Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε αγροτεμάχιο που συνορεύει με ρέμα


Recommended Posts

Εντός των ορίων οικισμού μέχρι το 1980(το ξέρω από τις ιστορίες των γερόντων) διερχόταν ρέμα το οποίο αποτυπώνεται στο χάρτη ΓΥΣ1:5000 και στο ΣΧΟΟΑΠ. Στον χάρτη ΓΥΣ1:50.000 φαίνεται ένα τμήμα του με διαδεκομένη μπλέ γραμμή. Κατά το 1980 ο κοινοτάρχης τσιμέντωσε το μονοπάτι που πέρναγε δίπλα από το ρέμα και τώρα έχουμε έναν τσιμεντόδρομο που οδηγεί στις αγροτικές περιοχές της Τ.Κ. Έχω τοπογραφικό να εκπονήσω για αγοραπωλησία σε οικόπεδο με πρόσωπο σε αυτό τον δρόμο. Τώρα δεν υπάρχει ρέμα. Για να βεβαιωθεί οικοδομησιμότητα πρέπει να γίνει οριοθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπαρχει αυτη η ρυθμιση  στον 4495

Άρθρο 143
Τροποποίηση διατάξεων του ν.4258/2014
Στο άρθρο 5 του ν.4258/2014 (Α94) προστίθεται παράγραφος 3α ως εξής :
«3α. Στις περιπτώσεις υδατορεμάτων που απεικονίζονται σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια παλαιότερα του ν.880/1979 (Α58)
και τα οποία έχουν διευθετηθεί με τεχνικά έργα κλειστής διατομής, η δόμηση επιτρέπεται στο οικοδομήσιμο τμήμα των όμορων
οικοδομικών τετραγώνων με τους όρους δόμησης της περιοχής, εφόσον τα τεχνικά έργα βρίσκονται κάτω από εγκεκριμένους και
διαμορφωμένους κοινόχρηστους χώρους του ρυμοτομικού σχεδίου και έχουν κατασκευαστεί βάσει μελέτης αρμόδιας
υπηρεσίας ή φορέα, όπως πιστοποιείται από την υπηρεσία ή το φορέα αυτόν ή από την διάδοχη υπηρεσία ή από τον διάδοχο
φορέα που διατηρεί το σχετικό αρχείο»

 

Αυτος ο "τσιμεντωμενος" παραδρομος , τι χαρακτηρισμο εχει;

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόκειται για "δημοτική οδό" ως δρόμος εντός των ορίων οικισμού κάτω των 2000. Προϋφιστάμενος του 1985 απλά. Δεν έχει κάποιο χαρακτηρισμό.

Link to comment
Share on other sites

ο τιτλος σου τι λεει;;;

αλλο αν εισαι  "αριστερα" με οριο στα δεξια σου το ρεμα και μετα ενας καποιος δρομος...

και αλλο αν εισαι "δεξια" με προσωπο στα αριστερα σου  στον "δρομο" και μετα ειναι το πρωην ρεμα και μετα ξερωγωτιαλλο...

Το ρεμα δεν υπαρχει; Δεν το διεκδικει κανενας; Ρωτησες τον Δημο;

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συμβόλαιο του 1992 που έχω στην κατοχή μου αναφέρει "νοτιοανατολικά" στις πλευρές τάδε. τάδε. τάδε συνορεύει με κοινοτική οδό. 

Να κάνω μια ερώτηση στην Πολεοδομία ή στην Κτηματική υπηρεσία της Περιφερειακής ενότητας; 

Μια άδεια που είχα βγάλει στο χωριό, αλλά έχει απόσταση από το ρέμα το οικόπεδο εκείνο, ο συνάδελφος στην Πολεοδομία μου είχε πει "συνάδελφε πρόσεχε υπάρχει ρέμα εκεί".

Μπλέξιμο.... Πάντως έχει γίνει δικαστήριο σε συνέχεια του δρόμου 20μ. πιο κάτω γιατί έχει αυλάκι στα αριστερά(το δικό μου οικόπεδο είναι από τα δεξιά) του τσιμεντόδρομου που περνάει νερό και ένας Γερμανός είχε ρίξει τσιμέντο πάνω από το αυλάκι για να μπαίνει με το αυτοκίνητο μέσα στο οικόπεδο του. Η Κοινότητα που αρχικά τσιμέντωσε το ρέμα τον έτρεχε στα δικαστήρια

 

On 27/12/2021 at 5:51 ΜΜ, tetris said:

Από τη στιγμή που το ρέμα αποτυπώνεται στον 5ρη, επηρεάζει την οικοδομησιμότητα του οικοπέδου. 

φαίνεται με διακεκομμένη μαύρη γραμμή χωρίς να κάνουν "γόνατο" οι ισοϋψείς. Μάλλον μου φαίνεται πως έχετε δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ρέμα καθορίζεται από τις ισοϋψείς. Αλλιώς, μπορεί να είναι και αποστραγγιστικό αυλάκι. Δες το προσεκτικά και, στην ανάγκη, ζήτα βοήθεια από έμπειρο τοπογράφο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 6:23 ΜΜ, tetris said:

Το ρέμα καθορίζεται από τις ισοϋψείς. Αλλιώς, μπορεί να είναι και αποστραγγιστικό αυλάκι. Δες το προσεκτικά και, στην ανάγκη, ζήτα βοήθεια από έμπειρο τοπογράφο

ευχαριστώ πολύ θα κινηθώ έτσι

 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Η τοποθεσία της εικόνας είναι εντός ορίων οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Έχω ποτιστικό αυλάκι, τσιμεντόστρωση με εσχάρες για όμβρια και κάτω από την τσιμεντόστρωση περνάει νερό και δίπλα είναι η κοινοτική οδός, υφιστάμενη προ του 1985 παρομοίως τσιμεντόδρομος. Σχετίζεται με παραπάνω ερώτημα που είχα κάνει. Η ερώτηση είναι η εξής. Στο πλάτος του κοινοχρήστου χώρου για το πρόσωπο παίρνω το συνολικά πλάτος (ποτιστικό αυλάκι+τσιμεντόστρωση+τσιμεντόδρομος) για να δω αν πρέπει να κάνει παραχώρηση λωρίδας σε κοινή χρήση ή παίρνω μόνο το πλάτος του δρόμου;

image.png.8cde1212ea129d6ccfc5c4ffc64fde3b.png

Link to comment
Share on other sites

Η "τσιμεντόστρωση" (να υποθέσω, μιας και αναφέρεις σχάρες, ότι πρόκειται για κλειστό αγωγό ομβρίων?) είναι στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.