Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Υλικό θερμομόνωσης τοιχοποιίας


ApostolisArt

Recommended Posts

θα ηθελα να μου πειτε τι μονωση να βαλουμε στα τουβλα. Πετροβαμβακας ή εξηλασμενη πολυστερινη; μας ειπαν και για τα 2 και αρνητικα και θετικα... Ακομα αλλα λενε οι τουβλαδες, αλλα οι μαντραδες... Χτιζουμε μεζονετα.

Ακομα θα ηθελα να μου πειτε για καποιους τοιχους που πρεπει να βαλουμε χωνευτα αλουμηνια(π.χ. υπνοδωματια) αν θα εχουμε παρα πολλες απωλειες σε θερμοτητα. Απο την αλλη ομως μας "εκνευριζουν" τα ανοιγομενα και δεν μας αρεσουν. Τι λετε; γιατι ο τουβλας πρεπει να ξερει ποσο μεγαλους θα κανει τους τοιχους.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τη μόνωση θα ελεγα οτι εξαρταται και απο την περιοχη στην οποια ειναι οι μεζονετες. Επισης απο το προσανατολισμο γιατι μπορεις να επιλεξεις και συνδυασμους μαζι και με φυλλα αλουμινιου (υπαρχει σχετικο Thread).

Οντως υπαρχουν απωλειες στα χωνευτα αλλα αν γινει καλη κατασκευη δε θα ειναι μεγαλες, στα χωνευτα απλα να προσεξεις οτι (κατα τη γνωμη μου) θα πρεπει να δημιουργησεις μια σταγανη λεκανη μεσα στη φωλια για να μην μπει υγρασια απο νερα βροχης ή και πλυσιματος.

Ο τουβλας και η μαντρα σου λενε οτι τους βολευει στη δουλεια τους. Η μελετη θερμομονωσης τί λεει?

Link to comment
Share on other sites

ας ειπαν και για καποιο αλλο υλικο που κανει 7.5 ευρω αντι για 3.5ευρω και λεγεται ιζιθερμ και λενε οτι ειναι ακομα καλυτερο και γι αυτο ειναι και πιο ακριβο. Οποτε η διαφορα σε ολη την οικοδομη θα ειναι γυρω στα 400ευρω παραπανω αλλα θα γινει καλυτερη μονωση. Το εχετε ξανακουσει; Οντως κανει διαφορα; μας ειπαν οτι ο πετροβαμβακας ειναι καρκινογονος ενω αυτο οχι...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι τετοιο στην αδεια που βγαλαμε. Προκειται ομως για καινουρια κατασκευη οποτε ψαχνομαστε για να βαλλουμμε οτι γινεται καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

............. Ακομα αλλα λενε οι τουβλαδες, αλλα οι μαντραδες............

ApostolisArt μας αναφέρεις για τους τουβλάδες και τους μαντράδες αλλά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν αναφέρεις πουθενά τι λέει ο Μηχανικός σου!!!!

Μήπως ξέρει καλύτερα αυτός, όπως και ο κάθε μηχανικός, από τον εκάστοτε τουβλά, μαντρά, μπετατζή κτλ, κτλ, κτλ, κτλ?

Link to comment
Share on other sites

............. Ακομα αλλα λενε οι τουβλαδες, αλλα οι μαντραδες............

ApostolisArt μας αναφέρεις για τους τουβλάδες και τους μαντράδες αλλά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν αναφέρεις πουθενά τι λέει ο Μηχανικός σου!!!!

Μήπως ξέρει καλύτερα αυτός, όπως και ο κάθε μηχανικός, από τον εκάστοτε τουβλά, μαντρά, μπετατζή κτλ, κτλ, κτλ, κτλ?

 

 

Δεν εχεις αδικο...Συμφωνω μαζι σου..Αλλα για να βλεπουμε κ τη ρεαλιστικη πλευρα...Ποσα πρεπει να ξερει πλεον κ αυτος ο Μηχανικος....(γεωτεχνικα, στατικα, υδραυλικα, αρχιτεκτονικα,μηχανολογικα, θερμομονωση, πυροσφαλεια, ηχομονωση.....) Εγω προσωπικα οταν δεν γνωριζω κατι, ειτε το ψαχνω παρα πολυ πριν απαντησω , είτε απευθυνομαι σε καποιον που ξερει πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ειχαμε εξεληξεις! παραγγειλαμε πετροβαμβακα (επειδη μαλλον ειναι πιο ανθεκτικος στο χρονο) και τα τουβλα! Απο μεγαλη μαντρα της πολης μας. Το ωραιο ποιο ειναι; με το που τα ξεφορτωνει ηταν ΒΡΕΓΜΕΝΑ! Αμεσως τηλ στο μηχανικο και μας λεει σε καμια περιπτωση να μην τα βαλουμε γιατι θα εχουμε προβλημα σοβαρο. Το ιδιο και ο μαστορας. Ο πρωην μαντρας βεβαια να επιμενει οτι το τουβλο ειναι απαραιτητο να ειναι μουσκεμα για να δεσει καλα η λασπη. Τα επιστρεφουμε πισω φυσικα και τωρα ειμαστε για νεο "μαντρα" οποτε και νεα υλικα. Και μαλλον θα βαλλουμε ιζιθερμ.

Link to comment
Share on other sites

Το izitherm εχει το πλεονέκτημα ότι δεν προσβάλλεται από την υγρασία,γιατί αποτελείται από ίνες πολυεστέρα θερμοσυγκολούμενες .Κατά τα άλλα έχει θερμομονωτική απόδοση όπως και ο πετροβαμβακας ,όμως η ηχομονωτική του αξία είναι καλή από τις μεσαίες συχνότητες και πάνω .Ο πετροβαμβακας (των 75 g/m3) έχει καλή ηχοαπορρόφηση και σε χαμηλές συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.