Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδοχικά διαμήκη ανοίγματα τοιχοποιΐας


sundance

Recommended Posts

Συναδελφε το εμας ρωτας προφανως ειναι απο χιουμοριστικη διαθεση.Κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να ειναι απο οιονδηποτε υλικο .Αν δεν το δεις απο κοντα τι να πεις.Τσιμεντο; τουβλο; ξυλο; σιδερο; αλουμινιο;(μην μας γελα το οτι ειναι βαμμενο στο χρωμα του σπιτιου ή καποιες πιθανες ανωμαλιες στην ευθυγραμμια τους που μπορει να οφειλονται και στην εικονα )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Οτιδηποτε υλικο μπορει να ειναι...Εγω πιστευω ειναι ή σεναζ αλλα το ποιο πιθανο μου φαινεται οτι ειναι μπετο και κατα το καλουπομα ειχαν αφησει φελιζολ στα κενα...Και μεταλλο μπορει να ειναι αλλα λιγο δυσκολο να το σταθεροποιησεις εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πράγμα το έχω κάνει με σενάζ. Είναι πολύ εύκολο να γίνει, άσχετα αν είναι όμορφο ή όχι... Εμένα πάντως δεν μ'αρέσει... (θα μου πεις γιατί το έκανες τότε, αλλά....) Άλλο υλικό δεν είναι διότι αυτές οι "πέργολες" συνήθως, όπως και σε αυτή την φωτο, καταλήγουν σε τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

"εκλεπτυσμένο κιτς" και αν κοιτάξει κανείς λίγο ποιο προσεκτικά θα προσέξει πως οι λεπτομέρειες σύνθεσης έιναι κακές.

Link to comment
Share on other sites

"εκλεπτυσμένο κιτς" και αν κοιτάξει κανείς λίγο ποιο προσεκτικά θα προσέξει πως οι λεπτομέρειες σύνθεσης έιναι κακές.

Αν θέλεις ανάλυσε το λίγο. Να μαθαίνουμε και εμείς

:wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι ........... ειναι .Αλλα που να δειτε και πιο ενδιαφεροντα ..............Σε σπιτι στη Ζακυνθο (ο ανεγκεφαλος δεν εβγαλα φωτογραφια ) σε μπαλκονι ισογειου φτιαξαν πυραυλο (μαλλον απο φελιζολ ) τον εβαψαν ασπρο και με κατευθυνση προς τον ουρανο (θα περιμεναν φαινεται να πεταξει) Χριστε και Παναγια τι θα δουμε ακομα.Αμα ξαναπαω και υπαρχει θα το φωτογραφισω.

Link to comment
Share on other sites

Η επένδυση πέτρας δεν έιναι άσχημη όμως δεν ταιριάζει με την αισθητική/ στυλ του κτιρίου και σαν ξεχωριστό "αρχιτεκτονικό" στοιχείο δεν έχει προσαρμοστεί μορφολογικά στις φόρμες του κτιρίου. Πως το συμπεραίνω αυτό? Με το που βλέπω το κτίριο αμέσως αντιλαμβάνομαι πως η επένδυση πέτρας είναι μια καθαρά διακοσμητική κατάσταση. Επειδή δεν έιναι "ξεφωνημένη" κατάσταση, όπως ο παραπάνω πύραυλος του κυρίου, το ονομάζω "εκλεπτυσμένο κιτς". Μπορεί να μου πει κανείς "ρε φίλε τι πρόβλημά έχεις με τη διακόσμηση?" Κανένα θα απαντήσω. Είναι θέμα αρκετά υποκειμενικό. Όμως όταν ακολουθείς ένα στυλ, στη προκειμένη περίπτωση έχουμε μια τάση μινιμαλισμού με επιρροές μοντερνισμού, δεν μπορείς (θεωρητικά πάντα) να κοτσάρεις άσχετα στοιχεία διακοσμητικά. Επιπλέον αν προσέξεις τις περασιές των διαφορετικών στοιχείων και τις φόρμες θα δεις ότι δεν αποτελούν κάποια αρμονική, μελετημένη σύνθεση αλλά πεφτουν κάπου στο περίπου δημιουργώντας και διάφορες "περίεργες καταστάσεις".

 

residentialbuildingeg2.jpg

w393.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δε νομιζω οτι πρεπει η διακοσμηση (η πετρα στην περιπτωση μας) να ακολουθει τις υπολοιπες γραμμες του κτηριου....Αν κ ειναι συνηθισμενο κατι τετοιο πολλες φορες δημιουργει το αισθημα τις συνεχειας, της μονοτονιας.....Ενταξει στο συγκεκριμενο κτηριο παρα ειναι "οτι τυχει"...Για την πετρα μιλαω....Τα οριζοντια ανοιγματα δε με ενοχλουν καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πράγμα το έχω κάνει με σενάζ. Είναι πολύ εύκολο να γίνει, άσχετα αν είναι όμορφο ή όχι... Εμένα πάντως δεν μ'αρέσει... (θα μου πεις γιατί το έκανες τότε, αλλά....) Άλλο υλικό δεν είναι διότι αυτές οι "πέργολες" συνήθως, όπως και σε αυτή την φωτο, καταλήγουν σε τοίχο.

 

τα υποστυλωματα τα αγκυρωνεις στα υποστυλωματα,σωστα?

 

αλλιως δεν προκειται να μεινουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.