Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες οι δυσκολίες στο ξεκίνημα μελετητικού γραφείου.


thanasvar

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα συνάδελφοι. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας, Είμαι τεχνολόγος μηχανολόγος. Μόλις έμαθα για το Forum και εχω ενθουσιαστεί.... Δουλεύω 5χρονια στην βιομηχανία (παραγωγή) και μονο με αυτό εχω ασχοληθεί εως τώρα. Τον τελευταίο καιρό διαβάζω μόνος μου για μελέτες και έχω κατανοήσει αρκετα. Πραγματοποιώ σε υποθετικά κτίρια μελέτες θέρμανσης, υδραυλικών και αποχέτευσης κυρίως. Θέλω να ασχοληθώ με την μελέτη αλλα πιστεύω οτι είναι δύσκολω να με πάρει κάποιος σε μελετητικό γραφείο διότι η προυπηρεσία μου ειναι μόνο στη παραγωγή. Θα συναντήσω δυσκολίες αν ξεκινήσω επαγγελματικά κάτι μονος μου?

ευχαριστώ και παλι συγχαρητήρια για την δουλειά σας εδω....

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου εκτιμηση ειναι πως καποιος που εχει προυπηρεσια στην πρακτική πλευρα του επαγγελματος θα πρεπει να εχει και μια καλυτερη πορεια στην θεωρητικη.

 

τι θελω να πω, καποιος που ξερει τα πρακτικα προβληματα που προκύπτουν σε μια μελέτη μπορει να την διαμορφώσει καλύτερα και στο τελος να βγάλει ενα πιο καλο αποτέλεσμα, οχι ποιοτικα μιας και μπορει να ειναι εξισου καλη η δουλεια του με καποιον που δεν εχει δει ποτε την πραξη αλλα σε θεμα χρόνου.

 

μια καλη μελέτη απο εσενα θα γινει πράξη πιο γρηγορα απο το συνεργειο, τον υδραυλικο, τον κλιματιστη κοκ.

 

ολοι ξερουμε οτι ενα εργο εχει κερδος οταν τελειώνει γρηγορα με τα λιγοτερα προβληματα.

 

;)

 

οπως και να εχει καλη επιτυχία στην καινουρια σου επιχειρηματική δραστηριότητα, εφόσον ηδη απο οτι φαινεται την κυνηγάς με καλό τρόπο.

 

προσοχή στα διαφορα οικονομοτεχνικα που εγειρονται. δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται να κρατας ενα "μαγαζι" ...

 

 

καλη δυναμη..

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις κ τεχνικές γνώσεις.

 

Δημόσιες Σχέσεις, είπα καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

θα ήθελα μια γενική πληροφορία. Που παίζουν οι αμοιβές της μελέτης του μηχανολόγου. Για παράδειγμα σε μια 4 όροφη οικοδομή με 2 δια μερίσματα στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις κ τεχνικές γνώσεις.

 

Δημόσιες Σχέσεις, είπα καθόλου;

 

Ο,τι είναι η τοποθεσία για το ακίνητο, είναι οι δημόσιες σχέσεις για το ελεύθερο επαγγελματία.

 

Οι δημόσιες σχέσεις θα σε βοηθήσουν να βρεις πελάτες που αν μείνουν ικανοποιημένοι θα σου φέρουν και άλλους πελάτες, που στο τέλος όλοι αυτοί οι πελάτες ίσως σου αφήσουν αρκετά λεφτά ώστε να μπορέσεις να έχεις χρόνο για δημόσιες σχέσεις , κ.ο.κ.

 

Ανάπτυξη δημόσιων σχέσεων (αγγλιστί: PR) : ακόμη μία δεξιότητα που αν και είναι χρησιμότατη, δεν την διδάσκουν στα σχολεία

Link to comment
Share on other sites

Ανάπτυξη δημόσιων σχέσεων (αγγλιστί: PR) : ακόμη μία δεξιότητα που αν και είναι χρησιμότατη, δεν την διδάσκουν στα σχολεία

μπα μερικοί από τότε ήταν καλοί

στο γλύψιμο :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

για να βγάλει τα έξοδα του ένας νέος μηχανικός, πόσες δουλείες - μελέτες πρέπει να πάρει σε ένα μήνα? ξέρω οτι είναι σχετικό αυτό. Αλλά ενδικτικά θα ήθελα να μου πείτε. έτσι στο περίπου.

μιλάμε για μηχανολόγο μηχανικό ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

καποιος παραπάνω ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ μιλησε για Δ.Σ.

 

οσο πιο καλα τα πας σε αυτον τον τομεα τοσο πιο καλα θα ειναι και τα οικονομικά σου.

 

αλλωστε το ζητημα δεν ειναι ποσες μελετες θα κανεις αλλα ποσα θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.