Μετάβαση στο περιεχόμενο

σπίτι χωρίς άδεια. πως αποδεικνύεται ότι κατασκευάστηκε προ του 1975?


kostas_1986

Recommended Posts

Καλό μήνα ( αν και εγώ ακόμα λέω πως είναι απλά 32 Αυγούστου..αρνούμαι να δεχτώ οτι τελειώνει το καλοκαίρι)

όπως λέω και στον τίτλο θα ήθελα να μάθω τι έγγραφα χρειάζονται γι να αποδείξω ότι ένα σπίτι χωρίς άδεια κατασκευάστηκε προ του 75 . άδεια και σχέδια τζίφος...

Link to comment
Share on other sites

Aεροφωτογραφιες, ΔΕΗ, Ε9, η καποιο αλλο δημοσιο εγγραφο  και αν δεν βγαλεις ακρη με αυτα στη δυσμενεστερη λυση αν υπαρχουν τιποτα φωτογραφιες κτιριου απο τον ιδιοκτητη που φαινεται το κτιριο σε συγκριση με την ηλικια των ομορων!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα Κώστα.Αν βρείς αεροφωτογραφίες της εποχής οπου φαίνεται το κτίσμα

μπορείς να αποδείξεις την χρονολογία κατασκευής.Επίσης επειδή μιλας για προ του

75 κτίσμα νομίζω οτι αποδεικτικό στοιχείου αποτελεί και η πιθανή ύπαρξη ρεύματος στο κτίσμα.(απ όσο ξέρω με επιφύλαξη τότε επαιρνε κάποιος ρεύμα και χωρίς αδεία)

Τώρα αν κάποιος πιό εμπειρος συνάδερφος ξερει κ άλλο τρόπο ας τον αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση ρευματοδότησης συνήθως δεν συνδυάζεται με τα σωστά τετραγωνικά. Η παλιά τακτική ήταν να χτίζεται ένα τμήμα να παίρνει ρεύμα και μετά προσθήκες η επιφάνεια των οποίων δεν δηλώθηκε ποτέ ώστε να φαίνεται στους λογαριασμούς ρεύματος.

Κατά τα άλλα ότι προαναφέρθηκε. 

Αεροφωτογραφίες (ζήσε Μαίη μου αν θα τις βρεις και πόσο χρόνο και κόπο θα κάνεις μέσω Γ.Υ.Σ ή φυσικής παρουσίας στην ΕΚΧΑ)

Δημόσιο έγγραφο, όπως πχ Ε9, εφόσον προηγηθεί αναλυτική αποτύπωση και εμβαδομέτρηση του αυθαιρέτου και καταγραφεί σε τροποποιητική του Ε9 (ρώτα το λογιστή σου αν είναι ανοιχτή ακόμη η εφαρμογή για μεταβολή στο Ε9).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.