Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Τα ποσά για ΙΧ και για κινητή τηλεφωνία σε ποιους κωδικούς θα δηλωθούν;

 

Edit: ΟΚ μάλλον το κατάλαβα διαβάζοντας τα προηγούμενα posts, "χειροκίνητη" αναμόρφωση των ποσών και βάζουμε το σύνολο στον κωδικό 2100 "Λοιπά". Thanks.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Γιατί να αυξηθούν τα τεκμήρια; Αφού το Άρθρο 33 ΚΦΕ ορίζει ότι:

"Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη και η δαπάνη απόκτησης περιουσιακών στοιχείων δεν εφαρμόζονται:

...

ε) Προκειμένου για αγορά πάγιου εξοπλισμού επαγγελματικής χρήσης από πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα."

 

Ό,τι παίρνουμε ως επαγγελματίες και καταχωρούμε στα πάγια δε μπορεί να θεωρηθεί τεκμήριο.  ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ .ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΙΧ  ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ  ? ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΓΙΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ? 

 

 

Χμμμ... συζητήσιμο.

Είναι το Ε.Ι.Χ. "πάγιος εξοπλισμός επαγγελματικής χρήσης"; Μάλλον ναι, αφού μπορούμε να το εντάξουμε στα "Μέσα μεταφοράς ατόμων" (παρ. 4 άρ. 24 ΚΦΕ).

Εμπίπτει το Ε.Ι.Χ. στην εξαίρεση της περ. ε) άρ. 33 ΚΦΕ; Με βάση τη γραμματική ερμηνεία, ναι (ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα και αγοράζω πάγιο εξοπλισμό επαγγελματικής χρήσης).

Από την άλλη, στο Ε1 του επαγγελματία είναι προσυμπληρωμένα τα στοιχεία του Ε.Ι.Χ. και υπολογίζεται τεκμήριο.

Επιπλέον, αδυνατώ να φανταστώ προϊστάμενο ΔΟΥ να εξαιρεί του τεκμηρίου το Ε.Ι.Χ. επαγγελματία, όταν φτάσει σε αυτόν το θέμα...

 

Συμπέρασμα; Ασαφές, οπότε καλύτερα να μην είμαστε απόλυτοι!

 

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει μία άλλη σχετική περίπτωση: η αγορά γραφείου (π.χ. τώρα που οι τιμές έχουν 'πιάσει πάτο') από εταιρεία θα καταχωρηθεί στα βιβλία και θα διενεργηθούν οι αποσβέσεις με συντελεστη 4% (κτήρια κλπ). Τι θα συμβεί, εάν προβεί σε αγορά γραφείου ένας επαγγελματίας; Θα κάνει το ίδιο; Ή θεωρείται 'προσωπική αγορά' (δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένος όρος) και δεν περνάει στα βιβλία; Και τεκμήρια θα έχει κανονικά; Μήπως ισχύει ό,τι και με το Ε.Ι.Χ. αυτοκίνητο; (ασαφές δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι επαγγελματίας και το ιδιοχρησιμοποεί ως έδρα ασκησης του επαγγέλεματος , καταχωρεί στα βιβλια την αγορά , περναει τις αποσβέσεις , αν το αγοράσε απο πωλητη επαγγελματία ΦΠ ή ΝΠ , θα βαλει την αξία αγοράς στη ΜΥΦ , και η αξία αγοράς είναι στα τεκμήρια .

Βέβαια μπορείς με επιχειρήματα να ισχυρισθείς ότι το αγόρασε ως επενδυτικό αγαθό αυτό , άρα δεν κάνω τιποτε πλην αυτου με τα τεκμηρια .

Ολα αυτά στα πλαίσα της δημιουργικής ασάφειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Πληρώνομαι με υποτροφία και επομένως δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ώστε να έχω Ε3.

