Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν ρεύμα για τους κατοίκους των δήμων με ΑΠΕ


Engineer

Recommended Posts

Είμαστε σε φόρουμ μηχανικών και αντιμετωπίζουμε τις ΑΠΕ σαν κάτι κακό; θα έπρεπε να δίνουμε εύσημα σε κάθε προσπάθεια που βοηθάει την εξάπλωση της καθαρής ενέργειας. Σε λίγο θα αρχίζω να διαβάζω εδώ ότι μου λέγανε στα χωριά ότι τα φωτοβολταϊκά φέρνουν το καρκίνο και οι α/γ κόβουν το γάλα στις αγελάδες...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι τίποτα εδώ μόνο ότι θα απογειωθεί η περιοχή στον ουρανό δεν έχω ακούσει ακόμα με τις Α/Γ , με ποιο χαρακτηριστικό ότι φεύγουν τα σύννεφα και δεν βρέχει 

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε φόρουμ μηχανικών και αντιμετωπίζουμε τις ΑΠΕ σαν κάτι κακό; 

όχι εμείς, το κράτος μας

καθώς όταν δίνει τέτοιου τύπου "χάρες" (γιατί κίνητρο δεν το λές αυτό) σε περιοχές ολόκληρες και όχι κίνητρα ειδικά και αποκλειστικά σε αυτούς που κάνουν τέτοιες εγκαταστάσεις (εξ άλλου τέτοια υπήρχαν ήδη) είναι σαν να θεωρεί ότι η περιοχή "βλάπτεται"

εκτός αν τους προετοιμάζει για απαλλοτριώσεις μπιρ παρά

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Εδώ όχι μόνο δεν δίνουν ανταποδοτικά τέλη , αλλά οι εταιρείες παράνομα μπαίνουν σε ιδιοκτησίες που ανήκουν στους κατοίκους με συνεχή  συμβόλαια από το 1830 θεωρώντας αυτές δημόσιες (με την χορηγία του κράτους των Αθηνών  που κλείνει τα μάτια )  , αναγκάζοντας τους πολίτες να προβούν σε μια εξοντωτική οικονομικά  για αυτούς δικαστική διαμάχη για την αναγνώριση εκτάσεων για τις οποίες πληρώνουν φόρους και σε πολλούς αποτελεί την μοναδική πηγή επιβίωσης όχι μόνο τώρα αλλά από γενεά σε γενεά

 

Ηταν αυτές που κράτησαν την περιοχή από την εγκατάλειψη του Αθηναικού κράτους τόσο με την κτηνοτροφία , γεωργία (γιατί εδώ καλλιεργούσαν ακόμα και σε κορυφές) μελισσοκομεία  και μετά με τα λατομεία    Μάλιστα δέχτηκε η περιοχή μου μια άνευ προηγουμένως επίθεση από τα στημένα ΜΜΕ που πρόσκειται σε μεγάλα οικονομικά συμφέροντα για την συνεχή προσπάθεια μας για  λύσης από το κοινοβούλιο με νομοθετική ρύθμιση του ιδιόμορφου ιδιοκτησιακού καθεστώτος όπως σε άλλες με ανάλογες περιπτώσεις περιοχές (κάτι που δεν έγινε με τρεις συνολικά τροπολογίες ) Μας είπαν καταπατητές δημοσίων εκτάσεων σε μια περιοχή που δεν υπάρχουν δημόσιες εκτάσεις ενώ όπου υπάρχουν είναι από ιδιώτες που την παραχώρησαν και δυο μοναστηριακές (βακούφια)   Και ειδικά αυτές είναι με τοπογραφικά διαγράμματα εξαρτημένα σε δημόσια έγγραφα των αρμόδιων υπηρεσιών (Δασαρχείο Υ γεωργικής ανάπτυξης , κτηματική υπηρεσία κλπ)  και δεν κινδυνεύουν

 

