Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμες για την ποιότητα των διάφορων ΔΔΕ


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Μεταφορά από άλλο θέμα - miltos

 

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!!

Μιας και που μιλάμε για rcd και χωρίς να θέλω να κάνουμε διαφήμιση ή το αντίθετο, ποίο είναι το καλύτερο και ποιο το χειρότερο rcd, σε test έλεγχων από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα σε συνδυασμό φυσικά με την τιμή τους? Για να παρουμε μια ιδέα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

εγω merlin δουλευω εχω κολλησει με αυτα οχι που αποριπτω τα αλλα αββ legrand kτλ κυκλωφορουν ομωs και πολλα κινεζικα. για αυτο ρωτησα τι μαρκα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για τις γνωστες και σοβαρες μαρκες δεν νομιζω να υφισταται θεμα καλυτερου και χειροτερου rcd. Εδω φερνουν hager geyer και ΑΒΒ. Δικα μου ψωνιζω ειτε ΑΒΒ ειτε general electric απο ενα μαγαζι σε κοντινη μεγαλη πολη (στην μιση τιμη απο οτι δινουν τα αντιστοιχα εδω τα μαγαζια!!!)

Δεν εχω πετυχει ακομα δδε που να αποτυγχανει στον ελεγχο. Δεν εχω τυχει να μετρησω κινεζικο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό δουλεύουμε αυτό: 

και αν με ρωτήσετε είμαι ευχαριστημένος. Ένας φίλος μηχανικός που εργάζεται σε μια εταιρία ως συντηρητής Φ/Β πάρκων κάποιων ΜW μου λέει ότι την εταιρία αυτήν την βρίσκει συνέχεια σε πίνακες με ραγουλικό των Φ/Β Πάρκων.Σημείωση, μας το πωλούν για Αυστριακό με 5 έτη εγγύηση.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Σε σοβαρές δουλειές που πληρώνουν καλά βάζω Ηager που θεωρώ κορυφή ενώ οταν πέφτω σε φραγκο φονία βάζω αυτό στο παραπάνω βιντεο και πολύ τον έχει  :smile:

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Τύπου AC φέρνουν μονο.

 

Συγκεκριμένα 4x63A / 30mA πάει στα 30€ + ΦΠΑ.

 

Ειμαι ευχαριστημενος. Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει ποικιλία ακομα. Ας πουμε απο μικροαυτοματους μας φέρνει στην Ελλάδα μονο B και D. Θα προτιμούσα C & D. Περιμενω και τα θερμομαγνητικα να δω τι γινεται.

 

 

Προτιμώ τα Noark απο τα Abb και σαν καλυτερη και αγαπημενη εχω την Schneider. Οπότε αναλογα τα φραγκα, ανάλογα η μαρκα.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Edited by RyDeR
Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να κρίνουμε ένα ΔΔΕ δεν αρκεί η μέτρηση με το όργανο. Αυτό μας έλειπε καινούριο προιόν με πιστοποιήσεις (φαντάζομαι θα έχει διάφορες) να αποτύχει σε έλεγχο.

Το θέμα της ποιότητας πιστεύω ότι θα φανεί διαχρονικά σε θέματα ηλεκτρομηχανολογικά όπως πχ φθορά των επαφών, αντοχή σε βραχυκυκλώματα, αντοχή σε ανοιγοκλεισιματα ή στο μηχάνισμό ενεργοποίησης που έχει τον ηλεκτρομαγνητη αλλά έχει και δίαφορα ελατηριάκια και ελασματάκια που πιθανώς να αστοχήσουν.

Λογικά όλα αυτά τα υλικά θα έχουν λίγο πολύ τις ίδιες πιστοποιήσεις και θα έχουν περάσει τους ίδιους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Σε σοβαρές δουλειές που πληρώνουν καλά βάζω Ηager που θεωρώ κορυφή ενώ οταν πέφτω σε φραγκο φονία βάζω αυτό στο παραπάνω βιντεο και πολύ τον έχει  :smile:

Σωστότατος!!!!! Οταν ο καθείς σου λεει ρωτησα και μου είπαν 30-40 ευρώ με την εγκατάσταση σιγα μην του βάλεις Hager, ουτε να το αγοράσεις δεν σου φτάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.