Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά Έως 20KW σε Χωράφια και Στάβλους για Αυτοπαραγωγή Ενέργειας


Engineer

Recommended Posts

KWh καταναλισκόμενες - KWh παραγώμενες .... και πληρώνεις την διαφορά....

 

αν, ετήσια, έχεις παράξει περισσότερες χάνονται....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την ίδια απορία με τον pavel έχω κι εγώ. Υποτίθεται ότι με αυτό το σύστημα, κατά τη διάρκεια της παραγωγής από φ/β, γίνεται κατανάλωση μέρους ή και ολόκληρου του ποσού της παραγόμενης ενέργειας για ικανοποίηση των ίδιων αναγκών του κτιρίου και το τυχόν πλεόνασμα διοχετεύεται στο δίκτυο. Όμως, επειδή δεν υπάρχουν συσσωρευτές, στα χρονικά διαστήματα που δεν υπάρχει παραγωγή, η κάλυψη των αναγκών γίνεται από το δίκτυο.

Ή αν η ζήτηση για την κάλυψη των ιδίων αναγκών, είναι μεγαλύτερη από την παραγόμενη από τα φ/β ισχύ, τότε το υπολειπόμενο ποσό ενέργειας καλύπτεται από το δίκτυο.

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει λάθος.

 

Αν από την πρόταση <<Η καταγραφή των φωτοβολταϊκών (ΦΒ) αφορά στην περίπτωση που το κτίριο διαθέτει φωτοβολταϊκά  για κάλυψη του συνόλου ή μέρους των αναγκών σε ηλεκτρική ενέργεια του προς επιθεώρηση κτιρίου/ τμήματος κτιρίου και όχι για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας που εγχέεται στο δίκτυο.>> της ενότητας 2.1.7. της ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010, κρατήσουμε το <<ή μέρους των αναγκών>>, τότε νομίζω πως καλύπτεται από την υπάρχουσα ΤΟΤΕΕ σαν σύστημα αυτοπαραγωγής παρόλο που υπάρχει και έγχυση στο δίκτυο.

Υπάρχει όμως ένα θέμα. Μπορεί στους υπολογισμούς του ΚΕΝΑΚ να πάρουμε ένα πλασματικό θετικό ισοζύγιο πρωτογενούς ενέργειας ανά τελική χρήση, ανάλογα με την χρήση του κτιρίου. Αν για παράδειγμα, στον παρακείμενο χώρο ή στη στέγη ενός σκυλάδικου εγκαταστήσει κάποιος ένα σύστημα 10 kWp, πολύ πιθανόν να βγαίνει Β+ στην ενεργειακή κατάταξη κι ας είναι στην πραγματικότητα ένα ενεργοβόρο κτίριο. Θα φαίνεται σαν να υπερκαλύπτει τις ανάγκες του, ενώ στην πραγματικότητα, βάσει του ωραρίου λειτουργίας του, θα διοχετεύει εξολοκλήρου το παραγόμενο ρεύμα στο δίκτυο τις ώρες που είναι κλειστό και θα καταναλώνει το βράδυ την ίδια ή έστω και μικρότερη ποσότητα ενέργειας απορροφώντας την από το δίκτυο.

Αν όμως είναι έτσι, τότε γιατί στον ΚΕΝΑΚ να μην αντιμετωπίζονταν με τον ίδιο τρόπο και τα φωτοβολταϊκά σε στέγες που πουλάνε το ρεύμα;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

με το υφιστάμενο πρόγραμμα θεωρήσε παραγωγός....  και τοποθετείς όσο "μεγαλύτερη ισχύ μπορείς" με σκοπό το οικονομικό όφελος..

 

με το net - metering "υποχρεωτικά" πρέπει να παράγεις αυτό που καταναλώνεις ετήσια... διαφορετικά έχεις ένα υπερδιαστασιολογημένο σύστημα (που το πλήρωσες ακριβότερα) και άρα χάνεις οικονομικά "παραδίδοντας ενέργεια στο δίκτυο χωρίς να αποζημειώνεσαι"....

