Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός θερμίδων σωμάτων panel ανά δωμάτιο


nickgr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

   πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά σωμάτων panel και έχω την εξής απορία: όταν μου είχαν υπολογίσει τα σώματα με τις αντίστοιχες θερμίδες που χρειάζονται σε κάθε δωμάτιο το σπίτι ήταν κενό από ντουλάπες, κουζίνα κλπ. Μήπως τώρα που έχουν προστεθεί και αυτά τα -μόνιμα- στοιχεία πρέπει να υπολογιστούν ξανά προς τα κάτω οι διαστάσεις των σωμάτων-θερμίδες τους ή σωστά έχουν υπολογιστεί με κενό το σπίτι;

 

π.χ. σε έναν ενιαίο χώρο κουζίνα - τραπεζαρία - σαλόνι  ~44m2(πριν μπουν τα ντουλάπια κουζίνας) έχουν υπολογιστεί 3 σώματα:

               κουζίνα 2.796kcal,

               τραπεζαρία: 1.614kcal,

               σαλόνι: 3.231kcal με άθροισμα θερμίδων: 7.641kcal

 

Στο ένα Υ/Δ 12m2 (πριν μπει η ντουλάπα) σώμα 1.777kcal,

στο άλλο Υ/Δ 15,5m2 (πριν μπει η ντουλάπα) σώμα 2.329kcal,

στο μπάνιο ~5m2 πετσετο-κρεμάστρα 1.120kcal.

 

Πως σας φαίνονται; μήπως είναι υπερβολικές αυτές οι θερμίδες; Το σπίτι είναι μονωμένο (Αθήνα). 

 

Ευχαριστώ

Edited by nickgr
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη θερμικών απωλειών του σπιτιού δεν περιλαμβάνει στους υπολογισμούς της τα έπιπλα του σπιτιού. Το σπίτι, ή συνολικά το κτίριο, υπολογίζεται άδειο με μόνο παράγοντα τα δομικά του στοιχεία (τοίχους, δάπεδα, παράθυρα, οροφές κλπ). Απλώς όταν επιλέγουμε τις θέσεις των σωμάτων μελετούμε το αρχιτεκτονικό σχέδιο των εσωτερικών χώρων ή συζητάμε με τον χρήστη προκειμένου να επιλέξουμε τη βέλτιστη θέση τους. Τα σώματα δεν πρέπει να καλύπτονται ή να είναι πολύ κοντά σε άλλα έπιπλα κλπ.

 

Στην επιλογή των σωμάτων δεν λαμβάνουμε υπ' όψη μας μόνο το εμβαδόν του δωματίου αλλά κυρίως το εμβαδόν των εξωτερικών τοίχων (και την ποιότητα κατασκευής τους), των παραθύρων (και την ποιότητα κατασκευής τους), των πιθανών θερμογεφυρών (κολώνες, δοκάρια, σενάζ τοίχων κλπ), τις εναλλαγές του αέρα στο δωμάτιο είτε τις επιθυμητές (αναγκαστικές) είτε αυτές που προέρχονται από διείσδυση, τον προσανατολισμό και το ύψος του δωματίου καθώς και την ανεμόπτωση στο κτίριο σε συνδυασμό με το οικοδομικό σύστημα (συνεχές, προστατευόμενο κλπ) .   

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό των ονομαστικών αποδόσεων των σωμάτων που θα εγκαταστήσουμε είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε αν το σύστημα είναι δισωλήνιο ή μονοσωλήνιο. 

 

Αν το σύστημα είναι μονοσωλήνιο, η διαστασιολόγηση δεν είναι απλή και γιαυτό καλό είναι να την κάνει ο μηχανικός που έκανε την μελέτη απωλειών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό των ονομαστικών αποδόσεων των σωμάτων που θα εγκαταστήσουμε είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε αν το σύστημα είναι δισωλήνιο ή μονοσωλήνιο. 

 

Αν το σύστημα είναι μονοσωλήνιο, η διαστασιολόγηση δεν είναι απλή και γιαυτό καλό είναι να την κάνει ο μηχανικός που έκανε την μελέτη απωλειών.

Το διαμέρισμα έχει εντελώς ανεξάρτητη εγκατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ, άρα λογικά δισωλήνιο δεν είναι αυτό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συλλέκτες κάπου στον όροφο?

 

Αν υπάρχουν πόσα βανάκια έχει ο κάθε συλλέκτης, ένα για κάθε σώμα ή λιγότερα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συλλέκτες κάπου στον όροφο?

 

Αν υπάρχουν πόσα βανάκια έχει ο κάθε συλλέκτης, ένα για κάθε σώμα ή λιγότερα?

ναι, υπάρχει κεντρικός συλλέκτης, δεν θυμάμαι τώρα πόσα βανάκια έχει.

