Μετάβαση στο περιεχόμενο

Graduate member Institution of Structural Engineers


napster

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Δουλεύω στο νησί 4 μήνες τώρα και θέλω να γίνω μέλος

του ανωτέρο επιμελητηρίου.

Γνωρίζει κανεις ή έχει προσωπική εμπειρία αν 

τα πτυχία απο Ελλάδα είναι αποδεκτά?

Στο site λέει οτι αν το πτυχίο είναι αποδεκτό

απ'ο το  FEANI  τότε το δέχονται...

Η Ελλάδα είναι μέλος αλλά δεν βλέπω κανένα

ελληνικό πανεπιστήμιο στη λίστα...

Έστειλα και μαιλ στον ελληνικό εκπρόσωπο

και με έχει συνδέσει με Καϊρο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ EUR ING

 

 

1.     Έντυπη αίτηση την οποία μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της FEANI (www.feani.org) (σε 2 αντίτυπα)

2.     Βιογραφικό σημείωμα στην ελληνική γλώσσα και μεταφρασμένο σε μία από τις 3 επίσημες γλώσσες της FEANI (Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά), υπογεγραμμένο

3.     Αντίγραφο απολυτηρίου Λυκείου

4.     Αντίγραφο διπλώματος σε απλή φωτοτυπία και επίσημη μετάφραση

5.     Βεβαιώσεις εργοδοτών  (υπογεγραμμένες) για την επαγγελματική εμπειρία

6.     Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86, όπου θα δηλώνεται ότι «τα αναφερόμενα στην επισυναπτόμενη αίτηση για την απόκτηση του τίτλου EUR ING είναι αληθή και ακριβή». Η δήλωση θα απευθύνεται προς το ΤΕΕ/Εθνική Επιτροπή FEANI.

7.     Καταβολή του ποσού € 150,26 στο ταμείο του ΤΕΕ μετά την έγκριση της υποψηφιότητας από την Ελληνική Εθνική Επιτροπή Ελέγχου. Η καταβολή του ποσού αυτού –που αποτελεί το δικαίωμα εγγραφής- είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την προώθηση της υποψηφιότητας στο αρμόδιο όργανο της FEANI για την χορήγηση του τίτλου.

 

 

 

 

ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

 

Με αίτησή σας καταθέτετε τα ως άνω στο ΤΕΕ ή ταχυδρομικά

Προς

Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας

Ελληνική Εθνική Επιτροπή FEANI / Εθνική Επιτροπή Ελέγχου

Νέα Δ/νση: Νίκης 4, Σύνταγμα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είστε μέλος ΤΕΕ μήπως ο κατάλληλος βαθμός εισαγωγής είναι το MIStructE;  Αυτό θα γινόταν βάσει της ευρωπαϊκής οδηγίας 2005/36/EC. Δες

http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=regprof&id_regprof=1051&tab=general

 

Στο Υπ. Παιδείας το Αυτοτελές Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σχέσεων ίσως μπορούσε να σου δώσει πληροφορίες.

e-mail: [email protected]

τηλ. 210 3442824, 210 3442766 (ώρες επικοινωνίας: 12:00-14:00)

fax: (+30) 210 344 3158

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε μέλος ΤΕΕ μήπως ο κατάλληλος βαθμός εισαγωγής είναι το MIStructE;  

 

Το I-StructE δεν... γνωρίζει το ΤΕΕ, και το MIStructE (Member-IStructE) δεν είναι βαθμός. 

Όλοι γραφόμαστε μετά το πτυχίο ως Graduate Members (οι φοιτητές ως Student Members. οι μοναδικοί που δικαιούται δωρεάν αποστολή των περιοδικών τους).

Βάση αποδεδειγμένης εμπειρίας και εξετάσεων με τα χρόνια ανεβαίνεις κατηγορίες, όπως ανεβαίνει και ο ετήσιος μισθός σου.

 

Student Members: Φοιτητές

Graduate Members: Απόφοιτοι

Technician Members: TIStructE, Τεχνικοί (μη μηχανικοί - σχεδιαστές)

Associate Members: AMIStrutE, (απόφοιτοι κολεγίων, μηχανικοί χωρίς μεταπτυχιακό με status μέχρι Incorporated Engineer (IEng))  

Chartered Members: MIStructe, (μηχανικοί με μεταπτυχιακό και με status CEng) Στελεχώνουν εταιρείες και γραφεία, και μπορούν να ασφαλίζονται ως ελ. επ.

Fellow Members: FIStructE, (Chartered Engineers που έχουν ανακηρυχθεί ως επίτιμα μέλη από το IStructE για την προσφορά τους στο επάγγελμα και.. για τη τακτικότητα στη πληρωμή των συνδρομών τους  :)

 

To become a Chartered Member you will have to meet the following criteria:

  • Hold either an Institution-accredited degree in civil or structural engineering, or an Institution-approved equivalent qualification. For details refer to the academic requirements for Chartered Membership. (Καλύπτει όλους τους αποφοίτους των ελληνικών πολυτεχνικών σχολών και ΤΕΙ)
  • Successfully complete the Institution's Initial Professional Development (IPD), which consist of 13 core objectives set to bridge the gap between education and becoming a Chartered Member. <= Αυτό είναι όλα τα λεφτά, και η αιτία του ότι δεν γίνεται ο καθένας Chartered έτσι απλά.. 
  • Attend and pass a Professional Review Interview (PRI) and the seven hour Chartered Membership Examination<= Αυτές είναι η δεύτερες αιτίες.

