Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Είναι διαφορετική η αντιμετώπιση αναφορικά στην φορολογία εισοδήματος και αυτή του ΦΠΑ.

Με λίγα λόγια άλλο το ΦΠΑ και άλλο το εισοδημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα. Καταρχην, και με τους δυο τροπους, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Αν το κανουμε οπως το (Α), δηλαδη αναμορφωσουμε ολα μας τα εξοδα εκτος των ασφαλιστικων εισφορων,

τοτε δεν πρεπει κανονικα για οσα εξοδα εχουμε εκπεσει το ΦΠΑ, να το επιστρεψουμε, συμφωνα με αυτα του εγραφε ο Σωτηρης

ως παραδειγμα για την αναμορφωση των εξοδων της κινητης τηλεφωνιας;

Kανω κατι λαθος στη σκεψη μου;;

 

Δεν διευκρινισα οτι αυτα που γραφω αφορουν οσους φορολογουνται ως "μισθωτοι".  AYTOI ANAMOΦΡΩΝΟΥΝ  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ , ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ , ΟΛΕς ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΑΠΑΝΕΣ , ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ. ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΠΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ , ΥΠΟ ΔΥΟΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ) ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕς ΔΑΠΑΝΕΣ , ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΘΕΙ Ο ΦΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕς ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ  2) ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΘΕΙ Ο ΦΠΑ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μοιράζομαι τον πόνο μου

Στις 24/6 καταθέτω την δήλωση εισοδήματος της εταιρείας που έχω

Στις 26/6 πάω να πάρω φορολογική ενημερότητα και το πόσο που έχει βγει σαν φόρος είναι ληξιπρόθεσμο

Η φορολογική ήταν για είσπραξη χρημάτων κατά λίγο από 3000 ευρώ ο ΦΕ περίπου μαζί με ένα τέλος επιτηδεύματος του οικονομικό έτος 2013 χρήση 2012 που δεν είναι ληξιπρόθεσμο φτάνει στις 4000 ευρώ τελικά μου χορήγησαν φορολογική με παρακράτηση όλου του πόσου που ήταν να εισπράξω

Τι να πει κανείς ……

Link to comment
Share on other sites

Μοιράζομαι τον πόνο μου

Στις 24/6 καταθέτω την δήλωση εισοδήματος της εταιρείας που έχω

Στις 26/6 πάω να πάρω φορολογική ενημερότητα και το πόσο που έχει βγει σαν φόρος είναι ληξιπρόθεσμο

Η φορολογική ήταν για είσπραξη χρημάτων κατά λίγο από 3000 ευρώ ο ΦΕ περίπου μαζί με ένα τέλος επιτηδεύματος του οικονομικό έτος 2013 χρήση 2012 που δεν είναι ληξιπρόθεσμο φτάνει στις 4000 ευρώ τελικά μου χορήγησαν φορολογική με παρακράτηση όλου του πόσου που ήταν να εισπράξω

Τι να πει κανείς ……

 

Aυτο λέει ο νόμος και αυτό έκαναν. Μπορούσατε πρώτα να πάρετε φορολογική ενημερότητα και αμέσως μετά να καταθέτατε τη δήλωση Ν.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν είχε πληρώσει την 1η δόση;

 

Καλημέρα σας. Μπαίνω σήμερα στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση του gsis και μου βγάζει ως υποχρέωση μια "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν)", που ανοίγει μια "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ". Εγώ το Ε1 περίμενα να δω... Έχω χάσει κάτι;

 

update:

Φαίνεται πως το εμφανίζει έτσι, επειδή συμμετέχω και σε Ο.Ε., η δήλωση της οποίας πρέπει να προηγηθεί της ατομικής μου. Και πάλι όμως, δεν θα έλεγα πως αυτή η συμπεριφορά του συστήματος είναι η αναμενόμενη...

 

Και εγώ έχω κάτι αντίστοιχο (Ε.Ε.) αλλά ενώ η Ε.Ε. έχει ήδη υποβάλλει δήλωση, μου εμφανίζει το ίδιο στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ελπίζω να ρωτώ στο σωστό thread.

Οι αναδρομικές ασφαλιστικές εισφορές που εμφανίστηκαν στις ΔΟΥ το 2014 και εξοφλήθηκαν, πρέπει να δηλωθούν στη φορολογική δήλωση?