Φυσικά και θα κάνω μια  πρόβλεψη ότι η περιοχή μου θα είναι η τελευταία που θα μπει στο Εθνικό κτηματολόγιο αν και είναι καταγεγραμμένη με τοπογραφικά διαγράμματα εξαρτημένα  παντού εγώ μόνο κατέχω το 30 με 40 % των εκτάσεων του δήμου μου Μπορεί να γίνει  σε λιγότερο από ένα χρόνο αφού δεν υπάρχουν αμφισβητήσεις σε γενικές γραμμές λόγο ακριβώς του ιδιωτικού χαρακτήρα και του πλούσιου αρχείου σε συμβόλαια από το 1830 και για όλα από το 1870 ,ενώ υπάρχουν ακόμα και τουρκικά έγγραφα "ταπί" , Χοτζέτι  βουργιούδια" (ευτυχώς η οθωμανική αυτοκρατορία δεν ήταν μπορδ..λο σαν το νεο Ελληνικό κράτος των Αθηνών και υπάρχει ακόμη το οργανωμένο τους αρχείο) Επίσης ευτυχώς ακριβώς επειδή οι αγορές των ακινήτων από τους Ελληνες για την επικύρωση της συνθήκης του Λονδίνου της 3-2-1830  και του πρωτοκόλλου της Κων/πολεως 9-7-1832 έγιναν με την επιτήρηση του οθωμανικού κράτους υπάρχουν με αρκετή ακρίβεια παλαιά συμβόλαια του 1830 )  

 

Μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία ανάθεση για το Εθνικό κτηματολόγιο από το ξεκίνημα του μέχρι τώρα , για την περιοχή μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, με τα μυαλά που έχουν μερικοί, μόνο με τέτοια κίνητρα θα ενσωματωθούν πιο ομαλά οι ΑΠΕ σε κάποιες περιοχές.

 

Τώρα όσον αφορά τις παρανομίες που περιγράφεις Γιώργο, τι να πω. Είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο. Αλλά δυστυχώς όταν κάποιος καλός κύριος έφαγε την επιδότηση για ένα ολόκληρο κτηματολόγιο μαζί με το κουμπάρο του δεν άνοιξε ρουθουνι...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος για τον συμψηφισμό στους λογαριασμούς της ΔΕΗ υπάρχει από το 2010 και η λογική ήταν να υπάρχει κάποιο αντισταθμιστικό για τα διάφορα ταγάρια που δεν θέλουν να γίνει ποτέ τίποτα και πουθενά.

Ο Μανιάτης έβγαλε την απόφαση τώρα για προφανείς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτός που λες George για τα ανταποδοτικά τέλη δεν ισχύει. Το συνολικό 3% παρακρατείται πριν την εξόφληση του εκάστοτε παραγωγού. Ο επιμερισμός μετά στους καταναλωτές κτλ είναι ευθύνη του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Όντας κάτοικος ενεργειακού δήμου βλέπω οτι οι δήμοι και η περιφέρεια (πρωην νομαρχία) ξοδεύουν τον τοπικο πόρο ανάπτυξης (μιλάμε για αρκετό χρήμα, το οποίο δίνεται από την ΔΕΗ) σε ηλιθιότητες οι οποίες δεν έχουν κανεναν αναπτυξιακό χαρακτήρα. Εδώ στα σύνορα της Φλώρινας με την ΠΓΔΜ κατασκευάσαν με χρήματα του τοπικού πόρου ανάπτυξης νέο συνοριακό σταθμό, ο οποίος ήταν πραγματικά περιττός!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτός που λες George για τα ανταποδοτικά τέλη δεν ισχύει. Το συνολικό 3% παρακρατείται πριν την εξόφληση του εκάστοτε παραγωγού. Ο επιμερισμός μετά στους καταναλωτές κτλ είναι ευθύνη του κράτους.

Εγώ δεν το έχω δει το χρήμα στην περιοχή μου , η κάποιοι το βάζουν στην τσέπη τους ή δεν το δίνουν Παρά το ότι έχουμε πολλά αιολικά πάρκα δεν έχω διαπιστώσει να κυκλοφορεί χρήμα στους δήμους από αιολικά πάρκα ειδικά σε έργα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.