Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ - Ιδιαίτερη περίπτωση αυθαιρεσιών


Recommended Posts

GriGaS, θεωρώ πως μπορείς να εντάξεις και την εξώπορτα και τα παράθυρα του αποκλειστικής χρήσης κλιμακοστασίου, αλλά θα πρέπει αυτό τον χώρο να τον εντάξεις στη θερμαινόμενη επιφάνεια του Α' ορόφου.

 

έτσι το έχω φανταστεί και εγώ. η αίτηση όμως στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γίνει για μεμονωμένο διαμέρισμα ή για το σύνολο πολυκατοικίας (η οποία ουσιαστικά είναι ένα διαμέρισμα, έχοντας βγάλει εκτός το κατάστημα του ισογείου);

Edited by GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Όχι πολυκατοικία, αφού δεν είναι.

Αλλά το κλιμακοστάσιο δε θα το έβαζα στη θερμαινόμενη επιφάνεια αν δεν ήταν στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε μια περίπτωση που σε ενα ακινητο που είναι να ενταχτεί στο πρόγραμμα υπάρχει ένα υπόγειο ΜΘΧ. Μπορει να ενταχτεί στο πρόγραμμα χωρίς να το τακτοποιήσει;

Τα τ.μ. της άδειας και του Ε9 πρέπει να συμπίπτουν με τα συνολικά τ.μ. ή με τα τ.μ του θερμαινόμενου χώρου, που αναφέρονται στο ΠΕΑ;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν κόψει φάκελο επειδή το υπόγειο μιας κατοικίας δεν φαινόταν στην αδεια και δεν δηλωνόταν στο Ε9.

Ως πρώτη παρατήρηση μου ζήτησαν να προσκομίσω την Ο.Α. του υπογείου ή τη νομιμοποίησή του κάτι που φυσικά δεν έγινε ποτέ. Ο ιδιοκτήτης ωστόσο τροποποίησε το Ε9 του δηλώνοντας το υπόγειο αλλά τελικά  ο φάκελος κόπηκε λόγω έλλειψης στοιχείων νομιμότητας.

Προφανώς στο ΠΕΑ είχα προσμετρήσει το αυθαίρετο υπόγειο στα συνολικά τ.μ. του ακινήτου ως ΜΘΧ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.