Το ρωτώ διότι η βεβαίωση ασφαλιστικών εισφορών που παίρνει κανείς απο το ΤΣΜΕΔΕ δεν περιελαμβάνει αυτή την πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά μας... αν βρει κανείς ακρη για το αν ισχύει απο το φορ.έτος 2014 οχι ας το γράψει...

http://www.enikonomia.gr/timeliness/28423,Oloklhro-to-nomosxedio-me-ta-metrapoy-katate8hke-sth-Boylh-.html

 

3. Η παράγραφος 1 του άρθρου 29 του ν.4172/2013 (ΦΕΚ Α΄  167 Α/23-7-2013) αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα:
Φορολογητέο εισόδημα                                        Συντελεστής
       (ευρώ)                                                                 (%)
   <50.000                                                                 29%
   >50.000                                                                 33% »
4. Το πρώτο εδάφιο της  παρ. 1 του άρθρου 29 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ Α΄  167 Α/23-7-2013) αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«1. Με βάση τη δήλωση που υποβάλλει ο φορολογούμενος και τους λοιπούς τίτλους βεβαίωσης που  προβλέπονται στον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας βεβαιώνεται ποσό ίσο με το εκατό  τοις εκατό (100%) του φόρου που προκύπτει «από επιχειρηματική δραστηριότητα» για το φόρο που αναλογεί στο εισόδημα του διανυόμενου φορολογικού έτους.»

 

EDIT:

Στο skai.gr λέει τα εξής (όπως το διάβασα το σχέδιο νόμου) δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο

http://www.skai.gr/news/finance/article/286176/esoda-ano-ton-4-dis-euro-apo-tis-allages-se-forous-kai-sudaxeis/?utm_source=rss_news_finance&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss

 

Φορολογία επιχειρήσεων
Αυξάνεται ο συντελεστής του φόρου εισοδήματος για τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα που αποκτούν τα νομικά πρόσωπα και οι νομικές οντότητες από το 26% στο 29%. Επίσης αυξάνεται ο συντελεστής της προκαταβολής Φ.Ε. των νομικών προσώπων και των νομικών οντοτήτων από το 80% στο 100%. Ειδικά για τα εισοδήματα και τα κέρδη που προκύπτουν στο φορολογικό έτος που αρχίζει από την 1η Ιανουαρίου 2015 έως και την 31η Δεκεμβρίου του ίδιου έτους, το ποσοστό της προκαταβολής που εφαρμόζεται για τα οριζόμενα νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες ορίζεται σε 75% (από 55% που ισχύει).

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

λογικα απο τα εισοδηματα του 2015 ... βεβαια ποια εισοδηματα ;;; ... ειναι προφανες οτι αφορα και εμας ... 

 

ΦΕΚ 167 του 2013....Άρθρο 29 Φορολογικός συντελεστής

1. Τα κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα φορολογούνται σύμφωνα με την ακόλουθη κλίμακα: Φορολογητέο εισόδημα (ευρώ) Συντελεστής (%) ≤50.000 26% ≥50.000 33%

2. Για τα φυσικά πρόσωπα με πρώτη δήλωση έναρξης επιτηδεύματος από 1ης Ιανουαρίου 2013 και για τα τρία (3) πρώτα έτη άσκησης της δραστηριότητάς τους ο φορολογικός συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας της παραγράφου 1 μειώνεται κατά πενήντα τοις εκατό (50%), εφόσον το ετήσιο ακαθάριστο εισόδημά τους από επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπερβαίνει τις δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ.

3. Τα κέρδη από ατομική αγροτική επιχείρηση φορολογούνται με συντελεστή δεκατρία τοις εκατό (13%).

4. Το εισόδημα από προσαύξηση περιουσίας της παραγράφου 4 του άρθρου 21 φορολογείται με συντελεστή τριάντα τρία τοις εκατό (33%). 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Όπως κατατέθηκε φαίνεται το ατομικό επάγγελμα να γλιτώνει το 29% φόρο και το 100% προκαταβολή!

 

Ή μήπως κάνω λάθος;

 

http://www.enikonomia.gr/economy/28484,To-teliko-keimeno-toy-nomosxedioy-me-ta-metra-poy-katate8hke-sth-Boylh.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.