Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και αντικατάσταση στέγης σε διώροφη κατοικία


angelsamy

Recommended Posts

Πρόκειται για μία διώροφη κατοικία με άδεια από το 1979, όπου ο όροφος φαίνεται ένας ενιαίος χώρος, δηλωμένος ως αποθήκη.

Τα μέτρα του ορόφου έχουν προσμετρηθεί στη δόμηση.

Στην υφιστάμενη κατάσταση ο όροφος έχει διαρρυθμιστεί και χρησιμοποιείται ως χώρος κύριας χρήσης, έχει και τουαλέτα.

Ο πελάτης μου θέλει να αλλάξει τη διαρρύθμιση στον όροφο και να αντικαταστήσει τη στέγη, αλλάζοντας ταυτόχρονα και το σχεδιασμό αυτής. 

 

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με άδειες και δεν ξέρω ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω.

Να τακτοποιήσω τον όροφο με αλλαγή χρήσης με τον 4178 για να τον κάνω χώρο κύριας χρήσης?

Να δηλώσω επισκευή αυθαιρέτου για τις εργασίες στη στέγη ή πρέπει να κάνω αναθεώρηση αδείας για να αλλάξω τη στέγη?

Με ποια σειρά πρέπει να προχωρήσω?

 

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε, δεν θελεις σειρα...αλλά να σου πουμε τον τρόπο.

 

το τι θα κανεις τελικά είναι απόφαση δική σου, του πελατη σου και των χρημάτων που ειναι διαθέσιμος να επενδύσει σε μελέτες...

 

εκτός και αν θελει να βαλει πλακακι 1000€/μ² και να πληρώσει μηχανικό 5€....

 

αν με κατανοείς....

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι που θα μπορούσα να προχωρήσω. 

Αυτό που θέλω είναι η συμβουλή σας για τον ταχύτερο και οικονομικότερο τρόπο, φυσικά και νόμιμο

ώστε να είναι κατοχυρωμένος και ο πελάτης μου.

Θέλει και ο ίδιος να γίνουν όλα όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αρχικά αν υπάρχουν αυθαιρεσίες, με βάση την οικοδομική άδεια και την βεβαίωση Ν4178/13, ως προς την δόμηση, κάλυψη, ύψος.

Αν δεν υπάρχουν πέρασε από Υπηρεσία Δόμησης να σιγουρέψεις τι θέλουνε για ενημέρωση φακέλου.
Κάνε το πρώτο σκέλος και ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφε, δεν θελεις σειρα...αλλά να σου πουμε τον τρόπο.

 

το τι θα κανεις τελικά είναι απόφαση δική σου, του πελατη σου και των χρημάτων που ειναι διαθέσιμος να επενδύσει σε μελέτες...

 

εκτός και αν θελει να βαλει πλακακι 1000€/μ² και να πληρώσει μηχανικό 5€....

 

αν με κατανοείς....

εσύ κατάλαβες ότι σε κατάλαβε; εκτός αν ο πελάτης είναι θύμα και δεν καταλαβαίνει ούτε αυτός

(εγώ γιατί δεν βρίσκω τέτοιους και μου έρχονται όλοι με το παζάρι στημένο; )

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες

Τι πάθατε και σχεδόν τα βάλατε  με τον ΝΕΟ συν/λφο!!

 

 

Πρόκειται για μία διώροφη κατοικία με άδεια από το 1979, όπου ο όροφος φαίνεται ένας ενιαίος χώρος, δηλωμένος ως αποθήκη.

Τα μέτρα του ορόφου έχουν προσμετρηθεί στη δόμηση. 

(κατ' αρχάς πρέπει να πεις αν όλη η οικοδομή ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη, τον πελάτη σου και αν είναι και κατά το ισόγειο νόμιμο ή τακτοποιημένο)

Στην υφιστάμενη κατάσταση ο όροφος έχει διαρρυθμιστεί και χρησιμοποιείται ως χώρος κύριας χρήσης, έχει και τουαλέτα.

Ο πελάτης μου θέλει να αλλάξει τη διαρρύθμιση στον όροφο και να αντικαταστήσει τη στέγη, αλλάζοντας ταυτόχρονα και το σχεδιασμό αυτής. (η αλλαγή σχεδιασμού στέγης απαιτεί έκδοση α.δ ενώ η νέα διαρρύθμιση απαιτεί 48 ή και Ε.Ε.Μ.Κ)

 

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με άδειες (όλοι αρχίζουμε ρωτώντας )  και δεν ξέρω ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω.

Να τακτοποιήσω τον όροφο με αλλαγή χρήσης (δεν βάζεις συντ αλλαγής χρήσης-αλλά αναλυτικό) με τον 4178 για να τον κάνω χώρο κύριας χρήσης? (θα τον ρυθμίσεις ως κατοικία α' ή β' ανάλογα με τα δεδομένα σου)

Να δηλώσω επισκευή αυθαιρέτου για τις εργασίες στη στέγη ή πρέπει να κάνω αναθεώρηση αδείας  για να αλλάξω τη στέγη?

Με ποια σειρά πρέπει να προχωρήσω? (πρώτα θα ρυθμίσεις και μετά θα εκδόσεις άδεια δ. ή Ε.Ε.Μ.Κ)_ 

 

Πάντως αν δεν αλλάξει το ύψος-όγκος κτιρίου και στέγης και  ο εξωτ σχεδιασμός στέγης

μπορείς να εκδόσεις Ε.Ε.Μ.Κ για επισκευή-διαρρύθμιση αντικατάσταση στέγης

ΚΥΑ 55174  15-10-13   ΦΕΚ 2605Β 2013 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν τα βάλαμε.

γιατί το μήνυμα ήταν περίπου "θέλω να κάνω μία εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. Να πάρω κεραμικά μαχαίρια ή ατσάλινα; "

Είναι προφανές ότι δεν έχει κανένας μας πρόβλημα να απαντάει, όπως δεν έχει και να ρωτάει.

Αλλά πρέπει να υπάρχει μία στοιχειώδης βάση νομίζω.

Κι εγώ έχω ωφεληθεί από άλλους συναδέλφους (και τον Δημήτρη respect) πιο οργανωμένους και πιο ψαγμένους,

όπως έχω βοηθήσει κιόλας άλλους πιο άπειρους ή λιγότερο ειδικούς σε κάποια θέματα.

Αλλά όλοι πρέπει να κάνουμε κάποια αναζήτηση / έρευνα / ανάγνωση πρώτα. Νομίζω

 

Anyway! καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλους 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.