Απ΄ότι είδα σε ένα σχέδιο που έχω προ της κατασκευής(ελπίζω να το τήρησε ο υδραυλικός...), για 6 σώματα πρέπει να έχει τρέξει 4 γραμμές. Δηλ. έχει σε μία γραμμή την κουζίνα με την τραπεζαρία, σε μία άλλη το μπάνιο με το κυρίως Υ/Δ, σε μία τρίτη το παιδικό Υ/Δ και σε μία 4η του σαλονιού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν είναι όπως τα λες, το σύστημά σου είναι μονοσωλήνιο, και απαιτείται μηχανολόγος για να διαστασιολογήσει τα σώματα.

 

Υ.Γ. Μπορεί να το κάνει εμπειρικά και κάποιος υδραυλικός, όμως η καλή λειτουργία του συστήματος θα είναι θέμα τύχης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν είναι όπως τα λες, το σύστημά σου είναι μονοσωλήνιο, και απαιτείται μηχανολόγος για να διαστασιολογήσει τα σώματα.

 

Υ.Γ. Μπορεί να το κάνει εμπειρικά και κάποιος υδραυλικός, όμως η καλή λειτουργία του συστήματος θα είναι θέμα τύχης.

 

Ευχαριστώ, μηχανολόγος μου είχε υπολογίσει τα σώματα, απλά λόγω και έλλειψης χώρου ήθελα να ξέρω αν τα σώματα είναι μεγάλα, μήπως  και μπορούσα να πάρω σε κάποια σημεία λίγο μικρότερα.

Αλήθεια, πόση διαφορά στις θερμίδες θεωρείται σημαντική; π.χ. αν για τις 1120kcal του μπάνιου (<5 m2)που έχω θέμα στις διαστάσεις, έβαζα σώμα με 200 θερμίδες λιγότερες θα είχα μεγάλη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου φιλε μου οτι η αποδοση των σωματων δίνεται (συνηθως..) σε θερμοκρασια νερου δικτυου 90ο C. Θα σου πρότεινα να το σιγουρευες αυτο απο τον αντιστοιχο πίνακα των σωμάτων σου (συνηθως εχουν αποδοσεις με θερμοκρασιες 50, 70 και 90C) σε συνδυασμο με την θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει τον λέβητά σου. 

Αν θελεις την γνωμη μου παντως, καλό θα ηταν να μην εβαζες σωματα με μικροτερες αποδοσεις αλλα αν εχεις θεματα χωρου να αλλαζες π.χ. ενα 3στηλο με ενα 2στηλο μεγαλυτερου υψους ή/και μήκους αλλα με ιδιες σχεδον αποδόσεις!. Αντίστοιχα και ενα 2στηλο με ενα 1στηλο ίσως...Απο πινακες σωμάτων μπορεις να βρεις αυτο που σου ταιριάζει. 

 

Βέβαια αν το συστημα σου ειναι μονοσωλήνιο στο σύνολο ή εστω εν μέρη (π.χ. οταν δεις οτι υπαρχει μια και μονο σωλήνα που μπαινει απο ενα σωμα και απο την έξοδό του τροφοδοτεί άλλο σώμα κτλ.)  , ειναι λιγο πιο πολύπλοκο...

 

Εαν παλι χρειαστεις βοήθεια εδω ειμαστε... :smile:

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου φιλε μου οτι η αποδοση των σωματων δίνεται (συνηθως..) σε θερμοκρασια νερου δικτυου 90ο C. Θα σου πρότεινα να το σιγουρευες αυτο απο τον αντιστοιχο πίνακα των σωμάτων σου (συνηθως εχουν αποδοσεις με θερμοκρασιες 50, 70 και 90C) σε συνδυασμο με την θερμοκρασια που εχεις ρυθμισει τον λέβητά σου. 

Αν θελεις την γνωμη μου παντως, καλό θα ηταν να μην εβαζες σωματα με μικροτερες αποδοσεις αλλα αν εχεις θεματα χωρου να αλλαζες π.χ. ενα 3στηλο με ενα 2στηλο μεγαλυτερου υψους ή/και μήκους αλλα με ιδιες σχεδον αποδόσεις!. Αντίστοιχα και ενα 2στηλο με ενα 1στηλο ίσως...Απο πινακες σωμάτων μπορεις να βρεις αυτο που σου ταιριάζει. 

 

Βέβαια αν το συστημα σου ειναι μονοσωλήνιο στο σύνολο ή εστω εν μέρη (π.χ. οταν δεις οτι υπαρχει μια και μονο σωλήνα που μπαινει απο ενα σωμα και απο την έξοδό του τροφοδοτεί άλλο σώμα κτλ.)  , ειναι λιγο πιο πολύπλοκο...

 

Εαν παλι χρειαστεις βοήθεια εδω ειμαστε... :smile:

Ευχαριστώ για την απάντηση, 

βασικά ψάχνοντας να δω αν ήταν εύκολο να το υπολογίσω μόνος μου διάβασα κάπου για μία πρόχειρη μέθοδο (όγκος * 50) και 'φρίκαρα' λίγο γιατί για τα ~5μ2 του μπάνιου μου έβγαλε 750kcal σε σχέση με τις 1120 που είναι υπολογισμένο το σώμα και λέω θα σκάμε εκεί μέσα?.

Αλλά μάλλον δεν είναι τόσο εύκολος ο υπολογισμός όπως μου λέτε.

Edited by nickgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.