 

Στην Ελλάδα για να γίνει κάποιος Chartered Engineer, αρκεί να παρουσιάσει την διπλωματική του στις "εξετάσεις" του ΤΕΕ.. :D

Φυσικά δεν λογίζεται ως CEng στη Βρετανία όπου τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά!

Το ίδιο ισχύει και για την εγγραφή στο ICE (Institution of Civil Engineers)

 

Αυτά τα λίγα από εμένα, ελπίζω να βοήθησα!

 

Πηγή

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι μελος του ΤΕΕ...

Η πρωτη μου δουλεια ειναι στο UK

Πρεπει να ειμαι μελος του ΤΕΕ για να γινω μελος του FEANI ?

Τι δικαολογιτικα δλδ 4 μηνες δουλευω, πρεπειν να εχω καποια ελαχιστα χρονια εμπειριας?

Σαν graduate member θελω να γραφτω και το site Institution of structural engineers

λεει οτι αν το πτυχιο αναγνωριζετε απο το FEANI τοτε το αναγνωριζουν και αυτοι.

Υπαρχει τροπος να παρω βεβαιωση απο το FEANI οτι το πτυχιο ειναι οκ?

Λενε οπως προανεφερα οτι εχουν λιστα με τα αποδεκτα πανεπιστημια

αλλα δεν υπαρχει κανενα ελληνικο...

Ισως ακολουθησω το δρομο του academic assessment.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

Link to comment
Share on other sites

 

3.     Αντίγραφο απολυτηρίου Λυκείου

 

 

Άκου απολυτήριο λυκείου! Αν είναι δυνατόν! Ποιος το έχει? Αυτό δεν το καταθέσαμε στο πανεπιστήμιο όταν κάναμε την εγγραφή??

Δίνει αντίγραφο το λύκειο??

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι αν το πτυχιο αναγνωριζετε απο το FEANI τοτε το αναγνωριζουν και αυτοι.

 

Τους στέλνεις κατευθείαν το πτυχίο μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά. Είδα και εγώ τη λίστα στο FEANI η οποία είναι.. η χαρά των γερμανικών σχολών. Δεν μου φάνηκε πολύ "ευρωπαϊκό" ή τουλάχιστον ότι έχει καιρό να ενημερωθεί.. 

 

Στο site του IStructE και του ICE υπάρχει μηχανή αναζήτησης με τα accredited courses, όπου και θα βρεις όλες τις ελληνικές σχολές μηχανικών (πολυτεχνεία-τει) που στο σύνολό τους πληρούν τις προϋποθέσεις για εξέλιξη στη βαθμίδα CEng. Εκεί θα κάνεις και την αρχική αίτηση. Να ξέρεις ότι παίρνει πολύ καιρό!! 

 

Για τους υπόλοιπους φίλους, η εγγραφή στους συλλόγους αυτούς είναι πολύ βασική προϋπόθεση εύρεσης εργασίας για τους κατοίκους του ΗΒ. Για τους υπόλοιπους λίγο πολύ είναι πέταμα χρημάτων μιας και ούτε περιοδικό στέλνουν εκτός ΗΒ, και πληρώνεις και μία ετήσια συνδρομούλα... 

 

ΕΔΩ ψάχνεις.  (ICE & IStructE τις ίδιες σχολές έχουν αναγνωρισμένες. Για τυχών μη αναγνωρισμένες τότε θα πρέπει να κάνεις αίτηση (θα σου πουν αυτοί), φυσικά με το αζημίωτο

 

Άκου απολυτήριο λυκείου! Αν είναι δυνατόν! Ποιος το έχει? Αυτό δεν το καταθέσαμε στο πανεπιστήμιο όταν κάναμε την εγγραφή??

Δίνει αντίγραφο το λύκειο??

 

Θέση εργασίας πολιτικού μηχανικού στο μετρό του Λονδίνου (TFL) μεταξύ των δεν ξέρω και εγώ πόσων δικαιολογητικών, ένα από τα πρώτα που ζητούσε ήταν αντίγραφο των GCSE, κάτι το οποίο και εγώ πρώτη φορά το είδα.. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

GCSE? Πες μου ότι εννοείς τα αποτελέσματα των εξετάσεων Γυμνασίου-Λυκείου?

 

Ω ναι Γιάννη!! (αποτελέσματα "3ης Λυκείου")  :D

Δεν ανέβασα τίποτα όμως σε αυτό το section (πτυχίο-μεταπτυχιακό-cover-cv-experience-συστατικές-δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, νομίζω είναι αρκετά..)! 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Earl σε ευχαριστω παρα πολυ για την περιπτωση μου λεει

Confirm your course

You selected: University Of Thessaly

Please select your course

Course Title Qualification Type Attendance Type Civil Engineering Diploma Full Time

 

 

 

Please note that your course may be accredited with ICE but not yet listed in our database. Qualifications accredited through international accords, registers and other agreements may be automatically recognised by the ICE. Find out more about registers.

If your engineering qualification is not accredited, you may be eligible for Associate Membership (AMICE) or Membership (MICE) without Engineering Council UK Registration, (CEng, IEng or EngTech). Find out more about becoming an Associate Member (AMICE) or a Member (MICE).

If your engineering qualification is not accredited and you wish to attain chartered Membership and registration with the Engineering Council, you would need to apply for an Academic Assessment,  Find out more about Academic Assessment

Δεν νομιζω να εχω προβλημα

Εχω και μεταφρασμενη βεβαιωση οτι το πτυχιο ειναι αναγνωρισμενο και ισοτιμο με MASTER σε

ολη την Ευρωπη.

Ελπιζω να παει καλα η αιτηση σου στο TFL... και να βρεθεις Λονδινο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.