Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - μη επαρκής θέρμανση


lemouz75

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Έχω μια αντλία monoblock yutaki m. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι,για ποιο λόγο όταν της έχω πει να βγάλει νερά στους 50 αργεί να κόψει, δηλαδή δουλεύει full μέχρι το 50-51 και μετά αρχίζει και μειώνει στροφές όπου κάποια στιγμή σταματάει για 3 λεπτά και μετά δουλεύει χαμηλά συντηρώντας του 50. Δεν μπορεί να καταλάβει η μηχανή ότι πρέπει να κόψει πχ στους 45?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Κώστα Χρόνια Πολλά

 

Κατ΄ αρχάς διόρθωσε το προφίλ σου γιατί δεν μπορεί να είσαι μηχανολόγος μηχανικός και μη μηχανικός συγχρόνως.

 

Σε όλα τα σύγχρονα συστήματα ελέγχου (που προφανώς έχει και η δική σου Α.Θ.) οι PID ελεγκτές είναι "έξυπνοι" και αυτορυθμίζονται (ρυθμίζουν τις παραμέτρους P, I & D) κάνοντας κάποιες δοκιμές στην αρχική λειτουργία τους.

 

Σε αυτές τις δοκιμές οφείλεται αυτό που παρατηρείς, που βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα.  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρη ιστορία, αλλά δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο.

 

Θα ανεβάσω κάποια μέθοδο αργότερα. αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν μπορείς να επέμβεις στην Α.Θ. (στην Carrier πάντως που έχω εγώ δεν μπορείς).

 

Όπως είπα πιο πάνω γίνεται η ρύθμιση αυτόματα με δοκιμές που κάνει το controller.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να ξέρω η μηχανή όταν της έχω πει να φτάσει τους 50 βαθμούς και τα νερά είναι πάνω κάτω στους 17 βαθμούς,ο σκοπός της είναι να τα φτάσει όσο ποιο γρήγορα γίνεται στο στόχο της ασχέτως πόσο kw/h θα κάψει????

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν θέλει να ξεπεράσει κατά πολύ το set point.

 

Για να καταλάβει ο controller πόσο γρήγορα σταματάει να ανεβαίνει η θερμοκρασία, όταν μειώνεται ο ρυθμός του συμπιεστή, κάνει κάποιο δοκιμαστικό κατέβασμα στροφών σε θερμοκρασία γύρω στους 35 με 40οc και παρατηρεί πώς μεταβάλεται η θερμοκρασία.

 

Έτσι κάνει τις χοντρικές ρυθμίσεις των P, I & D και ξαναγκαζώνει μέχρι να περάσει ελάχιστα το set point.

 

Αν χρειάζεται μετά κάνει μικρορυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα νερά της μηχανής στους 45 για να δω πώς θα δουλέψουν τα σώματα πάνελ μέσα στο σπίτι και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι η μηχανή ενώ δούλευε σε full στροφές για να πιάσει τα νερά,τα ξεπερνάει σε full στροφές δεν κόβει, πάει 46,47,48 και εκεί κόβει εντελώς σε full στροφές όμως, και ρωτάω είναι φυσιολογικό τώρα αυτό το πράγμα μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας να μην μπορεί να υπολογίσει τα νερά? Μήπως ο τεχνικός που την εγκατέστησε έχει κάνει καμία πατάτα??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 12/30/2017 at 8:15 PM, kostas1983 said:

Έβαλα τα νερά της μηχανής στους 45 για να δω πώς θα δουλέψουν τα σώματα πάνελ μέσα στο σπίτι και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι η μηχανή ενώ δούλευε σε full στροφές για να πιάσει τα νερά,τα ξεπερνάει σε full στροφές δεν κόβει, πάει 46,47,48 και εκεί κόβει εντελώς σε full στροφές όμως, και ρωτάω είναι φυσιολογικό τώρα αυτό το πράγμα μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας να μην μπορεί να υπολογίσει τα νερά? Μήπως ο τεχνικός που την εγκατέστησε έχει κάνει καμία πατάτα??

Στην καμπύλη αντιστάθμισης αν έχετε βάλει points mode εχει μια λειτουργία που καθορίζει πόσο λιγο πιο πάνω να παει απο το setting temperature. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.