Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση κτισμάτων στο Ε9


Recommended Posts

Γεια σας, 

θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας για το πώς δηλώνω στο Ε9 την εξής περίπτωση:

Διόροφη διπλοκατοικία με υπόγειο σε οικόπεδο 475,25 τμ. Η οικοδομή έχει οριζόντιες ιδιοκτησίες ως εξής:

Υπόγειο (γκαράζ και αποθήκη) 122,42 τμ, ημιτελές, μη ηλεκτροδοτούμενο, με ποσοστό επί του οικοπέδου 100/1000 (47,53 τμ οικοπέδου).

Ισόγειο διαμέρισμα ημιτελές, μη ηλεκτροδοτούμενο, 132,42 τμ με ποσοστό 400/1000 επί του οικοπέδου (190,10 τμ οικοπέδου).

Πρώτος όροφος, διαμέρισμα που κατοικείται, 132,42 τμ με ποσοστό 400/1000 επί του οικοπέδου (190,10 τμ οικοπέδου).

Μελλοντική δόμηση 100/1000 επί του οικοπέδου (47,52 τμ οικοπέδου).

Οι απορίες μου είναι:

1. Θα βάλω τον κάθε όροφο σε ξεχωριστή γραμμή (υπόγειο, ισόγειο, 1ος όροφος)?

2. Θα βάλω το οικόπεδο σε κάθε γραμμή (για τον κάθε όροφο ξεχωριστά), ή μόνο στο ισόγειο?

3. Αν το οικόπεδο μπαίνει σε κάθε όροφο, τι επιφάνεια οικοπέδου θα δηλώσω στον κάθε όροφο, το συνολικό εμβαδόν του οικοπέδου ή την επιφάνεια που αναλογεί στον κάθε όροφο ανάλογα με χιλιοστά επί του οικοπέδου? 

4. Τι σύνολο επιφάνειας κτισμάτων θα δηλώσω σε κάθε όροφο, το άθροισμα όλων των ορόφων (δηλαδή όλης της οικοδομής) ή το εμβαδό του ορόφου? Με άλλα λόγια, ταυτίζεται το κουτί 12 με το κουτί 22??

5. Πρέπει να δηλώσω τη μελλοντική δόμηση? Αν ναι, πώς τη δηλώνω?

 

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Φιλικά,

Σάββας

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι καθε οροφος σε ξεχωριστη γραμμη.

2. Μονο στο ισογειο θα βαλεις το οικοπεδο καθως και σε αυτην την γραμμη θα βαλεις την συνολικη επιφανεια των κτισματων στο οικοπεδο.

3. Σου απαντησα στο 2.

4. Μονο το εμβαδο του οροφου.

5. Δεν θυμαμαι. Πρεπει να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες σε κάθε όροφο, και ο κάθε όροφος είναι διακριτό οροφοδιαμέρισμα με οριζόντιες ιδιοκτησίες:

α. Μήπως είναι λάθος να δηλωθεί το οικόπεδο? Στις πολυκατοικίες με οριζόντιες, δηλώνεται το οικόπεδο?

β. Αν πρέπει να δηλωθεί το οικόπεδο, μήπως το σωστό είναι να δηλωθεί σε κάθε όροφο, αλλά με τα χιλιοστά που αναλογούν σε κάθε όροφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! 

σε οικόπεδο με 2 κάθετες ιδιοκτησίες, έχω τη μια με 50%, κ η κάθετη ιδιοκτησία έχει από μια κατοικία. Στη δικιά μου τακτοποίησα του κλειστούς ΗΥΧ και έκανα και αλλαγή χρήσης υπογείου χώρου σε κύρια χρήση/ανεξάρτητο διαμέρισμα. Στο Ε9 συμπλήρωσα στη στήλη 18/επιφάνεια οικοπέδου το σύνολο του οικοπέδου κ ποσοστό ιδιοκτησίας 50%, και στη στήλη 22/συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο συπλήρωσα τα δικά μου τμ της άδειας συν τις τακτοποιήσεις που έκανα, κ ομοίως πρόσθεσα και του γείτονα. Θεώρησα ότι αφού τα τακτοποίησα με υπέρβαση δόμησης κ τα δηλώνω σαν χώρους ΚΧ πρέπει να τα συμπεριλάβω. Στην εφορία δε μου το δεχτήκα κ λεει να βάλω μόνο της άδειας. Δε δεχτήκαν τα επιχειρήματά μου κ μου ζητήσαν να τους πάω κ το Νόμο των Αυθαιρέτων. Σίγουρα έχει τύχει και σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο!! τι έχετε να μου σχολειάσετε για αυτά?!

Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856

 

τον νομο  περι αυθαιρετων...τι να τον κανουν??

 

εχουν την παραπανω ΠΟΛ...

 

υγ

κατι αλλο παιζει ...με  εκεινη την περιεργη στηλη 18 και την 22, οπου γραφεται και ο γειτονας και γινεται  ψιλομπαχαλο αν αυτος δεν εχει χτισει.......

 

θα προτεινα   να γραψεις 100% του οικοπεδου της καθετης και το δικο σου κτισμα...

ή αν εχεις συστησει και οριζονται μην γραφεις τπτ...γραψε το κτισμα με ολα τα τμ...

 

κουβεντιασε το πρωτα...ισως αλλου να ειναι το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τον νομο  περι αυθαιρετων...τι να τον κανουν??

εχουν την παραπανω ΠΟΛ...

υγ

κατι αλλο παιζει ...με  εκεινη την περιεργη στηλη 18 και την 22, οπου γραφεται και ο γειτονας και γινεται  ψιλομπαχαλο αν αυτος δεν εχει χτισει.......

θα προτεινα   να γραψεις 100% του οικοπεδου της καθετης και το δικο σου κτισμα...

ή αν εχεις συστησει και οριζονται μην γραφεις τπτ...γραψε το κτισμα με ολα τα τμ...

κουβεντιασε το πρωτα...ισως αλλου να ειναι το προβλημα...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! 

Δυστυχώς λέει ότι σε περιπτωση κάθετης τα βάζεις όλα!!

 

ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ (ΣΤΗΛΗ 18) Αναγράφεται η επιφάνεια του οικοπέδου σε τετραγωνικά μέτρα και, προαιρετικά, μέχρι δύο δεκαδικά ψηφία.

Σε περιπτώσεις κάθετης ιδιοκτησίας επί οικοπέδου στη δήλωση στοιχείων ακινήτων αναγράφεται, ως επιφάνεια του οικοπέδου, το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων αυτού και, ως ποσοστό συνιδιοκτησίας, το ποσοστό επί του οικοπέδου που αντιστοιχεί στην κάθετη ιδιοκτησία και στο εμπράγματο δικαίωμα επ΄ αυτής.

 

Ξερω πολλους που δεν το εχουν κάνει όμως. Ακόμα κ στην εφορία μου παν να βάλω μονο τα δικά μου. 

Επιδή λέει για την 22 να αναγράφεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων, τα οποία υπάρχουν επί του οικοπέδου, εφόσον προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης, μου είπαν να βάλω της άδειας μόνο, δλδ σύνολο 400 τμ, αλλά στο σύνολο με τις αλλαγές χρήσεις και τις υπερβάσεις δομησης ΚΧ και στα 2 σπίτια εχει πάει στα 650 τμ. Κ τώρα τους χτύπησε ότι είναι πολλά τα μέτρα και το σκαλίσαν.

Φυσικά κ θέλω να βάλω πολλά μετρα στο 22 για να βγει μικροτερος φόρος στο οικόπεδο!!

Πάλι σε άλλες περιπτώσεις που μπορεί καποιος να προσέθεσε κ τα λίγα τετραγωνικά που ειχε στο κελί 22 δεν το έχουν προσέξει. Εμενα μου την ξεσκονησαν τη δήλωση. Κ ειναι κ γιαπί! δεν είναι οτι μενω εκει κ το χαίρομαι!

Ρωτάω, (αφού έχω πει τον πόνο μου πρώτα) αφου είναι σαν χώροι ΚΧ και υπερβάσεις δόμησης ΚΧ, που έχουν πληρωθεί πολύ παραπάνω σε πρόστιμα, τα βάζω στο 22? 

Link to comment
Share on other sites

και αφου ειναι "γιαπι"

με καποιες διαταξεις το τακτοποιησες... [?????]

 

 

θα τα γραψεις  ολα

 

με κωδικο ημιτελους

και οπως στο ειπε και η εφορια  σου

μονο την  δικη σου  καθετη... διοτι με βαση την εγκυκλιο  δεν βγαζει κανενας ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.