Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γερανογέφυρες


 
panos

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδια, η μελέτη έχει τελειώσει και τωρα ψάχνουμε για προσφορές για κατασκευή. Το instant χρησιμοποιώ και για τις φορτίσεις θέλει δουλειά στο χέρι. Δυστυχώς δεν έχει προς το παρόν αυτοματοποιήσει κάποιες βασικές φορτίσεις για χαλύβδινα έργα. Α, εγώ ασχολήθηκα μόνο με τα φορούσια η δοκός κύλισης είναι θέμα του κατασκευαστή οπότε δεν με απασχόλησε! ουφφφ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα σκεψου οτι η δικη σου υπογραφη φαινεται στην αδεια οποτε εσυ εισαι υπευθυνος για την στατικη επαρκεια ακομα και του παραμικρου κοματιου της κατασκευης, και της δοκου κυλίσεως αλλά ΚΑΙ της γερανογέφυρας!!

Link to comment
Share on other sites

όχι η γερανογέφυρα θα έρθει έτοιμη με το βαρούλκο το βαρουλκοφορείο την δοκό κύλισης τροχιές κτλ. Στα κατασκευαστικά δείχνω μόνο τα προβολάκια που θα πατάει πάνω η δοκός κύλισης. Το τι θα κάνουν απο πάνω είναι δικό στους θέμα αλλα όπως και να χει έχω θεωρήσει μεγάλα φορτία για να καλύψω τις όποιες αβεβαιότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έστω ότι έχουν μπει τα φουρούσια και η δοκός κυλίσεως. τί φορτίο μπαίνει? συγκεντρωμένο στα φουρούσια, γραμμικό στη δοκό κυλίσεως? ή μήπως μπαίνει επιφανειακό στην νοητή επιφάνεια που δημιουργούν οι δύο δοκοί κυλίσεως?

Το φορτίο αυτό μεταφράζεται ως το φορτίο που δύναται να μεταφέρουν οι δοκοί κυλίσεως το οποίο δίνεται σε τόνους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημειακό φορτίο στα φορούσια με μια μικρή προσαύξηση που δεν θυμάμαι τώρα για την δοκιμαστική φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος εδω .. και θα θελα τα φωτα σας αν γνωριζετε κατι σχετικα με " σχεδιομελετη γερανογεφυρας " που μπορω να βρω σχεδια κ.λ.π !!!

 

Edit:

Οι τίτιλοι θέματος πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόννους.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος.

 

Επίσης θα σας παρακαλούσα να μην μου στέλνετε προσωπικά μυνήματα για διάφορες μελέτες και άλλα θέματα σχετικά με μελέτες, γιατί δεν είμαι ενεργό μέλος σε αυτό το forum.

 

Σας ευχαριστώ

 

pappos

 

Δεν μπόρεσα να κάνω upload το αρχείο αλλά παραθέτω το link

 

http://www.stb.rwth-aachen.de/lehre/umdrucke/halleumdruck_neu_PRE_26_10_07.pdf

 

(Μελέτη γερανογέφυρας με EC-3, ανοίγματος 20m, μήκους 66m απόσταση φατνωμάτων 6.60m, είναι περίπου 170 σελίδες λυμένη στο χέρι και η σιδηρά αίθουσα και η γερανογέφυρα.)

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στη βίβλο των σιδηρών κατασκευών Petersen σελ. 887-947, Έκδοση 3η 1993.

 

Υ.Γ.

 

Παρακαλώ πολύ μην μου στέλνετε άλλο προσωπικά μυνήματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.