Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογές για μετρητή ΔΕΗ με παλιά ασφάλεια


voxson

Recommended Posts

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας 35ετίας κάηκε η ασφάλεια (φυσίγγιο) στο μετρητή. Ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ για τη βλάβη και εκεί διαπιστώθηκε πως το ρολόι της ΔΕΗ είναι ασφαλισμένο με 30άρι φυσίγγιο. Αλλάχτηκε το φυσίγγιο στο μετρητή (πάλι με 30άρι) και αμέσως αλλάχτηκε και το φυσίγγιο στον κεντρικό πίνακα του διαμερίσματος που κάποιος κάποτε είχε βάλει 35άρι (προφανώς για να μην καίγεται συνέχεια!). Τοποθετήθηκε το σωστό 25άρι φυσίγγιο.

 

Όλα τώρα είναι σωστά και τυπικά αλλά το πρόβλημα είναι πως τα 25Α δεν επαρκούν στο διαμέρισμα που είναι μεγάλο (110 τμ) και βασίζεται κατά μεγάλο μέρος σε ηλεκτρική θέρμανση. Το φυσικό ακόλουθο ήταν να ζητηθεί από το ΔΕΔΔΗΕ η αλλαγή της παμπάλαιας ασφάλειας με αυτόματη, μεγαλύτερη. Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυρίζεται πως στην υπάρχουσα εγκατάσταση με 6άρι καλώδιο μετρητή στον πίνακα δεν αλλάζει την ασφάλεια σε μεγαλύτερη.

 

Το παράξενο, όμως, είναι πως τα μισά ρολόγια της πολυκατοικίας έχουν αυτόματο 40Α και τα ίδια 6άρια καλώδια που φεύγουν για τους πίνακες όπως και στο εν λόγω διαμέρισμα (προέκυψε από κουβέντα με τους ιδιοκτήτες ότι κανείς δεν έχει αλλάξει καλώδια ποτέ). Τα άλλα μισά ρολόγια της πολυκατοικίας έχουν φυσίγγια (δεν μπορώ να ξέρω τιμές, υποθέτω όλα 30άρια).

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

α. Όντως ο ΔΕΔΔΗΕ δε βάζει μεγαλύτερη ασφάλεια σε τέτοια εγκατάσταση;

 

β. Οι 40άρες αυτόματες πώς προέκυψαν; Μήπως κάποτε έβαζε και τώρα όχι;

 

γ. Υπάρχει τρόπος να "πιέσω" να γίνει η δουλειά, π.χ. με κανά γνωστό να μου βάλουν;

 

δ. Έχετε κάποια άλλη ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι πριν καταλήξουμε στην αλλαγή καλωδίων μετρητή-πίνακα;

 

Σας ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους!

Edited by voxson
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.η δεδδηε οχι δεν το αλλαζει.

 

2.καποιος 'καλος' σαμαρειτης.

 

3,να βρεις τον 'καλο σαμαρειτη'

 

4.την πλεον νομιμη οδο.Καινουργια σωστη γραμμη να αντεχει 40Α φορτια.

Link to comment
Share on other sites

 

δ. Έχετε κάποια άλλη ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι πριν καταλήξουμε στην αλλαγή καλωδίων μετρητή-πίνακα

 

Κοίταξε να δεις , επειδή εδώ θα καταλήξεις , σου λέω απλά ότι χρειάζεσαι υδε κ επαύξηση ισχύος , δεν εννοείτε να εξαρτάσαι από κάποιο είδους ηλεκτρικής θέρμανσης κ να μην έχεις φροντίσει για την απρόσκοπτη λειτουργία της ,όλα τα παραπάνω  που αναφέρεις είναι παράνομα . Μονο το πως πειράζουμε τον μηχανισμό για να γράφει λιγότερες kw/h δεν μας έχετε ζητήσει ακόμα

 

Σας ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους!

 επίσης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα στο νου μου να μου προτείνετε "παράνομες" μετατροπές. Η εντύπωσή μου ήταν πως οι 40άρες αυτόματες στα ρολόγια ήταν νόμιμες και ότι κάποτε η ΔΕΗ τις έβαζε επίσημα. Από αυτά που μου λέτε προκύπτει πως μάλλον δεν τις έβαζε ποτέ και πρόκειται για παράνομες μετατροπές.

Link to comment
Share on other sites

6 αρι παροχικο καλωδιο--> 25 Α ασφαλεια στο γενικο πινακα

10 αρι παροχικο καλωδιο -->35 Α ασφαλεια στο γενικο πίνακα

 

Να ασφαλισεις 6 αρι με 35Α για να μην καιγεται συνεχως ειναι μεγα σφάλμα και αυξανεις εκθετικα τις πιθανοτητες πυρκαγιας (λογω υψηλης ζήτησης)

 

Καλη χρονια σε ολους και ευτυχισμενο το 2015

Link to comment
Share on other sites

Το 16άρι καλώδιο με 50άρα ασφάλεια στο γενικό πίνακα παίζει για την "ενισχυμένη" μονοφασική παροχή ή δε βάζει τέτοια η ΔΕΗ πλέον και σου λέει τριφασικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι να ρωτήσω το εξής. 32άρες αυτόματες ασφάλειες που είδα σε μετρητές σε κάποια πολυκατοικία έμπαιναν κάποτε από τη ΔΕΗ; Ή είναι και αυτές "λαθραίες";

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να ρωτήσω το εξής. 32άρες αυτόματες ασφάλειες που είδα σε μετρητές σε κάποια πολυκατοικία έμπαιναν κάποτε από τη ΔΕΗ; Ή είναι και αυτές "λαθραίες";

 με 32Α μικροαυτόματο ασφαλίζονταν οι παροχές Νο02

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.