Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακαίνιση μικρής μονοκατοικίας ή χτίσιμο εξαρχής


harrysss

Recommended Posts

Είμαι 28 ετών οπότε όπως καταλαβαίνω το καλύτερο θα ήταν να γίνει καινούργια κατασκευή.

 

 

Πραγματικά σας χαίρομαι!!Χαίρομαι για την τόλμη σας και τη διάθεση προκοπής σε σχέση πάντα με το νεαρό της ηλικίας σας.

Πρέπει να προσέξετε όμως να μην πάτε στο άλλο άκρο,αυτό της υπερχρέωσης και των πολλών ανοιγμάτων.

Το ακίνητο είναι σε super τιμή ειδικά εάν βρίσκεται και σε πολύ καλή περιοχή όπως λέτε,οπότε αξίζει να το πάρετε ακόμη

και αν χρεωθείτε 60000ευρώ.

Από κει και πέρα όμως,εγώ στη θέση σας θα κατοικούσα στον ήδη ανακαινισμένο χώρο και θα καθόμουν στ΄αυγά μου για τόσο

καιρό,όσον για να ξεκαθαρίσει το τί  μέλλει γενέσθαι στην ελληνική οικονομία και το τραπεζικό σύστημα.

Τα χρήματα που υπολογίζετε(110.000€) για την ανέγερση νέας οικοδομής 75+75+γκαράζ-αποθήκη,δεν φτάνουν ούτε γιά ζ-ή-τ-ω.

Φαίνεστε από τα γραφόμενά σας σοβαρός νέος και ψαγμένος.Μην αφήσετε τον ενθουσιασμό σας όμως να σας παρασύρει σε

ενέργειες που πιθανόν να σας οδηγήσουν σε πολύ σοβαρά προβλήματα.

Μείνετε μέσα όπως είστε,νοικιάστε το υπάρχον μικρό διαμερισματάκι που ήδη έχετε και βλέποντας και κάνοντας.

Το πολύ πολύ να προσπαθήσετε να εκμεταλλευτείτε επιδοτούμενα προγράμματα όπως αναφέρει και ο κύριος sdim πιό πάνω,

βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό το οίκημα που πάσχει,με το μικρότερο δυνατόν προσωπικό χρηματικό κόστος.

Είστε πολύ νέος ακόμη και έχετε πολλά περιθώρια.Ακόμη και μόνο στην αγορά να προχωρήσετε θα είναι ένα τεράστιο επίτευγμα

και για το παρόν σας αλλά κυρίως γιά το μέλλον σας.

Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να σας πάνε όλα καλά και να έχετε προκοπή και ευτυχία στη ζωή σας.

Για να απολαύσετε όμως το ταξίδι της ζωής χρειάζεται να οδηγείτε προσεκτικά,σταθερά,αλλά και συνάμα χαλαρά για να βλέπετε

κι έξω από το παράθυρο τις ομορφιές της διαδρομής.Το να οδηγείς με χίλια,μπορεί να σου γλυτώσει λίγα λεπτά χρόνου αλλά θα

φτάσεις σίγουρα κατάκοπος,αγχωμένος και εύχομαι όχι τραυματισμένος.Καλή σας ημέρα,πάντα και κυρίως με υγεία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοστος κατασκευης, χωρις αδειες ΙΚΑ κτλ, υπολογιζε κανα 1.000 ευρώ / τ.μ. ισως και λιγο παρακατω. (για νορμαλ καταστασεις παντα μιλαμε)

 

Συνεπως τα 110.000 ευρω που λες για 150 τ.μ. ειναι οντως πολυ λιγα. Θες κανα 40.000 παραπανω για πλακα και χωρις τιποτα υπερβολες σε εξοπλισμο, πλακακια, ειδη υγιεινης κτλ...

