Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και πώληση προιόντων


zio7

Recommended Posts

Αν ανοίξω κατάστημα πώλησης βιολογικών προϊόντων  θα πρέπει να πληρώνω και ΟΑΕΕ ή με καλύπτει ότι είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Στο ίκα μου είπαν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πληρώνεις μόνο τη διαφορά, αν υπάρχει. Ασφαλίζεσαι και στα 2 ταμεία αλλά έχεις μόνο από το ένα όσες παροχές καλύπτουν και τα δύο (πχ σύνταξη, περίθαλψη) και από το άλλο όσες τυχόν δε καλύπτει το πρώτο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οι μετα του 93 παίρνουν απαλλαγή απο ΟΑΕΕ και συνεχίζουν με ΤΣΜΕΔΕ μονο. Αν ήσουν προ 93 αναγκαστικά θα πληρωνες και ΟΑΕΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξω κατάστημα πώλησης βιολογικών προϊόντων  θα πρέπει να πληρώνω και ΟΑΕΕ ή με καλύπτει ότι είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Αν είσαι νέος ασφαλισμένος (μετά το '93) πέρνεις πλήρη απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μετά το 93 οπότε παίρνω απαλλαγή. Πρέπει να πάω στον ΟΑΕΕ για να πάρω κάποιο χαρτί? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά: για να ανοίξεις το μαγαζί πρώτα πηγαίνεις στην εφορία, η οποία θα σου πει τι είδους ασφαλιστική ενημερότητα χρειάζεται η συγκεκριμένη δραστηριότητα. Μπορεί πχ να επαρκεί το μπλοκάκι του μηχανικού και να κάνεις μια απλή επέκταση δραστηριοτήτων. Μπορεί να μην αρκεί και τότε θα σου ζητήσουν ασφαλιστική ενημερότητα από τον οαέ. Εκεί θα πας έχοντας μαζί σου την ασφαλιστική ενημερότητα από το τσμέδε και ελπίζω ότι θα σου δώσουν κάποιο χαρτί που να γίνεται δεκτό από την εφορία για την έναρξη. Καλή επιτυχία και πες μας οπωσδήποτε τι τελικά συνέβη για να ξέρουμε πια σίγουρα τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι υπό σκέψη το αν θα προχωρήσω τελικά. Απλά τώρα κάνω έναν έλεγχο των εξόδων για να κάνω ένα τέτοιο κατάστημα και το θέμα της ασφάλειας είναι πολύ σημαντικό. Αν προχωρήσω τελικά θα ενημερώσω τι μου ζητήσανε. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραπλήσια περίπτωση, αλλά με εταιρείες:

 

Η μία εταιρεία μου (ΟΕ) ιδρύθηκε το 2004 από 2 μηχανικούς (ΤΣΜΕΔΕ). Πήραμε απαλλαγή από ΟΑΕΕ μια κι έξω. Δεν μας ξαναενόχλησε ποτέ κανένας.

Η άλλη εταιρεία μου (ΟΕ) ιδρύθηκε το 2012 (μέσω υπηρεσίας μιας στάσης) από 2 μηχανικούς (ΤΣΜΕΔΕ). Πήραμε απαλλαγή από ΟΑΕΕ την οποία ανανεώνουμε κάθε χρόνο την ίδια ημερομηνία με δική μας ευθύνη!

 

Γιατί η αντιμετώπιση είναι διαφορετική, δεν μπορώ να το καταλάβω!

 

Συμπέρασμα: Μην στηριχθείς στο τι θα σου πει ο Χ υπάλληλος. Ζήτα το γραπτά και ψάξτο με κάποιον σοβαρό λογιστή (όχι με κάποιον που απλά κάνει δηλώσεις μια φορά τον χρόνο).

 

Υγ: Εξέτασε την δυνατότητα να κάνεις μια μικρή εταιρεία με σκοπό και αντικείμενο "τα πάντα όλα". Μην ξεχνάς ότι σύμφωνα με το νόμο, μπορεί να κάνεις εταιρεία ΧΩΡΙΣ κάποιο επώνυμο ή όνομα, οπότε μεταβιβάζεται ανά πάσα στιγμή στον οποιονδήποτε (αυτό το χαλάω την μία εταιρεία για να φτιάξω μια άλλη δεν έχει και τόσο νόημα).

Παράδειγμα: Διακριτικός τίτλος: ΑΛΦΑΒΗΤΕΞ Ο.Ε. - Πλήρης επωνυμία: Αλφαβητέξ ομόρρυθμη εταιρεία γενικού εμπορίου και παροχής υπηρεσιών.

Με μια τέτοια εταιρεία μπορείς να πουλάς σήμερα βότανα, αύριο αυτοκίνητα, μεθαύριο να ανοίξεις επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ασφαλείας πουλώντας και συναγερμούς, κλπ. Απλά θα παίζεις με τα ΚΑΔ διατηρώντας μια ομοιόμορφη και σταθερή εικόνα/επωνυμία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.