Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργατοτεχνίτης μέλος σε Ο.Ε. και απαλλαγή από ΤΕΒΕ


Paul_Mix

Recommended Posts

Εργατοτεχνίτης με 100+ ημερομίσθια το χρόνο είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και είναι μέλος σε Ο.Ε.

ο Ν.1880/90 γράφει στο αρθ. 4 ότι οι εργολάβοι οικοδομικών εργασιών εξαιρούνται απο την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ

 

τώρα πήγε να πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, και στο ΤΕΒΕ του ειπαν ότι με το Ν.4254/2014, για να πάρει απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, θα πρέπει να έχει 25 ημερομίσθια το μήνα!!!!

τους ειπαμε ότι είναι πρακτικά αδύνατο κάποιος εργατοτεχνίτης ασφαλισμένος με βαρέα κι ανθυγιεινα να έχει 25 ημερομίσθια κάθε μήνα και ότι αυτός ο περιορισμός των 25 ημερομισθιων μηνιαιως αφορά τους μισθωτους κι οχι τους οικοδομους. Απαντησε ότι αφορά τους πάντες και επειδη δεν μπορεί να έχει 25 ημερομίσθια το μήνα, θα ασφαλιστεί υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ!

 

ετσι είναι όπως τα λεει?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

γιατί χρειάζεσαι το ΤΕΒΕ ;

κάποια στιγμή που μου ζητήθηκε ένα από τα μελή να είναι και αυτό ασφαλισμένο στο ΤΕΒΕ επειδή κατείχε μικρό ποσοστό 2% (αυτό ζητήθηκε από το μητρώο στην ΔΟΥ να είναι όλοι ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ τους απάντησα ότι το εισόδημα του μέλος από την εταιρεία είναι πολύ μικρότερο από το κύριο του επάγγελμα και το δεχτήκαν )

Link to comment
Share on other sites

γιατί χρειάζεσαι το ΤΕΒΕ ;

κάποια στιγμή που μου ζητήθηκε ένα από τα μελή να είναι και αυτό ασφαλισμένο στο ΤΕΒΕ επειδή κατείχε μικρό ποσοστό 2% (αυτό ζητήθηκε από το μητρώο στην ΔΟΥ να είναι όλοι ασφαλισμένοι στο ΤΕΒΕ τους απάντησα ότι το εισόδημα του μέλος από την εταιρεία είναι πολύ μικρότερο από το κύριο του επάγγελμα και το δεχτήκαν )

 

 

Σαχλαμάρα έκαναν , εσείς είστε εκτεθιμένος έναντι του ΟΑΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

κανω επεκταση δραστηριοτητας της εταιρείας και μου ζητησαν από την ΔΟΥ εξαιρεση απο το ΤΕΒΕ

 

Αν ειναι δραστηριότητα ασφαλιστέα στον ΟΑΕΕ και εσείς είστε νέος ασφαλισμένος , σωστά ζητάνε εξαίρεση . 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δραστηριότητα ασφαλιστέα στον ΟΑΕΕ και εσείς είστε νέος ασφαλισμένος , σωστά ζητάνε εξαίρεση . 

 

η ΔΟΥ σωστά ζητάει εξαίρεση.

Το ΤΕΒΕ όμως δεν την δίνει την εξαίρεση.  Εκει ειναι το προβλημα.

Είναι δυνατόν, οικοδόμος με βαρέα κι ανθυγιεινά να έχει 25 ημερομίσθια κάθε μήνα?!

Δεν ισχυει πλεον ο Ν.1880/1990 που εξαιρεί τους εργολάβους οικοδομικών εργασιών από το ΤΕΒΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει!

 

ΔΙΩΡΘΩΣΗ:

 

Για ημερομίσθιος ισχύει οτι για εργασία κατά την διάρκεια 5 εργασημων ημερων σε μια βδομαδα πέρνεις 6 ενσημα.

 

Με λίγα λόγια 25 ενσημα δεν αντιστοιχούν σε 25 ημερομίσθια.

 

 

Τους μηνες δηλαδη οπου θα υπάρχουν 25 ενσημα θα εχεις απαλλαγή από ΟΑΕΕ

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

η ΔΟΥ σωστά ζητάει εξαίρεση.

Το ΤΕΒΕ όμως δεν την δίνει την εξαίρεση.  Εκει ειναι το προβλημα.

Είναι δυνατόν, οικοδόμος με βαρέα κι ανθυγιεινά να έχει 25 ημερομίσθια κάθε μήνα?!

Δεν ισχυει πλεον ο Ν.1880/1990 που εξαιρεί τους εργολάβους οικοδομικών εργασιών από το ΤΕΒΕ?

 

 

Πάντως πριν την εφαρμογή του νέου νόμου, έπερνες απαλλαγή από ΟΑΕΕ και με ενα ενσημο στο ΙΚΑ. 

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος αυτός με τα 25 ημερομίσθια δεν έχει αναδρομική ισχύ έτσι? Δηλαδή αν εγώ ελεγχθώ αν έπρεπε να έχω παλιά ημερομίσθια στο ΙΚΑ δεν χρειάζεται να είχα 25 τα προηγούμενα χρόνια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος αυτός με τα 25 ημερομίσθια δεν έχει αναδρομική ισχύ έτσι? Δηλαδή αν εγώ ελεγχθώ αν έπρεπε να έχω παλιά ημερομίσθια στο ΙΚΑ δεν χρειάζεται να είχα 25 τα προηγούμενα χρόνια έτσι?

 

εχει αναδρομικη ισχυ από τον Απρίλιο του 2014

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.