Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητήριος ή θερμική ισχύς; (για διάφορα μηχανήματα ; )


zavi@tee.gr

Recommended Posts

2. Στη θερμική ισχύ δεν προσμετρούνται μηχανήματα που καταναλώνουν υγρά ή αέρια καύσιμα (πετρέλαιο, υγραέριο, φυσικό αέριο, κ.α.), παρά μόνο όσα καταναλώνουν ηλεκτρική ενέργεια.

 

Αυτό, πώς προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προκύπτει από γραπτή απάντηση που μου έδωσε ο μηχανικός της Διεύθυνσης Ανάπτυξης που είχε αναλάβει φάκελο πελάτη μου. Μου ζήτησε να ξανασυμπληρώσω το Τεχνικό Υπόμνημα με αυτή την διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω βαλει ακόμα και συσκευές χειροκίνητες και συσκευές που λειτουργούν με υγραέριο στο τεχνικό υπόμνημα και δε μου είπε κανείς γιατί το έκανα. Και το έλεγξαν σίγουρα τόσο κατά το στάδιο ελέγχου των δικαιολογητικών όσο και κατά την αυτοψία. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρειάζεται άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας πχ ένα χειροκίνητο ψαλίδι! Στο κάτω κάτω ο νόμος 3325 δεν αναφέρει ηλεκτρική κινητήρια ισχύς ή ηλεκτρική θερμική ισχύς. Απ' ό,τι έχω καταλάβει (και το έχω προσέξει και με άλλες περιπτώσεις), η κάθε διεύθυνση ανάπτυξης έχει τα δικά της κολλήματα.

 

Και για να ενισχύσω ακόμα την άποψή μου... ρωτώ :

Ένα εργαστήριο που κάνει μεταποίηση και έχει μόνο χειροκίνητα μηχανήματα (πχ εργαστήριο αργυροχρυσοχοϊας) χρειάζεται άδεια λεδιτουργίας ναι ή όχι;

Η απάντηση είναι ναι, γιατί κάνει μεταποίηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ! Σημειωτέον για όσους πάνε να απαντήσουν αρνητικά ότι έχω βγάλει τέτοια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν επιτρέπεται :

Στα χειροκίνητα δήλωσες ισχύς = 0;

 

Για το εργαστήριο που λες νομίζω ότι απλά θα θεωρήσει την ειδική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει, οι μηχανές ηλεκτροσυγκόλλησης αν μπαίνουν στην θερμική ισχύ. Και να ναι πως υπολογίζεται?

Για παράδειγμα για ενα μηχάνημα

51Α - 16,55V

450A - 36,5 V

ποια είναι η ισχύς του?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζονται στη θερμική ισχύ. Για την ισχύ συνήθως την αναγράφουν στο ταμπελάκι τους, αλλά υπολογίζεται υποθέτω και από την τάση και την ένταση, οι ηλεκτρολόγοι τα ξέρουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

με 1 χρόνο και κάτι καθυστέρηση και επειδή χρειάστηκε να ασχοληθώ λίγο με το θέμα, υπάρχει μια ερμηνευτική εγκύκλειος του Υπουργείου Ανάπτυξης (τότε), η οποία εξαιρεί από την εγκατεστημένη ισχύς την ισχύ από κατανάλωση καυσίμων πλην ηλεκτρικής ενέργειας...

επί λέξει....

"Για τον υπολογισμό της εγκατεστημένης ισχύος δεν λαμβάνεται υπόψη:

3.1. Η θερμική ισχύς που προέρχεται από την κατανάλωση στερεών, υγρών ή

αερίων καυσίμων (π.χ. θερμική ισχύς λέβητα)." (σελ.3)

 

θα την βρείτε στο παρακάτω link

 

http://www.alunet.gr/LinkClick.aspx?fileticket=mJUngzSx4LA%3D&tabid=36&mid=513

 

ελπίζω να βοήθησα κάποιους συναδέλφους

 

επιπλέον αμέσως παρακάτω αναφέρει τις μηχανές ηλεκτροσυγκόλλησης, οι οποίες επίσης δεν προσμετρώνται, ή επί λέξει...

"3.2. Ο μηχανολογικός εξοπλισμός ο οποίος μετράται σε KVA (π.χ. στατές

ηλεκτροσυγκολλήσεις), που όμως αναγράφεται στα σχετικά δικαιολογητικά."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση ένας κινητήρας εκτός από κινητήρια ισχύ να έχει και θερμική?? Το ρωτάω με αφορμή του ερωτηματολογίου του Ν.3982/201,1 για άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας μεταποιητικών μονάδων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.