Link to comment
Share on other sites

salpigoal  συνήθως χονδρικά μιλάνε όλοι για 500-600τμ κοστίζει η κατασκευή. Σκέψου το ολοκαίνουργιο 2αρι (48τμ) διαμέρισμα που αγόρασα στον Πειραιά στον 8ο όροφο ρετιρε με υπογειο πάρκινκ και αποθήκη 8τμ μου βγήκε 1050€/τμ  από την κατασκευαστική εταιρία.

Ακόμα και από το online εργαλείο που βρήκα http://ergatika.gr/programmata/loipa/kostos_kataskeyhs_spitioy/  καπου εκεί μου τα βγάζει..

 

 

postman το ακίνητο βρίσκεται πραγματικά σε φοβερή περιοχή... 1500μ από την θάλασσα (παραλιακή) και δεν είναι κλεισμένο από άλλες πολυκατοικιές. Είναι σε μια από τις ακριβότερες περιοχές της Αθήνας. Σκοπός μου είναι όντως να το αγοράσω και να το αφήσω για κάποια χρόνια όπως είναι και μόλις πάρω κάποια λεφτά που περιμένω από ένα οικόπεδο που πουλάω εγώ στην Θεσσαλονική να κάνω το βήμα να αρχίσω. Αλλά για να μείνω όπως είναι πρέπει οπωσδήποτε να τροποποιήσω το ισόγειο με μια γκαραζόπορτα και με μια μικρή εσκαφή για να μπορώ να έχω γκαράζ. Λόγω χόμπι (αγωνιστικου αυτοκινήτο, κάρτ, μηχανή, κτλ) χωρίς γκαράζ- αποθήκη δεν γίνετε να μείνω :)

 

sdim  Σίγουρα δεν δικαιούμαι το 70% αλλά το 35% λόγω εισοδήματος. Επίσης αυτή η ανακαίνηση είναι για κουφώματα και θέρμανση.

Εγώ για ανακαίνισω ήθελα να κάνω 2ο όροφο και το ισόγειο να το κάνω γκαράζ-αποθήκη. Οπότε αυτή η επιδότηση δεν με βοηθάει.

 

 

Ακόμα πιο σουπερ θα ήταν αν γινόταν  Υπόγειο-Ισόγειο-1ος-2ος-3ος  

1ος ενοικίαση

2ος +3ος μεζονέτα για μένα

Ισόγειο ίσως εκμετάλευση ως διαμέρισμα (με νομιμοποίηση...)

Υπόγειο αποθήκη-γκαραζ

Αλλά για την υλοποίηση όλου αυτού το κόστος είναι σίγουρα τεράστιο...

Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλα τα κόστη ενοείται και αυτό το 75+75 +1 όροφο ισόγειο γκαράζ/αποθήκη που λες, μην το λες ούτε για πλάκα.

θα πέσεις πολύ έξω και θα εκπλαγείς.
Θεωρώ ότι είσαι σε ένα καλό δρόμο και καλά κάνεις που ρωτάς - ανάμενε λίγο

Link to comment
Share on other sites

salpigoal  συνήθως χονδρικά μιλάνε όλοι για 500-600τμ κοστίζει η κατασκευή. Σκέψου το ολοκαίνουργιο 2αρι (48τμ) διαμέρισμα που αγόρασα στον Πειραιά στον 8ο όροφο ρετιρε με υπογειο πάρκινκ και αποθήκη 8τμ μου βγήκε 1050€/τμ  από την κατασκευαστική εταιρία.

Ακόμα και από το online εργαλείο που βρήκα http://ergatika.gr/programmata/loipa/kostos_kataskeyhs_spitioy/  καπου εκεί μου τα βγάζει..

 

 

Aλλου γι αλλου εισαι.....μην τα υπολογιζεις τοσο γιατι στο τελος δεν θα σου βγαινουν τα κουκια και θα κλαις...300 - 400 ευρω / τ.μ. παει σκεψου η ριζικη ανακαινιση. Το χαμηλοτερο που εχω ακουσει σε κατασκευη, ειναι 700 ευρω /τ.μ. ΧΩΡΙΣ το ΙΚΑ, αλλα απο δουλεια αστο καλυτερα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

800-900 υπλογίζουν οι τραπεζες τα εργολαβικα.

