Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΕΜΚ για χρωματισμό τριόροφης κατοικίας


Seremela

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

  Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με κάτι. Έχω ένα πελάτη, ο οποίος μου ζητάει να του βγάλω έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Πρόκειται για εργασίες χρωματισμού όψεων τριόροφης κατοικίας. Το θέμα είναι πως ο πελάτης το "θυμήθηκε" κάπως καθυστερημένα, αφού έχει τοποθετήσει ήδη περιμετρικά σκαλωσιές, και τώρα θέλει να πάρει έγκριση γιατί είδε τους γείτονες να ρώτανε διάφορα κ.τ.λ.

  Η ερώτηση μου είναι η εξής, είναι δυνατόν να πάρω έγκριση από την στιγμή που δεν μπορώ να βγάλω καν φωτογραφίες των όψεων; Του εξήγησα ότι χρειάζονται σχέδια της οικοδομικής άδειας που να δείχνουν την υφιστάμενη κατάσταση και φωτογραφίες των όψεων και σχέδιο που να δείχνει τους καινούργιους χρωματισμούς. Του πρότεινα επίσης να "κατεβάσει" τις σκαλωσίες, μέχρι να δούμε πως θα συνεχιστεί η διαδικασία, αλλά δεν ξέρω αν θα το κάνει.

 Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

 Υπάρχει κάποιος που έχει πάρει ΕΕΜΚ για χρωματισμό οικοδομής και θα μπορούσε να μου πεί 2-3 πράγματα σχετικά με την διαδικασία;

 Επίσης, πως κοστολογείται μια ΕΕΜΚ;

 Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν είχε ξαναχρειαστεί να πάρω ΕΕΜΚ, συνήθως προτιμούσα να κάνω νέα άδεια για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 


Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.
Παρακαλώ διαβάστε τους 
Κανόνες Συμμετοχής του forum.
Ευχαριστώ, 
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Πας google street view και κατεβάζεις φώτο από εκεί. Γενικά σε τέτοιες περιτπωσεις πειράζεις τις φωτο η βρισκεις παλιες. Οπότε κάνε ένα από τα δύο....Αλλιως τραβα νεες φωτο με καπολιον τροπο - περιεργη ληψη να μην φαινονται οι σκαλωσιες.

  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

.... Γενικά σε τέτοιες περιτπωσεις πειράζεις τις φωτο η βρισκεις παλιες. Οπότε κάνε ένα από τα δύο......

 

Δεν είναι επιτρεπτό σε δημόσιο διάλογο που είναι το φόρουμ μηχανικών να υπάρχουν προτάσεις για έκνομες ενέργειες που έρχονται σε αντίθεσή με το δίκαιο της χώρας.

Συμβουλές τέτοιου είδους μπορείς να τις χρησιμοποιείς για εσένα τον ίδιο αλλά δεν επιτρεπτό εδω να προτρέπεις και άλλους

 



 

Πέραν αυτού που είναι το πιο σημαντικό είναι τουλάχιστον και λαθεμένη η πρόταση που δίνεις σε «νέο?» συνάδερφο για να κάνει πλαστογράφηση πραγματικότητας και εικόνες ειδικά όταν οι γείτονες «ρωτάνε διάφορα κλπ»….

Φιρί φιρί να πάει να τρέχει και να μη φτάνει….

Δηλαδή το πρόβλημα του αυθαιρετουχου να το πληρώσει ο μηχανικός?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Didonis και Nik,

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου "νέο" αρχιτέκτονα παρά τα 6 χρόνια εργασίας μου, όσο ζείς μαθαίνεις λένε...

Σε γενικές γραμμές, προτιμώ να προστατεύω τον εαυτό μου από παρανομίες και πολλές φορές έχω παρατήσει δουλειές γιατί δεν ήθελα να μπλέξω και να τραβιέμαι, και ας είχα ανάγκη τα χρήματα.

Προς το παρόν δεν θα κάνω τίποτα με την περίπτωση. Αν θέλουν ας κατεβάσουν τις σκαλωσιές.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις!!!

 

Και φυσικά να απαιτήσεις καλή αμοιβή διότι βάζεις την υπογραφή σου για την επίβλεψη του έργου και ιδιαίτερα από τη στιγμή που θα τοποθετηθούν ικριώματα!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

πιστεύω πως σε τέτοιες περιπτώσεις ιδιοκτητών

οι οποίοι νομίζουν πως ο μηχανικός δεν είναι μηχανικός

αλλά διεκπεραιωτής φακέλων σε υπηρεσίες

απαξιωνουμε να απαντήσουμε.

Το μόνο που μπορούμε να τους πούμε

είναι

ας τους λύσει το θέμα τους ο εργολάβος.

Ή διαφορετικά ας έδινε σε μηχανικό την εργολαβία, να μην είχε προβλήματα ούτε διαδικαστικά αλλά κυρίως ούτε και επί της ουσίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.