Το τσμεδε ωστόσο το πληρώνω κανονικά από τα λεφτά που παίρνω η ίδια. Θα συμπληρώσω το ποσό αυτό στον κωδικό 351 του Ε1;

Γιατί δεν φαίνονται πουθενά αλλου τα χρήματα αυτά που δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός που έχει τις προϋποθέσεις να φορολογηθεί ως μισθωτός "μπλοκάκι" αλλά έχει και εισόδημα από ενοίκια, τις πληρεί τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως τέτοιος ??

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός που έχει τις προϋποθέσεις να φορολογηθεί ως μισθωτός "μπλοκάκι" αλλά έχει και εισόδημα από ενοίκια, τις πληρεί τις προϋποθέσεις για να φορολογηθεί ως τέτοιος ??

 

 

Aν δεν άλλαξε τίποτε το μίνι φορολογικό , θα φορολογηθει με δύο κλίμακες , μια αυτή του άρθρου 15 ν 4172/2013 για τα εισοδηματα απο το μπλοκάκι και μια αυτή του άρθρου 40 ν 4172/2013 για τα εισοδήματα από τα ενοίκια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα εδώ στο 9 ένα link για τον υπολογισμό του εκκαθαριστικού.

Αμα τη εγκρίση από τους διαχειριστές θα εμφανισθεί.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μπαίνω σήμερα στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση του gsis και μου βγάζει ως υποχρέωση μια "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν)", που ανοίγει μια "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ". Εγώ το Ε1 περίμενα να δω... Έχω χάσει κάτι;

 

update:

Φαίνεται πως το εμφανίζει έτσι, επειδή συμμετέχω και σε Ο.Ε., η δήλωση της οποίας πρέπει να προηγηθεί της ατομικής μου. Και πάλι όμως, δεν θα έλεγα πως αυτή η συμπεριφορά του συστήματος είναι η αναμενόμενη...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

OK, αφού έτσι λέτε, έτσι να το κάνουμε... :smile:

Η ουσία είναι ίδια που λέει και ο Γιώργος.

Άρα αυτό που έγραψα... οι κωδικοί 569 και 348 θα είναι ίδιοι και για να φτάσουμε εκεί θα πρέπει να βάλουμε "σούμα" ένα νούμερο στην αναμόρφωση που στην ουσία θα είναι όλα τα έξοδα - οι εισφορές.

 

Ένα απλοικό παράδειγμα μπούσουλας για όλους:

 

Έσοδα: 10000

 

Έξοδα:   2000 ασφαλιστικές εισφορές

                 100 Κινητά

               1000 αυτοκίνητο

               1000 Λοιπά έξοδα με εκπιπτώμενο ΦΠΑ

Σύνολο   4100

 

Α)

Άρα μία καταχώρηση στην αναμόρφωση...  Λοιπά: 2100

 

Και επομένως:    10000 - 4100 + 2100 = 8000 και στους δύο κωδικούς.

 

 

Β)

ενώ η άλλη λογική έλεγε, κωδικός 569: 10000 - 4100 + (100*0.5) + (1000*0.3) = 6250

          

 

και στον κωδικό 348,  10000 - 2000 = 8000

 

Ευχαριστώ Σωτήρη και Γιώργο...

Καλημερα. Καταρχην, και με τους δυο τροπους, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Αν το κανουμε οπως το (Α), δηλαδη αναμορφωσουμε ολα μας τα εξοδα εκτος των ασφαλιστικων εισφορων,

τοτε δεν πρεπει κανονικα για οσα εξοδα εχουμε εκπεσει το ΦΠΑ, να το επιστρεψουμε, συμφωνα με αυτα του εγραφε ο Σωτηρης

ως παραδειγμα για την αναμορφωση των εξοδων της κινητης τηλεφωνιας;

Kανω κατι λαθος στη σκεψη μου;;

 

Δεν διευκρινισα οτι αυτα που γραφω αφορουν οσους φορολογουνται ως "μισθωτοι".

Edited by johnskop
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.