Link to comment
Share on other sites

ως πρωην μελετητης και εγκαταστατης οικιακων συστηματων παρακολουθω το νεο φρουτο  του οποιου την εφαρμογη στην ευρωπη (net-metering) ειχα διαβασει και πριν 4-5 χρόνια περιπου ...

 

Μου κανει εντυπωση που καποιοι , συμπεριλαμβανομενων και των συλλογων/ενωσεων που αφορουν Φ/Β , εκφραζονται πολυ θετικα για την προοπτικη του "δωρεαν" ρευματος. Δυστυχως τους διαφευγει το σημαντικότερο. Για να εχεις "δωρεαν" ρευμα πρεπει να σκασεις απο 10-25 χιλιαρικα με την ελπιδα να το αποσβεσεις σε 5..6..7...8 χρόνια..( ...?)

 

Σκεπτομενος καποιος σοβαρα αυτο το ενδεχομενο , πως μπορει να εμπιστευτει ΞΑΝΑ το ελληνικο κρατος/παρωδια όταν αυτο καταστρατήγισε τις ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΕΣ συμβασεις συμψηφισμου στο προγραμμα φωτοβολταικων ? Και προσεξτε, δεν μιλαμε για ΝΕΕΣ συμβασεις αλλα για ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΑ συμβολαια με το κρατος !!!

 

Επομενως η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι κανεις δεν θα ενδιαφερθει να δωσει τις όποιες οικονομίες του επενδύοντας σε ενα αβεβαιο και αναξιοκρατικο περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις "δωρεαν" ρευμα πρεπει να σκασεις απο 10-25 χιλιαρικα με την ελπιδα να το αποσβεσεις σε 5..6..7...8 χρόνια..( ...?)

 

Δεν είναι ακριβές αυτό....

 

 

 

Σκεπτομενος καποιος σοβαρα αυτο το ενδεχομενο , πως μπορει να εμπιστευτει ΞΑΝΑ το ελληνικο κρατος/παρωδια όταν αυτο καταστρατήγισε τις ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΕΣ συμβασεις συμψηφισμου στο προγραμμα φωτοβολταικων ? Και προσεξτε, δεν μιλαμε για ΝΕΕΣ συμβασεις αλλα για ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΑ συμβολαια με το κρατος !!!

 

Επομενως η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι κανεις δεν θα ενδιαφερθει να δωσει τις όποιες οικονομίες του επενδύοντας σε ενα αβεβαιο και αναξιοκρατικο περιβαλλον

 

Ενδιαφέρον υπάρχει, κυρίως από επιχειρήσεις, που ξέρουν τι προσδοκούν... και σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θα βγουν χαμένες...

 

Το κόστος της παραγώμενης KWh από φ/β ανταγωγίζεται άνετα το κόστος αγοράς από το δίκτυο - προμηθευτές, ανεξάρτητα το τι μπορεί να αλλάξει στο μέλλον σε ότι αφορά τις λοιπές χρεώσεις.... Δεν θα πρέπει να συγχέουμε τα μειωμένα οικιακά τιμολόγια της ΔΕΗ, με τα επαγγελματικά.....

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το net metering μπορει κανεις να το παρομοιασει με το να πουλαει το ρευμα που παραγει στην τιμη που το αγοραζει.

Με την πτωση στην τιμη του εξοπλισμου η αποσβεση γινεται κοντα στα 6 χρονια.

Θεωρω οτι σε κανα χρονο (ευλογο χρονικο διαστημα μεχρι να γινει γνωστο και να γινουν οι πρωτες εγκαταστασεις) θα αρχισει να να πουλαει αρκετα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε μέχρι τέλος Φλεβάρη τι θα γίνει και εσύ προδικάζεις σε ένα χρόνο...Συμφωνώ με τον Leftlane, μόνο παπάτζες

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

η απόσβεση της επένδυσης για επιχειρήσεις (συμψηφισμός ΦΠΑ, άρα στην πραγματικότητα μη καταβολή ΦΠΑ) είναι τα 5 χρόνια σε μία μέση εγκατάσταση με μέση παραγωγή...

 

τώρα αν δεν ξέρουμε τι θα γίνει τον Φλεβάρη... προτείνω ρευστοποίηση ΟΛΩΝ των περουσιακών στοιχείων.... και αγορά $ ή λιρών... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.