Μετάβαση στο περιεχόμενο

απόσταση οικοπέδου απο οικισμό


Recommended Posts

καλησπέρα! Οικόπεδο πελάτη απέχει 500 μέτρα από οικισμό , δεν έχω προσδιορίσει ακόμα με ακρίβεια την απόσταση αλλά μπορεί να μου πει κάνεις α) πρέπει το οικόπεδο να είναι όλο μέσα στα 500 μέτρα η έστω ένα τμήμα του για να είναι οικοδομήσιμο ? (το οικόπεδο είναι 2235τμ και από ότι βλέπω στο διάγραμμα κάλυψης οι αποστάσεις Δ πρέπει να είναι >5μ) το κτίριο είναι 270τμ .

β) εάν λοιπών όντος είναι οικοδομήσιμο στο σύστημα διαχείρισης Δηλώσεων επιλέγω εντός σχεδίου-οικισμού ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο πολεοδομικος σου λογος ειναι αντιφατικος και το κακο ειναι οτι δεν το καταλαβαινεις.Εισαι εκτος σχεδιου, τι 50 τι 500 μετρα.Αρα βαζουμε ΟΧΙ.Εγω θα προτεινα συνεργασια με τοπογραφο της αρεσκειας σου για τετοιου ειδους ερωτησεις και οταν καθεται η δουλεια να επιμεριζετε τα καθηκοντα για οσο το δυνατο ποιο υπευθυνη εργασια.

Link to comment
Share on other sites

όμως, ...ας δωσουμε  και μια βαση για "μελετη " του θεματος...απο τον ενδιαφερόμενο...

 

εχεις  "γηπεδο" εκτος σχεδίου...

 

 ολα οσα το αφορούν τα βλεπεις στο Δ 270/85

 

[και για να ισχυει η  ζωνη πρεπει να εχεις ετος δημιουργιας γηπεδου πριν το 1977...

 

δες και το ανω ΦΕΚ

 

δες τα ΠΜ

και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο οικισμός πρέπει να είναι προ του '23 ΚΑΙ ΟΧΙ του ΠΔ'85 για κάτω των 2000 κατοίκων.Αν πρόκειται για προ του '23 που "επεκτάθηκε" με το ΠΔ'85, τη ζώνη των 500m την παίρνεις από το όριο του προ '23 τμήματος του οικισμού.
Κατά τα άλλα συμφωνώ με geokaloger

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.