ενα ιδιωτικο μπορεί να παει αμεσωςαμεσως 1000-1100 εως και πολυ περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

μην σε αποπαίρνουμε και μην τα παίρνεις πολύ ζεστά τα πράγματα. Καταρχήν κάνεις μια εξαιρετική επιλογή, εφόσον βρήκες ένα σπίτι και ένα οικόπεδο σε μια περιοχή που σου αρέσει και σε μια γειτονιά που σου αρέσει να το πάρεις.
Μην βάλεις όμως μεγάλο σχέδιο, εγώ θα σε συμβούλευα, αν είναι καλή ευκαιρία να το πάρεις, καλά κάνεις την κουβέντα αλλά όπως βλέπεις τους Συναδέρφους τα κόστη ξεπερνάνε ρεαλιστικά διάφορες τιμές που ακούγονται, καθώς η εταιρία που λες μπορεί να μπήκε μέσα, μπορεί να έκλεισε φτηνά αντιπαροχή, να μην υπολόγιζε κάποια κόστη, που συνήθως τα ονομάζουν κοινοχρήστων.
Εγώ μαζί σου είμαι, να μην το χάσεις, να ξεχρεώσεις όμως την πρώτη γκαρσονιέρα πριν ξεκινήσεις να το χτίζεις.
Δεν είμαι καθόλου υπερ της λύσης ανακαίνισης, καθώς θα πρέπει να ανακαινίσεις μέρη κατασκευής με τις σύγχρονες προδιαγραφές, που μακροπρόθεσμα δεν θα σε αποζημιώσουν, διότι η κατασκεύη θα είναι παλιά και επίσης είμαι κάθετα αντίθετος με την ιδέα της προσθήκης, εκτός αν πεις οτι το κρατάω 50 χρόνια δικό μου, οπότε δεν σε νοιάζει η μειωμένη αξία που θα έχει σαν προσθήκη.
Κατά τα άλλα, είμαι υπερ της αγοράς και της μερικής ανακαίνισης ισογείου, (με ταυτόχρονη αποπληρωμή γκαρσονιέρας), και επίσης της εξέτασης ενδεχομένου, να χρησιμοποιήσεις μέρος της αυλής ως στεγασμένου πάρκινγκ, ώστε να μην χαλάσεις οριστικά το ισόγειο και οι χώροι να χρησιμοποιηθούν ανάλογα τις ανάγκες και τις προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τα κόστη άδειας , ανακένησης ή ανέγερσης, συντήρησης, ΙΚΑ, ανοιβές μελετητών προσωπικού, κόστος σε χρόνο κτλ κτλ. Το σπίτι αυτό θα είναι το Δικό σου. Θα λύσει το δικό σου πρόβλημα, θα μπείς εσύ μέσα σ αυτό. Και εφόσον είσαι νέος, να πραγματοποιήσεις το δικό σου σχέδιο. Custom fit που λένε στο χωριό μου.  

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τα κόστη άδειας , ανακένησης ή ανέγερσης, συντήρησης, ΙΚΑ, ανοιβές μελετητών προσωπικού, κόστος σε χρόνο κτλ κτλ. Το σπίτι αυτό θα είναι το Δικό σου. Θα λύσει το δικό σου πρόβλημα, θα μπείς εσύ μέσα σ αυτό. Και εφόσον είσαι νέος, να πραγματοποιήσεις το δικό σου σχέδιο. Custom fit που λένε στο χωριό μου.  

συγνώμη βρε συνάδελφε, αλλά στο χωριό σου λενε custom fit και δεν ξέρετε το ανακΑΙνΙση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.