Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στηθαιο ταρατσας


Kallisto

Recommended Posts

Κατασκευή στηθαίου ταράτσας με τουβλίνα υψους 1μ. μόνο από τη μία πλευρά του σπιτιού (ισόγεια μονοκατοικία). 

Τι είδους άδεια απαιτείται; Yπάρχει άλλος τρόπος κατασκευής του με κάποιο ελαφρύ υλικό; Ενδιαφέρομαι για οτιδήποτε μπορεί να μοιάζει με κανονικό τοίχο και εννοείται να παρέχει ασφάλεια. Σε παλιότερο ποστ διάβασα κάτι για etalbond.. Tι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω ακόμα πιο εύκολο.. ψάχνω για τρόπους κατασκευής στηθαίου 1μ. που δεν απαιτούν άδεια. Επειδή υπάρχουν ήδη κάγκελα στις άλλες πλευρές θα πρέπει η κατασκευή να θυμίζει τοίχο ώστε να ταιριάζει με αυτά..

Link to comment
Share on other sites

To κοντινότερο γραφείο Μηχανικών της περιοχής σας γνωρίζει να σας κατατοπίσει.

 

Για μένα η απάντηση αυτή είναι απαράδεκτη!!

 

Ως φόρουμ

ή  δεχόμαστε ερωτήσεις από ιδιώτες, οπότε ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ απαντάμε

ή να καταργηθεί εντελώς αυτή η δυνατότητα συμμετοχής ιδιωτών 

 

υ.γ

για να απαντήσω και στον/την ερωτώντα

 

Δυστυχώς τα στηθαία πρέπει κατά τον κτιριοδομικό  να επιδέχονται ορισμένες δυνάμεις ωθήσεως

αλλά και λόγω της θέσεως μπορεί η οποιαδήποτε φθηνή λύση να έχει για σας   δεινά επακόλουθα 

και επειδή δεν προβλέπεται άλλη νόμιμη διαδικασία αντί της α.δ πρέπει να απευθυνθείτε σε ιδιώτη μηχανικό της περιοχής σας 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

KANA, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου αλλά στην συγκεκριμένη ερώτηση η απάντηση είναι πολύ δύσκολο να δοθεί από το φόρουμ. Γενικά το αν απαιτείται ή όχι άδεια μια κατασκευή και τι είδους άδεια πολλές φορές ούτε οι μηχανικοί δεν μπορούν να βγάλουμε άκρη και ρωτάμε την αρμόδια πολεοδομία "πως το δέχεται"? Οπότε νομίζω ότι η προτροπή σε γραφείο μηχανικού είναι η μοναδική σωστή απάντηση....

Σε κάθε περίπτωση αν έπρεπε να προκρίνω "τρόπο" απάντησης σε ιδιώτη θα επέλεγα τον δικό σου και όχι του - πλην σωστού - arche....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεώρησα ότι η κατασκευή χρειάζεται αυτοψία, έδωσα μια όσο το δυνατόν πιο κατανοητή απάντηση ώστε να γίνει κατανοητό.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Arche

Έτσι μπράβο

Για μια τέτοια απάντηση ποιός  θα 'κανε  λόγο!!

Ούτε εγώ και φυσικά ούτε και ο ιδιώτης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι η αγαπητή Kallisto επανήλθε μετα απο περίπου 1 χρόνο με το ίδιο ερώτημα. ( http://www.michanikos.gr/topic/40496-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82/?do=findComment&comment=729622 ). Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζουμε περισσότερο απο ότι είχε ειπωθεί και τότε...δεν άλλαξε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι η αγαπητή Kallisto επανήλθε μετα απο περίπου 1 χρόνο με το ίδιο ερώτημα. ( http://www.michanikos.gr/topic/40496-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82/?do=findComment&comment=729622 ). Νομίζω οτι δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζουμε περισσότερο απο ότι είχε ειπωθεί και τότε...δεν άλλαξε κάτι!

προσωπικά δεν ενδιαφέρει

1.αν ξαναρώτησε ή όχι και 

2. ούτε καν η βαθμολόγησή μου με - ή +

(απαντώ όταν θέλω ή όταν γνωρίζω με ένα ..γνώμονα 

που πιστεύω να σου ..γίνεται κατανοητός)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.