Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσμέτρηση εμβαδου κοινοχρήστων


Geor21

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Φτιάχνω νέο ποστ διότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη με την αναζήτηση. Εάν υπάρχει αλλού το ερώτημα παρακαλώ τους admin να το μεταφέρουν. Λοιπόν η ερώτησή μου είναι εάν μετράει στη δόμηση για τον υπολογισμό του προστίμου , και το εμβαδόν των κοινοχρήστων χώρων. Υποθέτω πως μετράει αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω επαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

οι κοινοχρηστοι τακτοποιουνται "ξεχωριστα"

 

Αν τακτοποιεις "χώρο" που εκανε "καταληψη"  σε κοινοχρηστο...μετράς τα τμ.  της καταληψης...

και  τακτοποιεις με τους ορους που ζηταει ο νομος...

 

Αν έκανες  πιο συγκεκριμενη την ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς ότι κάποια ιδιοκτησία σου κατέλαβε τμήμα κοινόχρηστων χώρων, το οποίο θα έπρεπε να προσμετρήσεις σαν τι? 

Ενοώ ότι τι είδους αυθαιρεσία έχεις και τι τμήμα έχεις καταλάβει?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεσότητα στις απαντήσεις. Το θέμα μου ήταν ένας χώρος για ασανσέρ που έχει κλειστεί και έχει μετατραπεί σε αποθήκη, και μια πυλωτή που έκλεισε αλλά συνεχίζει να χρησιμοποιείται και για στάθμευση και σαν αποθήκη ( αλλά αφού είναι κλειστή, είναι παράβαση.) Αλλά εφ όσον ο πελάτης δεν είναι σίγουρος αν θα προχωρήσει... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο πελάτης πρέπει να προχωρήσει. Ο Νόμος έχει ζωή ένα χρόνο και ανα πάσα στιγμή κινδυνεύει με καταγγελία.

Επίσης αν λήξει, ούτε να μεταβιβάσει θα μπορεί ακίνητο, ούτε να εγγράψει εμπράγματο δικαίωμα.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν η ερώτησή μου είναι εάν μετράει στη δόμηση για τον υπολογισμό του προστίμου , και το εμβαδόν των κοινοχρήστων χώρων. ...

Με βάση τους ΓΟΚ (όχι τον ΝΟΚ) το αν κάποιος χώρος είναι ή μη κοινόχρηστος δεν επηρεάζει αν μετρά ή δεν προσμετρά στον Συντελεστή Δόμησης.

Οπότε ότι προσμετρά στον Σ.Δ. και αν υπαρχει υπέρβαση και σ αυτό επηρεάζει το πρόστιμο.

 


 

..Το θέμα μου ήταν ένας χώρος για ασανσέρ που έχει κλειστεί και έχει μετατραπεί σε αποθήκη, και μια πυλωτή που έκλεισε αλλά συνεχίζει να χρησιμοποιείται και για στάθμευση και σαν αποθήκη ( αλλά αφού είναι κλειστή, είναι παράβαση.) ...

Ο ανελκυστήρας μετρούσε στον Σ.Δ. οπότε η αλλαγή χρήσης του τώρα δεν επηρεάζεται από τον ΣΔ αλλά απ τα υπόλοιπα της παράβασης.

 

Στην πυλωτή δεν μετρούσε Σ.Δ. εφόσον τώρα αλλάζει η χρήση της πυλωτής και παύει να είναι τότε προσμετράς οτιδήποτε έχει κατασκευαστεί στον Σ.Δ. χωρίς τις ευεργετικές διατάξεις περί μη προσμέτρησης στον Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.