Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος έκδοσης τιμολογίου - Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα (ΕΛΠ)


Recommended Posts

Ωραία και ευχαριστώ.

Εμένα το έργο μου "ανατέθηκε" 15/1/17.

Άρα εγώ αφού δεν έχω παραδώσει έργο, θα παραδοθεί 31/5, σωστά θα κόψω ΤΠΥ την 31/5 και με τις αποδείξεις είσπραξης είμαστε και οι δύο καλυμμένοι!!!

Αυτό κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

καλημέρα σε όλους, διαβάζοντας τα παραπάνω και εδώ https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20153 καταλαβαίνω ότι: αν για παράδειγμα αναλάβουμε τη σύνταξη μιας μελέτης αξίας 3.000 ευρώ που θα διαρκέσει 6 μήνες και η συμφωνία είναι να πληρωθούμε 1.000 ευρώ ανά 2 μήνες (1.000 ευρώ τέλος Οκτωβρίου, 1.000 ευρώ τέλος Δεκεμβρίου και 1.000 ευρώ τέλος Φεβρουαρίου 2018), ΤΟΤΕ θα πρέπει να εκδώσουμε τρία αντίστοιχα τιμολόγια, ένα μέχρι 15 Νοεμβρίου, ένα μέχρι 15 Ιανουαρίου 2018 και ένα μέχρι 15 Μαρτίου 2018. Και σίγουρα απαγορεύεται (από τη στιγμή που πληρωνόμαστε τμηματικά) να εκδώσουμε ΕΝΑ τιμολόγιο στο τέλος του έργου. Σωστός?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει έγγραφη συμφωνία, θεωρώ πως έτσι πρέπει να γίνει...

 

Αλλά αν δεν υπάρχει, όπως στην δικιά μου περίπτωση?

Τιμολόγιο πότε εκδίδω? Όταν παραδώσω την εργασία?

Ασχέτως αν έχω πληρωθεί, τμηματικά, το σύνολο του τιμολογίου πριν την παράδοση της εργασίας?

Link to comment
Share on other sites

Faethon, ρίξε μια ματιά στο παράδειγμα 11.2.1 του link στο taxheaven που δίνω παραπάνω, λέει: 

 

"Επιχείρηση επαγγελματικής εκπαίδευσης συμφώνησε με άλλη οντότητα να αναλάβει την εκπαίδευση προσωπικού για το διάστημα 1η Σεπτεμβρίου 20Χ5 έως 30η Ιουνίου 20Χ6 με αμοιβή 10.000 ευρώ. Εάν έχει συμφωνηθεί η πληρωμή να γίνει με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας (30η Ιουνίου), το τιμολόγιο πρέπει να εκδοθεί μέχρι 15 Ιουλίου 20Χ6. Στην περίπτωση αυτή, ωστόσο, με βάση την αρχή του δουλευμένου η επιχείρηση επαγγελματικής εκπαίδευσης οφείλει να αναγνωρίσει την αναλογία του εσόδου που αφορά το 20Χ5, ανεξάρτητα από την μη υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου.Το ίδιο ισχύει και για το αντισυμβαλλόμενο μέρος που οφείλει να αναγνωρίσει την αναλογία του εξόδου του 20Χ5. Εάν όμως έχει συμφωνηθεί και καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, π.χ. 2.000 ευρώ κάθε δίμηνο, το σχετικό τιμολόγιο για το πρώτο δίμηνο (Σεπτέμβριος – Οκτώβριος 20Χ5) θα εκδοθεί μέχρι 15 Νοεμβρίου 20Χ5 με ποσό 2.000 ευρώ.Σε κάθε περίπτωση, όταν ολοκληρωθεί η συνεχιζόμενη παροχή υπηρεσίας ή το έργο, το τιμολόγιο πρέπει να εκδίδεται κατ’ ανώτατο στο χρόνο της περίπτωσης (α) της παραγράφου 2 του άρθρου 11, δηλαδή μέχρι την 15 η ημέρα του επόμενου μήνα από το μήνα που ολοκληρώθηκε η παροχή της υπηρεσίας."

 

Πέραν δηλαδή της έγγραφης συμφωνίας, παίζει ρόλο πότε καθίσταται απαιτητό (και άρα πληρώνεσαι) το μέρος της αμοιβής. Αν έστω προφορικά έχετε συμφωνήσει να πληρωθείς στο τέλος, κόβεις τιμολόγιο στο τέλος. Αν προφορικά έχετε συμφωνήσει να πληρώνεσαι τμηματικά, κόβεις τιμολόγια τμηματικά.

Αυτά τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Το πότε καθίσταται απαιτητή η αμοιβή είναι ανεξάρτητο από το πότε καταβάλλεται η αμοιβή.

Η τιμολόγηση θα γίνει εντός των χρονικών ορίων από την στιγμή που καθίσταται, [σύμφωνα με την όποια συμφωνία των συμβαλλομένων μερών], απαιτητή η αμοιβή.

Ανάλογα θα αποδοθεί και ο ΦΠΑ άσχετα αν δεν έχει εισπραχθεί, εκτός αν ανήκεις στο ειδικό καθεστώς καταβολής ΦΠΑ κατά τον χρόνο της είσπραξης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να συμβουλευτείτε και αυτό:

"Λογιστικός και φορολογικός χειρισμός του εισοδήματος από συνεχιζόμενη παροχή υπηρεσίας, η οποία ολοκληρώνεται στην επόμενη χρήση"

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/35149

 

Πλήρες, αλλά αρκετά 'βαρύ'...

Link to comment
Share on other sites

Άρα απαιτητή είναι η αμοιβή με την ολοκλήρωση και παράδοση της εργασίας η οποία παράδοση θα γίνει όταν θα "κόψω" του τιμολόγιο.....

 

Άρα για τα χρήματα που πήρα προκαταβολικά, ορθώς έχω κόψει μόνο απόδειξη είσπραξης και όχι τιμολόγιο.....

Βέβαια δεν θέλω να μπλέκω φορολογικά έτη , οπότε το τιμολόγιο θα κοπεί μέχρι 31/12/17

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που λέει ο Fathon είναι ok? Μπορούμε δηλαδή σε περίπτωση που έχουμε συμφωνήσει ένα ποσό για το σύνολο του έργου, να λαμβάνουμε ενδιάμεσες δόσεις χωρίς έκδοση τιμολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.