερο στους πεμπτοετείς σε περιόδους αποχής να δίνουν εξετάσεις)

οι νέοι που ξέρουν ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπάρχει ταμείο όταν θα είναι σε ηλικία συνταξιοδότησης δεν έχουν αντίστοιχο κίνητρο

γι αυτό και η ανεκδιήγητη αυτή κυβέρνηση φοροποιεί τις εισφορές για τρομοκράτηση των "ασφαλισμένων"

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με τα σημερινα δεδομένα δεν πρόκειται να ξαναπληρωσω ΤΣΜΕΔΕ και όπου πάει...

Γενικά στο ερώτημα σου θα πληρώσουν παρα πολλοί και θα το δεις αυτό τέλη Αυγούστου όσα αναδρομικά και να βάλουν.

 

Δλδ σε 2 μήνες μέσα θα πληρώσουν μεσοσταθμικά πάνω από 4000 Ε...? Διότι όπως είπα τρέχει και το Β' εξάμηνο...με προθεσμία πληρωμής τέλος Οκτωβρίου...Παράλληλα βάλε φόρο εισοδήματος, ΕΝΦΙΑ ,ΦΠΑ μέχρι και τέλος Δεκεμβρίου....

 

Ε τότε λεφτά υπάρχουν συνάδελφοι....έπεσε μέσα ο Γιωργάκης....

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν λεφτά σε αρκετό κόσμο? Ας μην γελιόμαστε....

 

Το μεγαλύτερο ποσσοτό των συναδέλφων που έχω ρωτήσει αν όχι όλοι, αλλά και των τεχνικών γραφείων κλαίγονται ότι φυτοζωούν...εκτός αν αποτελεί μέρος της ιδιοσυγκρασίας του νεοέλληνα να αντιδρά έτσι καθώς από τη δεκαετία του 80 που θυμάμαι τον εαυτό μου...άκουγες για σφίξιμο στο ζωνάρι...Αν περιμένει το ΤΣΜΕΔΕ λοιπόν - ΕΤΑΑ συγνώμη -να βγάλει λεφτά από ένα 15-20% των μηχανικών που μπορούν ακόμα να δώσουν το κάτι παραπάνω, φαντάζομαι από τα έτοιμα..τότε ΟΚ..πάω πάσο.

 

Δώσε πόνο....λοιπόν.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, αυτό ξαναπες το... Το ίδιο έχω διαπιστώσει και εγώ όταν μιλάω με συναδέλφους και όχι μόνο, που γνωρίζω προσωπικά ότι δεν έχουν θέμα να κλαίγονται σε κάθε τι...Ισως είναι η μόδα της εποχής (σόρυ αν το θέτω έτσι), ίσως η ιδιοσυγκρασία να "συμπάσχουν" στο πρόβλημα...

Το καλύτερο το άκουσα χτες σε κάτι σεμινάρια κατάρτισης που παρακολουθώ... Κοπέλα γύρω στα +30 άνεργη ΧΜ, σε συζήτηση για τις εισφορές μου λέει... "Μπορεί να έχω περάσει την 5ετία, αλλά δόξα το Θεό δεν χρωστάω...Ας είναι καλά οι δικοί μου που με βοηθούν..."...... Σηκώθηκα και με βαρύ βήμα μπήκα στο μάθημα....

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος ότι με διαφορες δικαιολογιες οι περισοτεροι φαινετε να πληρωνουν, σημαινει ότι υπαρχει πολύ λιπος...........

 

αν πραγματι δυσκολευοταν  όπως λενε πολλοι.......θα πιεζαν ΤΕΕ να κανει αποχη πληρωμων.........αντίθετα υπαρχει ησυχια., μηδενικη πιεση ...

οποιοσδηποτε άλλος κλαδος θα αντιδρουσε...........

 

τις κλαψες μην τις ακους.........εγω όταν ακουω κλαψες φευγω.........

Link to comment
Share on other sites

στο μεταξύ όλοι οι κλάδοι κάτι κάνουν από πλευράς κινητοποίησης, οι μηχανικοί είμαστε οι μόνοι που δεν έχει ανοίξει ρουθούνι. Μέχρι κι εδώ στο φόρουμ που μιλάμε χθες πρώτο θέμα στις ειδήσεις είχε για την εξάμηνη παράταση στην αδειοδότηση των θεάτρων  :shock: . Σήμερα παίζει Αγγελοπούλου και ΦΠΑ  :shock:  :shock:  :shock: . Σκέφτομαι δηλαδή όποιος σύμβουλος υπουργού κοιτάει το φόρουμ για να κόβει αντιδράσεις μηχανικών θα λέει ότι είμαστε στον κόσμο μας (και το πιστεύω ότι το κοιτάνε το φόρουμ).

 

Έχω υποβάλει αίτημα προς τους mods, το θέμα για τις εισφορές να μείνει πρώτο στις Ειδήσεις για όλο το προσεχές διάστημα. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.