Μετάβαση στο περιεχόμενο

αμοιβη εγκαταστατη ηλεκτρολογου για ηλεκτρολογικο σχεδιο


Recommended Posts

Γνωριζει κανεις αν εχει καταργηθει το ελαχιστο οριο αμοιβης (200 ευρω νομιζω)που ζητουσαν οι ηλεκτρολογοι για ηλεκτρολογικο σχεδιο εργοταξιακου ρευματοςσε νεοανεγειρομενη οικοδομη?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελάχιστη αμοιβή για υπεύθυνες δηλώσεις ηλεκτρολόγου.

 

Ο καθένας δίνει όποια προσφορά νομίζει, ανάλογα με το χρόνο που θα δαπανήσει, τα έξοδά του κτλ.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο είναι του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη. Από την στιγμή που έχει κάνει την εγκατάσταση, θα έπρεπε να δώσει δωρεάν την ΥΔΕ ή έστω θα έπρεπε να έχει ενημερώσει για το κόστος εξ'αρχής.

 

Αν τώρα η εγκατάσταση έχει γίνει από "μαύρο" συνεργείο που δεν μπορεί να υπογράψει, τα 200€ είναι χαρτζιλίκι για την δουλειά που πρέπει να γίνει. Ο ηλεκτρολόγος που θα κάνει την ΥΔΕ θα πρέπει να μετρήσει όλες τις γραμμές για να σιγουρευτεί πως έχει γίνει σωστή δουλειά. Από τα 200€ θα πρέπει να πληρώσει τον βοηθό, την ασφάλεια (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ για τον ίδιο και ΙΚΑ για τον βοηθό), τα επαγγελματικά του έξοδα και να του μείνει και ένα μεροκάματο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προκειται για δικη μου οικοδομη-εχει κανει την εγκατασταση(δεν εχει ολοκληρωθει ακομη) και μαλιστα προκειται για παραταση-δηλαδη πριν δυο χρονια πηραμε εργοταξιακο και με την δικαιολογια της θεωρησης

απο τον συλογο πληρωθηκαν 200 ευρω.τωρα η δεη λογω του οτι εληξε η συμβαση για να παραταθει το εργοταξιακο ζηταει παλι σχεδιο ηλεκτρολογου και θα εχουμε παλι θεωρηση απο τον συλογο και παλι 200 ευρω.κοροιδιστικα λεφτα κατα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαίνονται πολλά πάρε προσφορές και από άλλους. Δεν είναι απλή δουλειά, ούτε περιττή. Πιστεύω το καταλαβαίνεις και ο ίδιος ως Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

προκειται για δικη μου οικοδομη-εχει κανει την εγκατασταση(δεν εχει ολοκληρωθει ακομη) και μαλιστα προκειται για παραταση-δηλαδη πριν δυο χρονια πηραμε εργοταξιακο και με την δικαιολογια της θεωρησης

απο τον συλογο πληρωθηκαν 200 ευρω.τωρα η δεη λογω του οτι εληξε η συμβαση για να παραταθει το εργοταξιακο ζηταει παλι σχεδιο ηλεκτρολογου και θα εχουμε παλι θεωρηση απο τον συλογο και παλι 200 ευρω.κοροιδιστικα λεφτα κατα την αποψη μου.

πάντως αυτό ισχύει (όσο χαζό και αν ακούγεται)

στο λέω και από ίδια εμπειρία! 

Link to comment
Share on other sites

Παλια  εφτιαξε ο τοπογραφος εδω ενα απλο τοπογραφικο για ενα χωραφι που εχω. Χρειαστηκε ξανα εξαρτημενο τοπογραφικο για μια υπηρεσια, και ο τοπογραφος για 4 σημεια ζητησε 300 ευρω, κοροιδιστικα λεφτα κατα την αποψη μου

 

( Οταν ενας εγκαταστατης φτιαχνει μια εγκατασταση, στην παραδιδει ετοιμη προς χρηση, και κανονικα σου δινει μια υδε που σημαινει οτι ολα ειναι οκ και ειναι υπευθυνος για την καλη και ασφαλη λειτουργια της. Η υδε κανονικα πρεπει να (συν)υπολογιζεται μεσα στην τιμη. Οταν ληξει η υδε, χρειαζεται επανελεγχος. Αν ημουν εγκαταστατης και με φωναζαν για επανελεγχο,  θα κοιταζα αν εχει τροποποιηθει η εγκατασταση. Αν εχει τροποποιηθει, θελει καλο ψαχουλεμα. Αν ειναι οπως παλια, ειναι πιο απλα τα πραγματα. Δεν ξερω τι χρεωνουν οι συλλογοι για θεωρηση τους μη διπλωματουχους εγκαταστατες, αλλα εστω μικρο πινακα κατω απο 150 ευρω αν αφαιρεσεις φορολογια δεν αξιζει να ασχοληθεις και να παρεις ευθυνη.)

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

το σχεδιο ηταν εξαιτερικα απλο (επαναλαμβανω εργοταξιακη παροχη ) και απλη εναναληψη του προηγουμενου-τελικα ζητησε 100 ευρω που θεωρω λογικο ποσο.

φυσικα και κοροιδιστικα λεφτα υπαρχουν σε ολες τις ειδικοτητες και σε ολα τα επαγγελματα.και σε πολυ πολυ μεγαλυτερα ποσα.απλα τωρα με την κριση δεν υπαρχουν περιθωρια για κοροιδιστικα λεφτα

με συλογους κλπ κλπ .Απο εκει και περα φυσικα καθε εργασια πρεπει να αμοιβεται επαρκως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει ότι δεν είναι ένα απλό σχέδιο. Χρειάζεται επανέλεγχος όλης της εγκατάστασης και μετρήσεις με ειδικό όργανο που κοστίζει τόσο η αγορά όσο και η διακρίβωσή του.

 

Εάν εμείς οι Μηχανικοί δεν μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό, πως μετά να πείσουμε τους πελάτες μας για αξιοπρεπείς αμοιβές;

 

Απογοητεύομαι από το σκεπτικό σου συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, για εργοταξιακή παροχή, έχω την εντύπωση (χωρίς να ασχολούμαι με αυτά), ότι δεν χρειάζεται έλεγχος και μονογραμμικά όλης της εγκατάστασης, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχεις φτιάξει ακόμα τις εγκαταστάσεις και θέλεις ένα πινακάκι με 3-4 πρίζες για να δουλεύουν τα συνεργεία. Αυτό το μονογραμμικό δίνεις. Στο τέλος της εγκατάστασης για τις οριστικές παροχές, θέλεις έλεγχο και όλα τα μονογραμικά (κατόψεις, πίνακες κλπ.) στις ΥΔΕ που θα εκδοθούν.

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.